Podróż kamperem przez kraje Unii Europejskiej. Gdzie się udać? Jaki kamper wybrać?

Wyprawa kamperem przez kraje Unii Europejskiej to marzenie wielu podróżników, którzy pragną eksplorować ciekawe miejsca starego kontynentu w sposób niezależny, ale równocześnie w pełni komfortowy. Taka forma zwiedzania pozwala na obcowanie z naturą, a równocześnie poznanie historycznych miejsc i wyjątkowych miast. Jakie kraje Unii Europejskiej są szczególnie przyjazne karawaningowi? I na jaki kamper warto postawić, wybierając się w dalsze trasy? Już podpowiadamy!

Kamperem po Europie – kraje i regiony warte odwiedzenia

Stary kontynent to miejsce, które ma bardzo dużo do zaoferowania miłośnikom karawaningu. Podróż kamperem przez kraje Unii Europejskiej będzie z pewnością niezapomnianą przygodą. A do krajów Unii, które naprawdę warto odwiedzić kamperem, należą przede wszystkim:

 • Hiszpania – od wybrzeża Costa Brava po piękne regiony Basków i Andaluzji, Hiszpania oferuje niezwykłe krajobrazy, rozległe plaże i bogate dziedzictwo kulturowe.

 • Francja – z malowniczymi wioskami, winnicami, średniowiecznymi zamkami i imponującymi Alpami Francuskimi, jest jednym z bardzo lubianych przez miłośników karawaningu krajem.

 • Szkocja – majestatyczne krajobrazy, tajemnicze zamki, jeziora i góry, czyli niepowtarzalny klimat Szkocji niezaprzeczalnie jest wart przynajmniej kilkudniowej wyprawy kamperem.

 • Szwecja – piękne lasy, szkiery i magiczna zorza polarna, Szwecja to prawdziwe królestwo natury, które najpełniej można odkryć w czasie podróży kamperem.

 • Chorwacja – wybrzeże Adriatyku, urokliwe miasteczka, słynne parki narodowe i błękitne wody, to wszystko czeka na miłośników karawaningu.

Podróżowanie kamperem po krajach Unii Europejskiej – jaki kamper wybrać?

 

Rodzaje kamperów i wybór odpowiedniego modelu to niezwykle istotna kwestia, która często determinuje to, jak wyglądać będzie cała podróż. Co mamy w tym zakresie do wyboru?

 • Kampery typu integra – to największe i najbardziej luksusowe kampery, które oferują pełne wyposażenie, sypialnie, kuchnie, łazienkę i dużo przestrzeni. Są to konstrukcje tworzone od podstaw, gdzie kabina od początku jest w pełni zintegrowana z pozostałą częścią pojazdu. Ze względu na duże gabaryty są jednak dość mało zwrotne i poruszanie się nimi po wąskich miejskich uliczkach lub bardzo trudnym terenie może być problematyczne

 • Kampery typu kamper-van – są to mniejsze kampery budowane z reguły na nadwoziu samochodów dostawczych typu bus, są łatwiejsze w prowadzeniu i manewrowaniu. Mają ograniczoną przestrzeń, ale są zwrotniejsze i bardziej ekonomiczne.

 • Kampery typu półintegra – jest to pośrednią wersja pomiędzy integrą, a kamperem-vanem. Oferują wygodę i przestrzeń, podobną do kamperów typu integra, ale są bardziej kompaktowe i ekonomiczne.

Przy wyborze konkretnego modelu kampera warto wziąć pod uwagę czynniki takie jak liczba pasażerów, budżet, preferencje dotyczące wygody, rozmiar pojazdu oraz rodzaj trasy. Do najbardziej funkcjonalnych i jednocześnie wygodnych kamperów, które z powodzeniem sprawdzą się w czasie podróży po krajach Unie Europejskiej, zaliczyć można przede wszystkim półintegry.

Infrastruktura kempingowa w wybranych krajach Unii Europejskiej

Wiele krajów europejskich oferuje dobrze rozwiniętą infrastrukturę kempingową przeznaczoną dla turystów, którzy podróżują kamperem lub zestawem (samochodem z przyczepą kempingową). Do jednych z najbardziej rozwiniętych pod tym względem krajów zaliczyć można przede wszystkim:

 • Niemcy

 • Francję

 • Szwecję

Oczywiście na tym się nie kończy, ponieważ większość popularnych turystycznie krajów, chociażby takich jak Hiszpania, Włochy czy Portugalia, również posiadają pola kempingowe dla kamperów i przyczep kempingowych. Nie jest zatem żadnym problemem podróżowanie kamperem przez różne kraje Unii Europejskiej. A jeśli szukasz kampera, którym chciałbyś się wybrać w taką podróż, sprawdź ofertę Elcamp, w której znajdują się nowoczesne kampery i przyczepy kempingowe od najbardziej cenionych producentów, takich jak Adria, Sun Living, Globe-Traveller, Westfalia czy Bürstner.

1/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić