3 powody, dla których warto podróżować

Badania TripAdvisor (2021) wykazały, że ponad 70% turystów chce jeszcze dokładniej i sumiennej przeglądać oferty wczasów. Oznacza to, że przestaliśmy traktować podróż wyłącznie jako sposób na spędzenie kilku wolnych dni od pracy. Odkryliśmy, że za wyjazdem kryje się znacznie więcej, a sposób podróżowania i miejsce docelowe ma kluczowe znaczenie dla naszego zadowolenia i satysfakcji. Jeśli jeszcze nie odważyłeś się na podróż, przygotowaliśmy trzy powody, które powinny zmotywować Cię do przejrzenia ofert i zarezerwowania hotelu.

Odpoczywasz od bodźców

Organizm każdego dnia zderza się z tysiącem bodźców. Stres z tym związany odbija się echem na m.in. układzie nerwowym, sercowo-naczyniowym i pokarmowym. Długotrwałe oddziaływanie stresorów nie tylko podwyższa kortyzol, który jest hormonem steroidowym, ale także zwiększa ryzyko stanów lękowych i apatii. Wszystko to powoduje, że nasz organizm walczyć musi z nadciśnieniem, wypaleniem zawodowym, bezsennością i szeregiem innych objawów, które świadczą o przebodźccowaniu ośrodkowego układu nerwowego.

Psycholodzy i lekarze wielokrotnie wskazują, że funkcjonowanie w cyklu praca-regeneracja-praca daje najlepsze efekty w kontekście realizowania projektów zawodowych i prywatnych. Odpoczynek odciąża układ nerwowy, pozwala zachować dystans i nowy punkt widzenia dla sytuacji, które dotychczas sprawiały duży problem. „Odcięcie” się od codzienności to także idealny sposób, aby pobudzić kreatywność, a w przyszłości – spojrzeć na zadanie z nowej perspektywy.

Wakacje to nie tylko urlop od pracy zawodowej, ale także od codziennych bodźców i stresorów, które negatywnie wpływają na nasz organizm. Nowy rytm dnia i dostęp do słońca (a tym samym m.in. witaminy D) działa niczym zastrzyk energii, sprzyjając regeneracji.

Potwierdzają to liczne badania (np. US Travel Association), które wskazały, że 82% turystów decyduje się na wczasy, aby załagodzić stres i odpocząć od trudów dnia codziennego.

Budujesz wspomnienia

Romantyczny zachód słońca z widokiem na Wieżę Eiffla. Spacer w deszczu wokół malowniczego Koloseum. Kolorowe drinki przy chorwackim basenie i najsłodsze pomarańcze prosto z barcelońskiego straganu.

Tylko doświadczeni podróżnicy wiedzą jak piękne widoki opisują te proste zdania. Tylko oni mogą tworzyć przed oczami obrazy, przywołując tym samym wspomnienia. Nic więc dziwnego, że dla wielu miłośników podróżowania to właśnie te skojarzenia są najpiękniejsze, a miejsca utożsamiają z konkretnymi osobami, zapachami, dźwiękami i emocjami.

Przez lata pamiętamy smak świeżo parzonej, włoskiej kawy. Przypominamy sobie świergot ptaków niedaleko lizbońskich placów. Chętnie wracamy do pomarańczowego, kenijskiego nieba i uwielbiamy ciepły piasek. Dlatego też planując wakacje zwracamy uwagę nie tylko na piękne zdjęcia i komfortowe pokoje, ale także na pogodę, lokalizację, ceny, lokalne atrakcje i kuchnię. Wspomniane już badania US Travel Association pokazały, że 81% turystów decyduje się na wczasy, aby tworzyć wspomnienia, a także doświadczyć przygody, która zostanie z nimi na całe życie (78%).

W wyborze wakacji, które budują najpiękniejsze wspomnienia pomoże ci aplikacja ITAKA, w której to znajdziesz szeroki opis setek ofert z całego świata.

Zdobywasz doświadczenie

Martyna Wojciechowska – znana, polska podróżniczka i dziennikarka – powiedziała kiedyś, że „Podróże za każdym razem dają mi coś nowego, zarówno w spojrzeniu na świat, jak i w ocenie ludzi. Pod kątem obserwacyjnym zupełnie zmieniają perspektywę.” W tych prostych zdaniach kryje się cała magia podróży, które oprócz wspomnień, przynoszą równie cenne doświadczenie.

Każda podróż kształci, niesie za sobą nowe wrażenia i informacje. Z każdej można wynieść naukę, którą można wykorzystać w kolejnych wyprawach. To dzięki wyjazdom dowiesz się w jakich godzinach obowiązuje włoska sjesta, dowiesz się jak smakuje taameja lub falafel i odkryjesz w którym miejscu nakręcono najsłynniejsze sceny z sagi Star Wars.

O tym, że tło historyczne ma znaczenie, potwierdzają badania The Case for Responsible Travel: Trends & Statistics 2017, które wskazały, że młodzi ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w miejscu o bogatym znaczeniu kulturowym (wzrost o 13% w ostatnich latach). Co więcej – wg. US Travel Association, aż 73% podróżników wykupuje wczasy, bo chce zobaczyć coś nowego, doświadczyć przygód i odkryć obcą dotychczas część świata.

Powyższe powody to zaledwie zalążek zalet, które oferują Ci podróże – w końcu każdy z nas oczekuje i potrzebuje czegoś innego. To różnorodne podejście podsyca magię odkrywania nowych kierunków i miejsc. Przekonaj się, wykupując wczasy na najbliższe miesiące!

4.5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić