O czym pamiętać, zabierając dziecko pod namiot?

Podróże z namiotem są niezwykle ekscytujące, ale i trudne. Nie będąc związanym z jednym miejscem noclegu, możesz w ciągu jednego urlopu zwiedzić znacznie większy teren i odkryć miejsca, do których nie da się dotrzeć inaczej niż na własnych nogach. Nie jesteś zmuszony do trzymania się konkretnych godzin posiłku czy powrotu do hostelu. Ten typ podróżowania wiąże się jednak z pewnymi trudnościami. Cały swój bagaż masz nieustannie na plecach. Wszystko musisz przygotować sobie sam, od skromnych posiłków na palniku czy ognisku, po co nocne rozkładanie kwatery do spania. Czy w takich warunkach jest miejsce na dziecko? Jak najbardziej. Pamiętaj jednak o kilku sprawach, a podróżowanie z namiotem i dzieckiem będzie bezpieczne i równie ciekawe.

Wybierz odpowiedni namiot

Przede wszystkim zwróć większą uwagę do namiotu. Musi być on dopasowany do liczby śpiących w nim osób (dziecko koniecznie traktuj jako jeszcze jedną osobę dorosłą, chyba że Twój maluch śpi naprawdę spokojnie). Warto jednak pamiętać, że dodatkowy podróżny nie pomoże Ci w jego dźwiganiu. Wybieraj zatem namioty turystyczne wykonane z lekkich materiałów, najlepiej pozbawione tropiku i z aluminiowym stelażem.

Podczas podróży z dzieckiem Twoja wolność co do rozporządzania własnym planem dnia zostaje nieco ograniczona. Staraj się znajdować miejsce na nocleg dużo wcześniej przed zapadnięciem zmroku, aby o zachodzie słońca mieć już rozłożony namiot. Rozkładanie namiotu po ciemku tylko przez dorosłych jest dość problematyczne, a poziom trudności tej czynności z dzieckiem wzrasta pięciokrotnie.

Zadbaj o ciepło i wygodę

Pod namiot z dzieckiem najlepiej wybrać się w porze letniej. Niestety także latem pogoda bywa kapryśna i deszczowa lub zimna. Zadbaj koniecznie o komfort i ciepło dziecka, dzięki czemu unikniesz chorób i zniechęcenia młodego podróżnika. Do namiotu wybierz wygodne karimaty i staraj się rozkładać namiot zawsze na miękkim i w miarę równym podłożu.

A jaki śpiwór wybrać? Wszystko zależy od wieku dziecka. Dzieci do trzech lat czy nawet czterech spokojnie możesz zabrać do swojego śpiwora, o ile jest on odpowiednio większy i luźniejszy. Latem jednak temperatura także w nocy jest na tyle wysoka, że wystarczy, że okryjesz się z dzieckiem rozłożonym śpiworem jak kołdrą.

Gdyby jednak zdarzyła się bardzo zimna noc, ubierz dziecko do śpiwora w dodatkowe ubrania. Koniecznie zabierz ze sobą także filię NRC, która świetnie utrzymuje ciepło i chroni przed wychłodzeniem. Jednocześnie jest cienka i nie zajmuje dużo miejsca w plecaku. W sytuacjach kryzysowych pozwoli Ci zadbać o odpowiedni komfort termiczny swój i dziecka.

Jeśli podróżowanie i biwakowanie jest Twoją pasją, nie bój się dzielić jej z dzieckiem. Im częściej będziecie razem wyjeżdżać, tym maluch szybciej zaadaptuje się do warunków panujących podczas podróży. Pamiętaj jednak o dobrym ekwipunku. Wybierz namiot lekki i dopasowany do liczby śpiących w nim osób. Podczas letnich wypraw zadbaj także o odpowiedni śpiwór. Kiedy dziecko jest małe, znacznie lepszym pomysłem jest spanie w jednym śpiworze, co pozwoli Ci ograniczyć noszony na plecach bagaż.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić