Odszkodowanie za odwołany lot – kiedy można się ubiegać ?

odszkodowanie za odwołany lot

Wybierając się na wakacje liczymy na udany wypoczynek w pięknym miejscu. Tymczasem rzeczywistość czasami może okazać się rozczarowująca. Zwłaszcza wtedy kiedy przytrafi nam się odwołany lot i nie uda nam się dotrzeć na zaplanowany urlop. Wówczas warto pamiętać, że możemy domagać się odszkodowania od linii lotniczych. Nie zrekompensuje nam ono co prawda nieudanych wakacji, ale może zapewnić środki na przyszłe podróże.

Odszkodowanie za odwołany lot – kiedy będzie Ci się należeć?

Dochodzenie odszkodowania za odwołany lot jest możliwe na podstawie Rozporządzenia (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r. Zgodnie z nim w przypadku odmowy przyjęcia na pokład, odwołania lub dużego opóźnienia lotu pasażerom przysługuje rekompensata.

Aby móc domagać się odszkodowania za odwołany lot, muszą być spełnione następujące warunki:

  • przyczyna odwołania lotu leży całkowicie po stronie przewoźnika lotniczego i nie wynika z zaistnienia okoliczności nadzwyczajnych,
  • o odwołaniu lotu linie lotnicze poinformowały pasażerów na krócej niż 14 dni przed planowaną datą wylotu.

Jaka jest wysokość odszkodowania za odwołany lot?

Oczywiście bardzo istotną kwestią jest wysokość odszkodowania za odwołany lot, które możesz uzyskać. Warto wiedzieć, że kwota rekompensaty jest uzależniona od odległości, która dzieli lotnisko startowe i port przylotu. Stawki zgodnie z Rozporządzeniem (WE) nr 261/2004 są następujące:

  • 250 na pasażera – dla lotów do 1500 km,
  • 400 na pasażera – dla lotów na dystansie od 1500 km w obrębie UE, a także dla lotów o długości od 1500 do 3500 km,
  • 600 na pasażera – dla lotów powyżej 3500 km.

Okoliczności nadzwyczajne – czym są i dlaczego są takie istotne

Wiemy już, że odszkodowanie za odwołany lot możesz uzyskać jedynie w sytuacji, w której wina za zakłócenie rejsu leży po stronie przewoźnika. Dochodzenie rekompensaty nie jest natomiast możliwe w przypadku, w którym odwołanie lotu zostało spowodowane przez tzw. okoliczności nadzwyczajne, do których zaliczamy:

– złe warunki atmosferyczne (np. gwałtowna śnieżyca);

– zamieszki polityczne;

– strajk pracowników lotniska.

Do okoliczności nadzwyczajnych zaliczamy też szereg usterek technicznych samolotu np. pęknięcie nowo wymienionej uszczelki w oknie samolotu, które jest spowodowane wadą ukrytą powstałą podczas procesu produkcji uszczelki.

Pamiętaj, że udowodnienie wystąpienia okoliczności nadzwyczajnych leży po stronie przewoźnika.

Obowiązki linii lotniczych w przypadku odwołania lotu

W momencie, w którym dowiadujesz się, że Twój lot jest odwołany możesz poczuć się zdezorientowany. Ciężko jest bowiem odnaleźć się w takiej sytuacji. Pamiętaj jednak, że linie lotnicze mają obowiązek zaopiekowania się Tobą i przedstawienia Ci możliwych alternatyw podróży. Do obowiązków przewoźnika po odwołaniu lotu należy:

  • poinformowanie pasażerów o odwołaniu lotu i jego przyczynie,
  • umożliwienie dostępu do telefonu oraz maila,
  • zapewnienie biletów na lot zastępczy, który powinien odbyć się w możliwie najkrótszym terminie,
  • zorganizowanie wyżywienia oraz noclegu jeżeli alternatywny lot ma odbyć się w innym terminie, a także transportu między lotniskiem, a hotelem.

Jak domagać się odszkodowania za odwołany lot?

Skargę możesz zgłosić bezpośrednio do przewoźnika lotniczego. Pamiętaj jednak, że linie lotnicze rzadko pozytywnie rozpatrują wnioski indywidualnych Klientów. Warto więc sięgnąć po pomoc firm, które mają wieloletnie doświadczenie na rynku odszkodowań lotniczych. Jedną z nich jest AirCashBack, który wspiera pasażerów w dochodzeniu ich praw nieprzerwanie od 2013 roku.

Aby móc domagać się rekompensaty za odwołany lot musisz dysponować dokumentem potwierdzającym, że miałeś być pasażerem feralnego rejsu. Taką rolę pełni np. karta pokładowa, bilet lotniczy lub internetowe potwierdzenie rezerwacji lotu. Dodatkowo niezbędne jest podanie numeru lotu, a także lotniska początkowego i końcowego.

4/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić