30 Ciekawostek o Irlandii Północnej

irlandia północna
foto – Pixabay

Irlandia Północna zajmuje północno-wschodnią część wyspy Irlandii i należy do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Jest podzielona na jedenaście dystryktów, a jej stolicę stanowi Belfast. Ze względu na bogatą i ciekawą historię orz unikalną kulturę stanowi wielką atrakcję turystyczną. Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Od wielu lat Irlandia Północna jest rozdarta pomiędzy opcją pozostania w Zjednoczonym Królestwie a staniem się częścią Irlandii. Tarcia na tym tle od dekad dzielą społeczeństwo.

2. Irlandia Północna jest jednym z najsłabiej zaludnionych obszarów w całej Wielkiej Brytanii. Na pierwszym miejscu znajduje się Szkocja, ale w Irlandii Północnej żyje około 122 osób na kilometr kwadratowy.

3. Po wielu latach wojny domowej Irlandia stała się republiką w 1921 roku. Wielka Brytania zażądała wówczas części hrabstw, które obecnie tworzą Irlandię Północną.

4. Kiedy Irlandia Północna została oficjalnie odseparowana od Irlandii w latach dwudziestych XX wieku, stała się ofiarą wielu aktów przemocy.

5. Stolicą kraju jest Belfast, w którym znajdował się od lat ważny ośrodek przemysłowy oraz kulturalny.

6. To w Belfaście zbudowano jeden z najpopularniejszych statków pasażerskich w historii, znany jako Titanic. Statek ten zatonął w kwietniu 1912 roku podczas swojego dziewiczego resju, zabierając na dno wieli popularnych w tamtych latach milionerów.

7. Ludność Irlandii Północnej stanowią przede wszystkim protestanci i katolicy. Najmniejsza część mieszkańców kraju nie deklaruje przynależności do żadnego wyznania.

8. Współczesna historia Irlandii Północnej naznaczona jest konfliktem na tle religijnym, a także politycznym. Nacjonaliści woleliby należeć do zjednoczonej Irlandii, z kolei unijyści wolą przynależność do Zjednoczonego Królestwa.

9. Co ciekawe, jednym z najczęściej używanych języków mniejszości narodowych w Irlandii Północnej jest chiński mandaryński.

10. W latach 1968-1998 przez Republikę Irlandii i Irlandię Północną przetaczał się konflikt. Czas ten określa się mianem “The Troubles”.

Zamieszki te inspiracją dla utwóru U2 “Bloody Sunday”.

11. Dunluce Castle to ruiny jednego z najpiękniejszych zamków w Irlandii Północnej. Stał się bardzo popularny, kiedy w latach siedemdziesiątych wylądował na okładce albumy znanej grupy Led Zeppelin.

12. Giant’s Causeway, zwana również Groblą Olbrzymią, powstała około sześćdziesięciu milionów lat temu w wyniku erupcji wulkanicznej. W kontakcie z wodą gorąca lawa utworzyła piękne wzory, które wyglądają jak kamienne rzeźby.

13. Według legend Groblę Olbrzymią wybudował olbrzym o imieniu Finn McCool, który chciał przejść po niej z Irlandii do Szkocji. Jest ona wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

14. Most linowy Carrick-a-Rede to wiszący most, którego nazwa oznacza kamień na drodze. Ma osiemnaście metrów długości i powstał ponad 250 lat temu.

15. Świątynia Mussenden znajduje się na skraju malowniczego klifu w hrabstwie Londonderry. Położona nad Oceanem Atlantyckim świątynia została zbudowana w drugiej połowie XVIII wieku.

16. W świątyni Mussenden od lat można przeprowadzać śluby cywilne i jest to jedno z najpiękniejszych miejsce na świecie do tego typu ceremonii.

17. Mourne Mountains to góry w Irlandii Północnej, których najwyższe szczyty nie przekraczają wysokości 900 metrów nad poziomem morza. Cieszą się jednak wielką popularnością wśród miłośników pieszych wędrówek po górach.

18. Wodospad Glenoe znajduje się w hrabstwie Antrim, a jego urok został doceniony przez twórców filmowych, stając się naturalną scenografią dla wielu produkcji.

19. Scrabo Tower to wieża, która powstała w drugiej połowie XIX wieku jako punkt obserwacyjny. Brytyjczycy stworzyli ją, ponieważ obawiali się najazdu wojsk francuskich.

20. Wieża Scrabo ma 39 metrów wysokości i znajduje się niemal 160 metrów nad poziomem morza. Rozpościera się z niej piękny widok na całe hrabstwo i morze, a przy dobrej pogodzie widać stąd nawet wybrzeże Szkocji.

21. White Rocks Beach to jedna z najpiękniejszych plaż Irlandii Północnej. Charakteryzuje się wapiennymi klifami, w których nie brakuje tajemniczych grot i jaskiń. Miejsce to bardzo często pojawia się w filmach.

22. The Dark Hedges to baśniowa aleja bukowych drzew, które zostały posadzone w XVIII wieku przez rodzinę Stuartów. Według legendy krąży tutaj duch Szarej Damy. Miejsce to zostało wykorzystane podczas kręcenia popularnej “Gry o tron”.

23. Belfast Castle to zamek zbudowany pod koniec XIX wieku. Stanowi dziś wizytówkę stolicy, którą rocznie odwiedzają tysiące turystów z całego świata.

24. Plaża Murlough znajduje się na skraju Zatoki Dundrum oraz gór Mourne. Ma sześć kilometrów długości i szczyci się najwyższymi standardami pod względem urody i czystości.

25. Tellymore Forest Park znajduje się w pobliżu Newcastle i jest parkiem, w którym znajduje się wiele roślin nietypowych dla tej części świata. Podczas spaceru w parku można na przykład podziwiać sekwoje czy eukaliptusy.

26. Góra Binevenagh to szeroki płaskowyż znajdujący się w hrabstwie Londonderry. To idealne miejsce dla paralotniarzy, a na szczycie płaskowyżu znajduje sie sztuczne jezioro pełne pstrągów.

27. Glenariff Forest Park to malowniczy park, w którym znajdują się lasy, wodospady i jeziora. Malownicza okolica sprzyja długim spacerom i przejażdżkom konnym.

28. Rathlin Island to mała wyspa z wielką historią. To tutaj znajdował się klasztor, który w VIII wieku najechali Wikingowie. Również tutaj w XIV wieku schronienia szukał król Szkocji, kiedy przegrał z Anglikami.

29. Większość mieszkańców Irlandii Północnej posługuje się językiem angielskim. Jezyka irlandzkiego używa tylko siedem procent populacji, a więc jakieś 110 tysięcy osób.

30. W Belfaście znajduje się Museum Titanic Belfast, czyli miejsce, w którym można poznać historię “niezatapialnego statku”. Na miejscu znajdują się również liczne fotografie oraz eksponaty związane ze statkiem.

4.4/5 - (11 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić