Last minute w Egipicie — czy warto wyjechać w grudniu?

Ciemno, zimno, ponuro… pogoda za oknem wpędza Cię w zły nastrój? Masz dość zakładania pięciu warstw ubrań, żeby móc w ogóle wyjść na zewnątrz? A co, gdyby uciec przed zimową aurą do kraju, w którym jest ciepło i słonecznie? Wcale nie musisz spędzać kilkunastu godzin w samolocie! Postaw na last minute w Egipcie. Czy w grudniu to dobry pomysł?

Egipt w grudniu – jaka jest wtedy pogoda?

Lato zimą kojarzy Ci się raczej z podróżą na przysłowiowy drugi koniec świata – np. do Tajlandii, na Malediwy czy Karaiby? Owszem, taki wypad to gwarancja słońca i tropików. Okazuje się jednak, że „egzotyczny raj” czeka znacznie bliżej.

Wystarczy ok. 4-5 h lotu z Polski, aby przenieść się do kraju rozgrzanego słońcem. Jaka zatem jest pogoda w Egipcie w grudniu? Bardzo dobra! Zwłaszcza w porównaniu do ponurej aury, która panuje w tym samym czasie w naszym kraju.

Oto, czego możesz się spodziewać w kultowych kurortach: Sharm El Sheikh na Półwyspie Synaj oraz Hurghadzie i Marsa Alam usytuowanych bardziej na południe na wybrzeżu Morza Czerwonego.

  • Średnia temperatura w ciągu dnia: 24°C, choć często zdarzają się dni, w których słupek zbliża się nawet do 28-30°
  • Średnia temperatura w ciągu nocy: ok. 16°C – a zatem dość rześko, ale nadal na cienką bluzę, a nie grubą kurtkę puchową.
  • Średnia temperatura wody: ok. 23-24°C, co sprawia, że kąpiel nadal jest bardzo przyjemna (nawet w porównaniu z Bałtykiem latem!).
  • Liczba godzin słonecznych: ok. 8 h. Dla porównania – w Polsce średnio jest ich ok. 2.

Jak zatem widać, pogoda to ważny argument za wyjazdem na last minute do Egiptu w grudniu. Jedyne, o czym warto pamiętać, to wiatr, który w tym okresie roku jest silniejszy. Wcale to jednak nie oznacza, że nie będziesz w stanie plażować czy relaksować się przy basenie.

Last minute w Egipcie w grudniu – idealna pora na zwiedzanie

Grudniowa pogoda w Egipcie jest idealna na odkrywanie zabytków tego niezwykłego kraju. Wyprawa w stronę piramid w Gizie czy Doliny Królów w Luksorze w lipcu czy sierpniu może pozostawić po sobie nie najlepsze wspomnienia. Temperatury w okresie letnim bywają nie do zniesienia. Mogą się zbliżać w tych miejscach (a zwłaszcza na południu kraju) nawet do 50°C! To nie są dobre warunki do zwiedzania grobowców czy wędrówek „pod chmurką” po imponujących świątyniach Karnaku.

Zupełnie inaczej jest w grudniu. Wtedy najważniejsze zabytki Egiptu kuszą bardzo przyjazną pogodą – jest ciepło i komfortowo, a nie nieznośnie gorąco. Dlatego można spędzić więcej czasu, przyglądając się tajemniczym hieroglifom czy po prostu skoncentrować się na ciekawych opowieściach snutych przez przewodnika i zrobić sobie więcej ciekawych zdjęć.

Dlatego właśnie w grudniu wiele osób planuje w Egipcie wakacje łączące zwiedzanie z nadmorskim wypoczynkiem. Może to być np. tygodniowy rejs po Nilu w połączeniu z 7-dniowym pobytem w jednym z dobrych hoteli w Hurghadzie czy Marsa Alam.

Egipt na wakacje w grudniu = tanio i dobrze

Argumentem, który w grudniu szczególnie przemawia za Egiptem, jest również cena. Wakacje w tym kraju – m.in. z uwagi na krótszy lot – są znacznie atrakcyjniejsze finansowo niż te zaplanowane w odleglejszych krajach. O ile? Ceny 7-dniowego last minute w grudniu – nawet w formule all inclusive (!) rozpoczynają się od… mniej niż 800 zł! Natomiast tygodniowy pobyt w 5-gwiazdkowym obiekcie może kosztować ok. 1 000 – 1 100 zł od osoby. Tak niewiele wystarczy, aby z mroźnej i śnieżnej Polski przenieść się w ciepłe, słoneczne miejsce i naprawdę się zrelaksować.

Grudniowe last minute w Egipcie = bardziej kameralny urlop

Wypoczynek w Egipcie w grudniu oznacza również, że w kurortach jest znacznie mniej tłoczno niż w szczycie sezonu. To dużo spokojniejszy okres w tym kraju. Możesz więc liczyć na bardziej uważną obsługę i nie musisz się obawiać o to, czy najlepsze leżaki przy basenie są już zajęte. Urlop może być więc znacznie przyjemniejszy – zwłaszcza gdy chcesz po prostu „odpocząć od całego świata” i „złapać trochę witaminy D” na zimę.

Wniosek jest zatem prosty: jeśli masz ochotę na odrobinę lata zimą, przygotuj paszport i zaplanuj wyjazd do Egiptu. Łatwiej się nie da!

5/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić