Najpiękniejsze, lecz mniej znane miejsca w Słowenii

Słowenia to jeden z najpiękniejszych krajów położonych w samym sercu Europy. Słynie on ze swoich urokliwych krajobrazów, górskich szczytów, jezior, malowniczych wiosek i przepięknych miast. Niektóre miejsca, takie jak jezioro Bled – to jedne z najbardziej obleganych destynacji turystycznych. Słowenia to jednak także inne, mniej znane krajobrazy, które z pewnością zachwycą każdego miłośnika podróży samochodowych.

Podróż samochodem do Doliny Soczy 

Dolina Soczy położona jest w zachodniej części Słowenii. To raj dla fanów przyrody i adrenaliny. Znajdziemy tam malownicze krajobrazy z turkusową rzeką Soczą, która jest otoczona przepięknymi górami Julijskich Alp. Miejsce to oferuje wiele możliwości do aktywnego wypoczynku, takich jak: rafting, kajakarstwo, wspinaczka, trekking, jazda na rowerze i nie tylko. 

Warto jednak pamiętać, że podróż autem do Słowenii to również kilka rzeczy, o które trzeba zadbać jeszcze przed wyruszeniem w drogę. Mowa o odpowiednich ubezpieczeniach, akcesoriach samochodowych, dokumentach oraz winiecie – winieta Słowenia online (Vignetteslovenia.si) to najprostszy sposób na szybkie i bezproblemowe uiszczenie opłaty za przejazd drogami ekspresowymi i autostradami. Pamiętajmy, że za brak ważnej e-winiety grozić może mandat w wysokości nawet 800 euro! 

Wioska Škocjan – tutaj znajdziecie najlepsze jaskinie 

Wioska Škocjan zlokalizowana jest w południowo-zachodniej części Słowenii. Miejsce to słynie z najpiękniejszych i zarazem największych kompleksów jaskiniowych w całej Europie. Jaskinia Škocjan została nawet wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zdecydowanie warto wybrać się tam na spacer, podziwiając majestatyczne stalaktyty i stalagmity. Ten podziemny świat to jedna z największych atrakcji całej Słowenii. 

Dolina Logarska – oaza spokoju i piękna 

Dolina Logarska to kolejny obowiązkowy punkt na mapie Słowenii. Dotrzemy tam z łatwością samochodem – miejsce to położone jest w północno-wschodniej części kraju. To właśnie w Dolinie Logarskiej znajduje się niezmącone technologią naturalne krajobrazy. To zielony raj wypełniony łąkami, lasami i wielkimi górami. Turyści mogą tu spacerować po niezliczonych szlakach turystycznych, podziwiać wodospady i po prostu odpocząć. Dolina Logarksa zdecydowanie sprzyja regeneracji sił. 

Piran jako perła Adriatyku 

Piran to paradoksalnie wciąż stosunkowo rzadko wybierane miejsce na wakacje w Słowenii. Miasteczko to jest jednak jednym z najpiękniej położonych miejsc nad Adriatykiem. Piran przyciąga swoim urokiem i atmosferą średniowiecznego miasta. Pełno tutaj barwnych kamienic i placyków – można się zagubić w wąskich uliczkach, odkrywać urocze kafejki i lokalne restauracje. Warto też wybrać się na wieżę kościoła św. Jerzego, aby podziwiać panoramę miasta. 

Jezioro Bohinj – serce Alp Julijskich 

To jedno z największych jezior w Słowenii (drugie do wielkości) i zdecydowanie jedno z najpiękniejszych miejsc w tym kraju, do którego również dojedziecie samochodem. Jezioro Bohinj otoczone jest majestatycznymi górami Alp Julijskich i oferuje niepowtarzalne widoki wraz z licznymi atrakcjami. Turyści mogą tu wędkować, pływać, żeglować lub po prostu spacerować po szlakach turystycznych. Jezioro to jest prawdziwą oazą piękna i spokoju, które zdecydowanie warto choć raz zobaczyć. 

Park Narodowy Triglav – dzikość w górach Słowenii 

Park Narodowy Triglav jest wprawdzie miejscem dość obleganym przez turystów, ale jednocześnie na tyle dużym, że nie jest to odczuwalne. Mowa bowiem o największym parku narodowym Słowenii, które dedykowane jeszcze zwłaszcza miłośnikom przyrody i turystyki górskiej. To właśnie tam znajduje się najwyższy szczyt kraju, czyli słynna góra Triglav. Oprócz tego w parku można podziwiać niezliczone malownicze doliny, jeziora i wodospady. 

Ptuj – bogata historia pewnego miasta

Ptuj położony jest w północno-wschodniej Słowenii i jest to jedno z najstarszych miast w tym kraju. Jego historia sięga jeszcze czasów rzymskich, dlatego też miejsce to zachwyca pięknymi zabytkami, takimi jak chociażby zamek Ptuj czy ratusz miejski. Znajdziemy tam również kręte uliczki, liczne kościoły i nie tylko, bo Ptuj jest także znane z karnawału, który co roku przyciąga turystów z całego świata. 

To tylko kilka z wielu pięknych, ale mniej znanych miejsc w Słowenii, które warto zobaczyć. Kraj ten oferuje naprawdę dużo, choć bez samochodu jego zwiedzanie może być problematyczne. Jeśli więc zdecydujesz się na objazdówkę autem, pamiętaj o zakupie winiet i odpowiednim przygotowaniu. Zadbaj o dokumentację, ubezpieczenia, wyposażenie auta i sprawdź jego stan techniczny. Słowenia z pewnością spełni Twoje oczekiwania podróżnicze i zapewni niezapomniane przygody.

5/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić