Brochów Turystycznie – Atrakcje i Ciekawostki

brochów
foto – Autorstwa Hubert Śmietanka – Praca własna, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1193262

Brochów to mała wieś znajdująca się w województwie mazowieckim. Liczba ludności nie przekracza aktualnie pięciuset osób. Historia tego miejsca sięga XII wieku, a przynajmniej tak twierdzą historyczne źródła. Obecnie ta niewielka miejscowość cieszy się opinią idyllicznego miejsca, w którym można odpocząć od miejskiego zgiełku i zaczerpnąć nieco świeżego powietrza.

Co warto wiedzieć o Brochowie i jak zorganizować sobie czas, będąc na miejscu? Oto kilka przydatnych informacji.

1. Cały Brochów przesiąknięty jest historią, która jest niemal namacalna. Warto udać się do renesansowego kościoła parafialnego pw. św. Rocha i św. Jana Chrzciciela. Jego budowa miała miejsce w XVI wieku, ale znacznie ciekawszym dla niektórych faktem jest, że to właśnie tutaj ślub wzieli rodzice Fryderyka Chopina – Tekla Justyna z Krzyżanowskich oraz Mikołaj Chopin.

2. Przez Brochów przebiega kolejka wąskotorowa, która z pewnością przypadnie do gustu najmłodszych zwiedzającym. Przystań startowa mieści się w Sochaczewie i kończy się w miejscowości Wilcze Tułowskie.

3. Brochów znajduje się niemal w bezpośrednim sąsiedztwie z cudownym Kampinoskim Parkiem Narodowym. To perła na skalę narodową i idealne miejsce na odpoczynek w przepięknej scenerii. Z Brochowa do puszczy można dostać się wytyczonym szlakiem turystycznym.

4. Muzeum etnograficzne znajduje się w pobliskich Górkach i bez wątpienia warto się wybrać na zwiedzanie tego obiektu. Na miejscu będziemy mogli podziwiać kolekcję sprzętów oraz wiejską chatę. Muzeum jest własnością prywatną.

5. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą skusić się na ekscytujący spływ kajakowy rzeką Łasicą i Bzurą. To wyjątkowo dobry sposób na zwiedzanie malowniczych okolic z nieco innej perspektywy.

6. Zajedwie dwanaście minut samochodzem dzieli nas od Żelazowej Woli. Znajduje się nieco ponad dziesięć kilometrów od Brochowa i zdecydowanie warto się wybrać do tej wsi. Na miejscu będziemy mogli podziwiać muzeum Dom Urodzenia Fryderyka Chopina.

7. Dwanaście kilometrów na południe od Brochowa znajduje się Sochaczew. Tutaj z kolei warto przyjechać ze względu na wspaniałe Muzeum Kolei Wąskotorowej. To prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników kolejnictwa.

8. Przez Brochów przebiega kilka atrakcyjnych szlaków rowerowych. Wybierając się w ten region warto pamiętać o rowerach, bo trasy są tutaj naprawdę zachwycające.

9. W pobliskim Sochaczewie znajduje się również Miejska Pływalnia Orka. To idealne miejsce dla rodzin podróżujących z dziećmi. Gdy pogoda zawiedzie, zawsze będzie można liczyć na aktywny wypoczynek na terenie tego obiektu.

10. W Sochaczewie znajdziemy również doskonale przygotowany park linowy dla dzieci. Park posiada kilka tras podzielonych ze względu na poziom trudności. Warto przyjechać tutaj w letni dzień,  by zapewnić dzieciom źródło rozrywki, a sobie chwilę wytchnienia.

11. W Budach Iłowskich znajdujących się 15 kilometrów od Brochowa znajduje się Rodzinny Park Rozrywki Frajdalandia. W środku znajdziemy wszystko, czego trzeba, by dobrze spędzić dzień w plenerze. Są trampoliny, parki linowe, dmuchane zamki, a nawet mini zoo.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić