12 Ciekawostek o Nordkapp

nordkapp
foto – Pixabay

Przylądek Nordkapp, najbardziej wysunięty na północ punkt Europy, jest jednym z najbardziej popularnych celów podróży w Finnmark.

Przylądek obejmuje klif o wysokości 307 metrów z dużym płaskim płaskowyżem na szczycie, gdzie odwiedzający mogą zobaczyć słynny pomnik globusa.

Nordkapp został zidentyfikowany w 1553 roku przez holenderskiego odkrywcę Willema Barentsza jako najdalej na północ wysunięty punkt kontynentalnej Europy. Nazwano go “Kaap de Noordtoendra” lub “North Cape to Endure”, ponieważ jest to jedno z niewielu miejsc w Europie, gdzie można doświadczyć słońca o północy i nocy polarnej.

1. W miejscu tym znajdowały się dwie różne stare latarnie morskie: obecna została zbudowana w latach 50-tych XX wieku. W czasie II wojny światowej na tym terenie znajdowały się trzy stacje reflektorów. Stację na południu chroniło kilka bunkrów i stanowisk artyleryjskich, przede wszystkim Batterie Nordkap, która posiadała sześć dział 15 cm i dwa działa 10,5 cm.

2. Wycieczka za koło podbiegunowe na Nordkapp, znany również jako Przylądek Północny, jest doświadczeniem życia. Ze szczytu tego stromego klifu można podziwiać panoramiczny widok na Morze Barentsa oraz wyspy Magerøya i Seiland.

3. Słońce o północy świeci nad Nordkapp od 14 maja do 29 lipca. Można je również zobaczyć podczas zimowej nocy polarnej, między 14 listopada a 29 stycznia.

4. Przylądek Północny znajduje się na wyspie Magerøya w Finnmark. Podróżuj autobusem lub samochodem wzdłuż drogi E69, która prowadzi przez Honningsvåg, gdzie co 20 minut odpływają łodzie na wyspę Magerøya.

5. Przylądek Północny to punkt, w którym Morze Norweskie, część Oceanu Atlantyckiego, spotyka się z Morzem Barentsa, częścią Oceanu Arktycznego.

6. Finnmark jest największym okręgiem w Norwegii pod względem powierzchni i liczy mniej niż 75 000 mieszkańców.

7. Finnmark jest słabo zaludniony – na kilometr kwadratowy przypada tylko 14 mieszkańców, podczas gdy średnia w Norwegii wynosi 15 mieszkańców na kilometr kwadratowy. Około połowa ludności mieszka w gminach Tromsø i Alta. Pozostali są rozproszeni w 12 innych gminach.

8. Muzeum mieszczące się w Nordkapp opowiada o arktycznych łowcach-zbieraczach, wielorybnikach i rybakach, którzy żyli wokół Przylądka Północnego w dawnych czasach. W pobliżu znajdują się również stare lapońskie budowle, w których można zobaczyć, jak żyli przed wiekami.

9. Przylądek Północny jest popularną atrakcją turystyczną. Turyści zazwyczaj przybywają tu za pośrednictwem Hurtigruten, który w sezonie letnim oferuje kilka rejsów dziennie. Inne statki wycieczkowe również przepływają obok przylądka od czerwca do września.

10. Zwiedzający mogą wjechać kolejką linową na górę, aby podziwiać panoramę spektakularnych klifów przylądka Nordkapp, lub wejść na górę na własnych nogach. Dostępna jest również mała kawiarnia z Wi-Fi oraz sklep z pamiątkami.

11. 14 czerwca zawsze o północy odbywa się wielka impreza z okazji przesilenia letniego.

12. Muzeum Przylądka Północnego, znajdujące się w Honningsvåg zawiera eksponaty dotyczące kultury i historii Lapończyków, jak również wystawy dotyczące Przylądka Północnego.

4.2/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić