Bieszczady dla początkujących – gdzie warto się wybrać?

A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady…? Czy ta fraza brzmi znajomo? Wakacje i okres letni to doskonała okazja do zaplanowania i zorganizowania wielu wspaniałych podróży i wycieczek. Planując swój czas wolny i wypoczynek w kalendarzu nie powinno zabraknąć terminu na wyjazd w Bieszczady. Te urokliwe góry skradną serce nie jednemu turyście, a co najlepsze jeżeli jesteś początkujący i nigdy nie byłeś na górskich szlakach Bieszczady są zdecydowanie dla Ciebie.

Bieszczady – ogólna charakterystyka i garść informacji

Bieszczady to pasma górskie w łańcuchu Karpat i rozciągają się one poza granicę Polski aż na Ukrainę. Góry te obejmuje częściowo Bieszczadzki Park Narodowy z rysiem w logo. Fauna i flora na tym obszarze jest bujna i żywa. Występują tam żubry, jelenie, niedźwiedzie, wilki, wspomniany ryś, żbiki, orły czy nawet koniki polskie. Jeżeli chodzi o rośliny to Bieszczady charakteryzują się starymi i pięknymi lasami bukowymi, a także są to jedynie takie góry w których nie występuje pasmo kosodrzewiny. Po wyjściu więc w górę ze strefy leśnej można od razu cieszyć się pięknymi, niczym nie przysłoniętymi widokami!

Co warto zobaczyć w Bieszczadach

Góry Bieszczady to zjawiskowo piękne miejsca, urokliwe i ciekawe szlaki oraz przyjazne dla początkujących turystów ścieżki pośród natury. Miejsc do odwiedzenia w tych górach jest wiele, bezapelacyjnie jednak najbardziej popularnym punktem po polskiej stronie jest szczyt Tarnica (1346 m n.p.m.) na który wejść można z kilku punktów. Kolejno równie niesamowitym i cieszącym się popularnością szlakiem jest Połonina Wetlińska ze szczytem Smerekiem (1222 m n.p.m) i rozsławionym schroniskiem – Chatką Puchatka. Niektórzy jednak twierdzą, że najpiękniejsze widoki i zachody słońca dostrzec można tylko na szlaku Bukowe Berdo. Istnieje wiele tras układających się w pętle i nie tylko, które warto zobaczyć. Przed wyjazdem w Bieszczady warto więc przeszukać Internet i wcześniej ułożyć plan wycieczki.

Inne atrakcje w pobliżu Bieszczad

Każdy kto odwiedza Bieszczady powinien również zobaczyć słynne jezioro Solińskie. Jest to sztucznie utworzony zbiornik retencyjny, wyróżnia się on swoim rozmiarem i piękną okolicą w otoczeniu gór. Na jeziorze zbudowano zaporę, którą można przedostać się pieszo na drugi brzeg. W otoczeniu zalewu istnieją liczne ośrodki wypoczynkowe i noclegowe, restauracje, plaże i kąpieliska. Po zbiorniku zaś organizowane są wycieczki statkami turystycznymi, istnieje możliwość żeglugi czy wypożyczenia choćby rowerków wodnych. Jezioro oferuje spędzenie czasu w przyjemnej atmosferze pełnej relaksacji.

Prócz jeziora z ciekawszych miejsc w pobliżu znajdują się również muzea, liczne galerie i cerkwie w których odnaleźć można wspomnienia i klimat dawnych Bieszczad. Następnie warto odwiedzić Jaskinię Jahybta – grotę w Rosolinie czy Lunapark Meisner by w nietuzinkowy sposób spędzić czas w gronie znajomych, przyjaciół i współtowarzyszy wycieczki. Dla najmłodszych turystów spragnionych widoków zwierzyny okolice Bieszczad oferują także takie miejsca jak: Leśny Zwierzyniec w Lesznej, mini zoo w Myczkowcach i wiejskie zoo w Berezce.

Atrakcje turystyczne znajdujące się w tym obszarze oferują możliwość spędzenia czasu w miły i interesujący sposób dla każdego – zarówno dorosłych jak i dla dzieci. Planując więc wypoczynek nie trzeba obawiać się nudy, nawet gdy zaskoczy niepogoda.

Jak przygotować się na wyprawę w Bieszczady?

Wybierając się na wycieczkę w Bieszczady warto pamiętać, iż mimo wszystko są to góry, w których pogoda często zaskakuje nieprzygotowanych. Organizując więc ekwipunek pierwszą i najważniejsza kwestią jest wygodne i dedykowane obuwie trekkingowe. Buty takie pozwolą na zabezpieczenie kostek, ochronią przed błotem i umożliwią komfortową pieszą wędrówkę. Kolejną kwestią jest odzież, warto wybrać taką która nie ograniczy ruchów, jest wygodna, cienka a przy tym ciepła. Przemyśleć należy zaopatrzenie się w spodnie lub dłuższe spodenki, wygodną koszulkę, bluzę, kurtkę czapkę czy inne elementy w zależności również od pory roku palowanego wyjazdu. Oczywiście w góry należy zabrać także prowiant i odpowiednią ilość wody, a także jeżeli chcemy nocować pod gołym niebem namiot.

Bieszczady to piękne miejsce, który każdy choć raz w życiu powinien odwiedzić. Również początkujący i dzieci są w stanie przejść przyjazne szlaki tych niesamowitych gór. Wystarczy odpowiednio zaplanować wycieczkę i wybrać odpowiedni ekwipunek by wyprawa okazała się tą najlepszą w życiu i pozostawiła niedosyt na kolejne spotkania z górskimi widokami.

3.7/5 - (9 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić