Nowe Miasto Lubawskie – Atrakcje i Ciekawostki

nowe miasto lubawskie
foto – Autorstwa Naromrok – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28204191

Nowe Miasto Lubawskie to małe miasto znajdujące się w województwie warmińsko-mazurskim, przy drodze krajowej nr 15, między miejscowościami Brodnica i Ostróda. Liczba mieszkańców to nieco ponad 10 tysięcy.

Pierwsze wzmianki na temat osady na tych terenach pochodzą jeszcze z XIV wieku. Obecnie ze względu na położenie geograficzne Nowe Miasto Lubawskie stanowi bardzo dobrą bazę wypadową do okolicznych atrakcji.

Co warto wiedzieć o tym mieście i jakie miejsca odwiedzić? Oto kilka przydatnych informacji.

1. Jedną z obowiązkowych atrakcji jest Muzeum Ziemi Lubawskiej znajdujące się przy ulicy 19 stycznia. Miejsce prosperuje od końca lat pięćdziesiątych, a w zbiorach znajduje się sporo artefaktów związanych z kulturą i historią tego regionu.

2. Warto Nowe Miasto Lubawskie odwiedzać w sezonie letnim. To okres, w którym wydarzenia kulturalne są czymś na porządku dziennym. Na początku lipca obchodzone jest święto miasta. Popularnością cieszą się również warsztaty filmowo-muzyczne organizowane przez Teatr Znak.

3. Niespełna dziesięć kilometrów od Nowego Miasta Lubawskiego znajdują się Wawrowice wraz z Jeziorem Skarlińskim. To świetna lokalizacja na aktywny wypoczynek z piaszczystą plażą i czystą wodą w tle.

4. Jezioro Skarlińskie to dobra propozycja dla osób przepadających za sportami wodnymi. Można tutaj wypożyczyć kajak, nauczyć się kitesurfingu lub popływać na rowerach wodnych.

5. Niespełna cztery kilometry od Nowego Miasta Lubawskiego znajduje się Kurza Góra. To doskonałe miejsce dla entuzjastów sportów zimowych. Znajduje się tutaj wyciąg narciarski, który każdego roku przyciąga miłośników tego sportu.

6. Tiffany Restauracja znajduje się właściwie w samym centrum miasta, przy ulicy 3 Maja. To miejsce, które warto odwiedzić, gdy podczas zwiedzania zaskoczy nas głód. Lokal serwuje świetnej jakości kuchnię polską.

7. Na Kurzej Górze znajduje się również intrygująca konstrukcja pełniąca funkcję wieży widokowej. Składa się z kilku kondygnacji i jest promowana jako miejsce, które umożliwia spacerowanie w chmurach. Zdecydowanie warto wybrać się na spacer w to miejsce.

8. W znajdującej się kilkanaście kilometrów dalej Lubawie znajdują się ruiny Zamku Biskupiego pochodzącego z początków czternastego wieku. To prawdziwa gratka dla osób interesujących się historią. Obecnie znajduje się tutaj Lubawskie Centrum Aktywności Społecznej.

9. Przy ulicy Kościelnej znajduje się słynna gotycka Bazylika św. Tomasza Apostoła. Źródła historyczne potwierdzają, że budowa tego kościoła mogła rozpocząć się jeszcze w XIII wieku.

10. W pobliskiej wsi Bratian znajdują się ruiny zamku krzyżackiego pochodzącego z XIV wieku. Niegdyś było to miejsce o newralgicznym charakterze. Obecnie pozostały jedynie ruiny, aczkolwiek godne zainteresowania w przypadku entuzjastów historii.

11. Osoby zainteresowane zwiedzaniem Nowego Miasta Lubawskiego pod kątem historycznym i osoby, które po prostu pragną dowiedzieć się jak najwięcej na tego miejsca, powinny udać się na ulicę 19 stycznia 17a. Pod tym adresem mieści się informacja turystyczna.

2/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić