Safari w Tanzanii – kiedy najlepiej jechać?

W poszukiwaniu egzotycznego kierunku wyjazdu, który umożliwi aktywnie spędzić wczasy w niesamowitym otoczeniu, warto zdecydować się na Tanzanię. Ten afrykański kraj od wielu lat cieszy się ogromną popularnością podróżujących, którzy zainteresowani są nie tylko relaksem na plaży, ale także zwiedzaniem i podziwianiem przepięknych miejsc. Tanzania oferuje niezapomniane wspomnienia, a ze względu na klimat, pogoda jest tam idealna praktycznie przez cały rok. Kiedy najlepiej wybrać się do tego kraju?

Tanzania Safari – kiedy jechać?

Tanzania charakteryzuje się tym, że przez większość roku panują tam bardzo dobre warunki pogodowe, aczkolwiek pojawiają się pewne kluczowe elementy, o których należy pamiętać, aby przeżyć wspaniałą przygodę. Eksperci od safari proponują wyjazdy w okresie, kiedy panuje pora sucha, trwająca od czerwca do października. W tym czasie znalezienie oraz obserwacja dzikich zwierząt jest znacznie łatwiejsza. Gromadzą się one wówczas wokół wielkich wodopojów oraz rzek w poszukiwaniu wody i jedzenia. W tym okresie jest także mniej bujna roślinność, w której zwierzęta. Zaletą pory suchej jest również to, że nie ma tylu komarów ze względu na znikomą ilość opadów deszczu, a niebo jest czyste.

Tanzania swym zasięgiem obejmuje trzy różne regiony, w których organizowane są wyprawy safari. Tak naprawdę to każdy z nich jest dobrym powodem do tego, aby odwiedzić ten kraj i poobserwować dziką naturę. Na południu i południowym-zachodzie kraju można zwiedzić kilka Parków Narodowych – Ruaha, Mikumi i Katavi. Natomiast jedne z najlepszych safari odbywa się w najpopularniejszym północnym rejonie. Znajdują się tam między innymi Park Narodowy Serengeti oraz krater wulkany Ngorongoro. Szczególnie polecane przez przewodników jest sawannowe Serengeti, gdzie można zobaczyć lamparty i gepardy.

Safari w Tanzani – gdzie jechać?

Safari w Tanzanii organizowane jest w kilku regionach. Najlepszymi miejscami, aby z bliska zobaczyć dzikie zwierzęta, są parki narodowe. To właśnie tam można zobaczyć miliony antylop gnu, słonie, lwy oraz inne drapieżniki. Raz do roku w Tanzanii przypada wielka migracja, która związana jest z cyklami życiowymi lub następującymi po sobie zmianami środowiskowymi.

Park Narodowy Tarangire

Park Narodowy Tarangire jest chyba jednym z najbardziej niedocenianych z powodu bliskiego sąsiedztwa Serengeti i Ngorongoro. Szkoda, bo jego największą atrakcją są olbrzymie baobaby i najliczniejsze siedlisko słoni na świecie. Ponadto zobaczyć tam można liczne stada zebr i antylop gnu, które migrują do Tarangire, gdy zaczyna się pora sucha na Serengeti. Wszystko za sprawą tego, że rzeka, od której de facto park narodowy wziął nazwę, nigdy nie wysycha.

Krater Ngorongoro

Ngorongoro jest wielkim zagłębieniem w szczytowej części wygasłego już wulkanu. Jego średnica wynosi około 20 kilometrów kwadratowych, a głębokość 600 metrów. Otoczona ona jest trzema jeziorami – Manyara, Natron i Eyasi. Krater Ngorongoro jest także jednym z największych rezerwatów dzikich zwierząt w Afryce. Żyje tam kilkadziesiąt tysięcy osobników, w tym również zagrożona wyginięciem populacja nosorożca czarnego. Istnieje tam także szansa na spotkanie przedstawicieli Wielkiej Piątki, czyli lwa, słonia, lamparta, bawoła i nosorożca.

Park Narodowy Serengeti

Opisując safari w Tanzanii i wspominając o parkach narodowych, nie można pominąć Serengeti. Wraz z kenijskim Rezerwatem Przyrody Masai Mara, stanowi on największy i najbardziej znany park narodowy. Jego nazwa wywodzi się z masajskiego języka i oznacza “nieskończone równiny”. Serengeti jest olbrzymim bogactwem różnych gatunków zwierząt, roślin oraz niesamowitych krajobrazów. Poza najliczniejszą grupą lwów na świecie, występują tam także wszystkie osobniki kojarzone z Afryką. Serengeti słynie jednak najbardziej z Wielkiej Migracji.

Park Narodowy Lake Manyara

Na terenie Parku Narodowego Lake Manyara największą powierzchnię zajmuje płytkie i słodkowodne jezioro Manyara. Zobaczyć w nim można mnóstwo chronionych gatunków zwierząt, w tym także hipopotamy oraz dużą liczbę różnych ptaków. Ponadto na terenie parku znajdują się dwa gorące źródła – Maji Moto oraz Majo Moto Ndogo, przy których uczty urządzają sobie barwne flamingi. To właśnie one głównie przyciągają turystów w to miejsce.

4.7/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić