15 Największych Lotnisk na Świecie

największe lotniska świata
foto – Pixabay

Lotniska na całym świecie to miejsca cieszące się unikalną atmosferą. To właśnie na nich mijają się codziennie miliony pasażerów lecących w różne strony świata lub wracający z najodleglejszych miast. Przypadkowe spotkania obcych sobie ludzi i atmosfera tymczasowości zainspirowała wielu twórców filmowych i powieściopisarzy. Jakie są największe lotniska na świecie? Poniżej znajduje sięlista piętnastu z nich.

1. Port lotniczy Atlanta Hartsfield-Jackson

Port lotniczy Atlanta Hartsfield-Jackson znajduje się w Atlancie w stanie Georgia. Jest to nie tylko amerykańskie, ale i światowe największe lotnisko międzynarodowe, które w ciągu roku obsługuje około 107 milionów ludzi. Dominuje tutaj ruch krajowy, ale pod względem ruchu międzynarodowego jest to siódme lotnisko w Stanach Zjednoczonych. Znajduje się tutaj pięć pasów startowych i jest to jedyne lotnisko na świecie, na którym jednocześnie mogą
lądować trzy samoloty.

2. Lotnisko w Pekinie

Port lotniczy Pekin znajduje się około 20 kilometrów od Pekinu i rocznie przewija się przez niego nieco ponad 100 milionów pasażerów. W ostatniej dekadzie stał się jednym z najbardziej ruchliwych portów na całym świecie.

Jest to główny węzeł Air China, który oferuje podróże do 120 miejsc na całej Ziemi. Lotnisko powstało pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku, a mały budynek terminalu, który wówczas wybudowano, obecnie służy do obsługi VIP-ów i lotów
czarterowych.

3. Lotnisko w Dubaju

Międzynarodowy port lotniczy Dubaj znajduje się tylko 5 kilometrów od centrum i rocznie przewija się przez niego nieco ponad 89 milionów ludzi z całego świata. Pod względem liczby pasażerów jest więc trzecim największym lotniskiem na świecie, natomiast pod względem ruchu towarowego plasuje się na szóstym miejscu. Warto podkreślić, że terminal numer 3, który kosztował ponad 4 miliardy dolarów, w momencie powstania w 2008 roku był największym budynkiem na świecie pod względem powierzchni.

4. Lotnisko w Los Angeles

Port lotniczy Los Angeles, zwany potocznie LAX, jest głównym międzynarodowym portem obsługującym obszar metropolitalny Los Angeles. Lotnisko znajduje się około 30 kilometrów od centrum miasta i posiada cztery równoległe pasy startowe. Jest to drugie najbardziej ruchliwe lotnisko w Stanach Zjednoczonych. Jego historia sięga dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to właśnie w tym miejscu powstał jeden pas startowy bez żadnego terminala. Rocznie obsługuje około 88 milionów pasażerów.

5. Lotnisko w Tokio

Tokio Haneda, zwany również Tokyo International Airport, znajduje się na wybrzeżu Zatoki Tokijskiej i rocznie obsługuje ponad 86 milionów pasażerów, co czyni go jednym z najpotężniejszych lotnisk w Azji i na świecie. Lotnisko powstało w 1931 roku i przez kilka dekad było jedynym, jakie obsługiwało Tokio. Port ten służy do ruchu krajowego oraz międzynarodowego.

6. Lotnisko w Chicago

Port lotniczy Chicago O’Hare to międzynarodowy port znajdujący się około 27 kilometrów od centrum Chicago, przez który rocznie przewija się ponad 83 miliony pasażerów. Nosi nazwę na cześć amerykańskiego pilota wojskowego, Edwarda”Butcha” O’Hare.

Pod względem wielkości jest to jeden z dwóch największych portów w Stanach Zjednoczonych. Większość pasażerów korzysta z lotów krajowych, ale można stąd również polecieć do sześćdziesięciu miejsc pozagranicami Stanów.

7. Lotnisko Heathrow w Londynie

Heathrow w Londynie to największy port lotniczy w całej Europie, przez który rocznie przewija się mniej więcej 80 milionów pasażerów. Znajduje się tutaj pięć terminali lotniczych oraz dwa pasy startowe, a samo lotnisko obsługiwane jest przez około 90 linii lotniczych. Jest to jeden z sześciu portów znajdujących się w Londynie.

8. Lotnisko w Hongkongu

Port Lotniczy Hongkong jest przesiadkowym portem, który może się poszczycić jednym z największych terminali pasażerskich na całym świecie. Rocznie przewija się tutaj około 74 milionów pasażerów z całego świata. Port został oddany do użytku w 1998. Zastąpił poprzednie miejskie lotnisko, które było coraz mniej przystosowane do rosnącego ruchu.

 

9. Lotnisko Roissy-Charles de Gaulle w Paryżu

Port lotniczy Paryż-Roissy-Charles de Gaulle to największy port lotniczy w całej Francji, na który rocznie pojawia się aż 72 miliony pasażerów. Znajduje się w miejscowości Roissy-en-France około 25 kilometrów od samego Paryża. Port został oddany do użytku w latach siedemdziesiątych XX wieku i posiada trzy terminale, z których najstarszy jest ten pierwszy. Ciekawym rozwiązaniem jest tutaj terminal drugi, który w rzeczywistości stanowi siedem osobnych budynków.

10. Lotnisko w Szanghaju

Port lotniczy Szanghaj-Pudong znajduje się około 30 kilometrów od Szanghaju i obsługuje ponad 70 milionów pasażerów w ciągu roku. Z samym miastem łączy go kolej magnetyczna typu transrapid, dzięki czemu komunikacja jest sprawa i bardzo ułatwiona. Dzięki niej trzydziestokilometrową trasę można pokonać w ciągu siedmiu minut i dwudziestu sekund.

11. Lotnisko Schiphol w Amsterdamie

Port lotniczy Amsterdem-Schiphol jest największym lotniskiem w Holandii, który rocznie obsługuje nawet ponad 68 milionów pasażerów. Port został zbudowany podczas pierwszej wojny światowej, a od zakończenia drugiej jest nieustannie modernizowany, dzięki czemu pasażerowie z całego świata mogą tutaj korzystać z nowoczesnych udogodnień.

12. Lotnisko Forth-Worth  w Dallas

Port lotniczy Dallas Forth-Worth znajduje się pomiędzy miastami Dallas i Fort-
Worth w Teksasie i rocznie pojawia się na nim ponad 67 milionów pasażerów. Stanowi on główną bazę dla American Airlines, a jeśli chodzi o zajmowaną powierzchnię, jest największym lotniskiem na całym świecie. Znajduje się tutaj pięć terminali, a samoloty kursują pomiędzy dziesiątkami państw na niemal wszystkich kontynentach.

13. Lotnisko w Guangzhou

Port lotniczy Guangzhou to międzynarodowe lotnisko znajdujące się 28 kilometrów od Kantonu w południowo-wschodnich Chinach. Jest to jeden z największych portów w Chinach, ktory obsługuje zarówno ruch krajowy, jak i liczne rejsy do dziesiątek państw na całym świecie. Rocznie na lotnisku tym pojawia się ponad 65 milionów pasażerów.

14. Lotnisko we Frankfurcie nad Menem

Lotnisko we Frankfurcie nad Menem jest największym portem lotniczym w Niemczech,
przez które rocznie przewija się ponad 64 miliony ludzi. Znajduje się we Frankfurcie nad Menem i przypomina małe miasto wewnątrz metropolii. Ze względu na wielką powierzchnię korytarze wyposażone są w taśmy dla pasażerów
zmierzających do poszczególnych terminali.

15. Lotnisko Ataturk w Stambule

Port lotniczy Stambuł-Atatürk znajduje się 15 kilometrów na południowy zachód od Stambułu w europejskiej części. Rocznie obsługuje ponad 63 miliony pasażerów z całego świata i samej Turcji. Port ten obsługuje lotnictwo

3.7/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić