32 Ciekawostki o Lesotho

lesotho
foto – Pixabay

Lesotho to jeden z piękniejszych krajów Afryki. Dokładniej leży ono w południowej części tego kontynentu i jest tak właściwie enklawą w Republice Południowej Afryki. Wcześniej Lesotho nosiło nazwę Basuto. Lesotho, tak jak i bardzo wiele innych państw afrykańskich ma bardzo ciekawą i niezwykle obszerną historię, a także interesującą kulturę i obyczaje. Zdecydowanie warto poświęcić chwilę swojego wolnego czasu i zapoznać się z kilkoma informacjami na temat tego właśnie kraju, zwłaszcza jeśli być może chcielibyśmy go kiedyś odwiedzić. Oto aż 32 ciekawostki na temat tego niezwykłego kraju.

1. Stolicą Lesotho jest Maseru.

2. Językami urzędowymi w Lesotho są język sotho oraz język angielski.

3. Walutą pieniężną wykorzystywaną w tym kraju jest loti (LSL).

4. Lesotho jest krajem śródlądowym, który położony jest pomiędzy pasmami górskimi Drakensberg i Maloti i otoczony jest on całkowicie przez Republikę Południowej Afryki.

5. Ustrój polityczny w tym kraju to monarchia konstytucyjna.

6. Lesotho ma swoją dewizę i jest to: Khotso, Pula, Nala, czyli tłumacząc na język polski: Pokój, Deszcz, Dobrobyt.

7. Prawie dwie trzecie powierzchni kraju stanowią góry. Mają one wysokość około 2200 – 3000 metrów.

8. Domeną internetową Lesotho jest .ls.

9. Jest to jedyne całkowicie niezależne państwo na świecie, leżące w całości powyżej 1400 metrów. Ponad 80 procent kraju leży powyżej 1800 metrów.

10. Całkowita liczba ludności w Lesotho to około 1 942 000 osób, przy czym gęstość zaludnienia w tym kraju wynosi 65 osób na kilometr kwadratowy.

11. Najwyżej położonym miastem w kraju jest Khalahali.

12. Lesotho jest podzielone na 10 dystryktów: Berea, Butha-Buthe, Leribe, Mafeteng, Maseru, Mohale’s Hoek, Mokhotlong, Qacha’s Nek, Quthing, Thaba-Tseka.

13. Aż około 40 procent ludności kraju żyje poniżej granicy ubóstwa, czyli za mniej niż 5 złotych dziennie. Takie statystyki sprawiają, iż jest to jeden z najbardziej biednych krajów świata.

14. W Lesotho jest aż około 300 dni słonecznych w każdym roku, natomiast pora deszczowa w kraju występuje między październikiem a kwietniem.

15. Zdecydowaną większość w Lesotho pod względem wyznawanej religii stanowią protestanci (jest to około 47,8 procent ludności). Jeśli chodzi o mniej wyznawane religie, jako drudzy są katolicy (około 39,3 procent ludności). W następnej kolejności są zielonoświątkowcy (około 23,1 procent ludności), wyznawcy Kościoła Ewangelicznego Lesotho (około 17,3 procent ludności), anglikanie (około 7,4 procent ludności), a reszta społeczeństwa wyznaje inne religie bądź też brak jakichkolwiek religii.

16. W Lesotho znajduje się najwyżej położony lokal gastronomiczny. Znajduje się on na wysokości 2874 metrów nad poziomem morza. Jest to tuż przy granicy z Republiką Południowej Afryki i na końcu kultowej przełęczy Sani.

17. W Lesotho uprawia się głównie kukurydzę, fasolę, pszenicę oraz sorgo. Pod względem gospodarczym bardzo ważna jest w tym kraju również hodowla kóz angorskich, z których czerpie się wysokogatunkową wełnę.

18. Najdłuższą rzeką jest Oranje.

19. W kraju tym ruch drogowy jest lewostronny.

20. W Lesotho mieszka około 20,6 procent osób powyżej 15 roku życia, które nie potrafią czytać, ani pisać, czyli jest to około 390 204 osób.

21. Średni wiek osób, które zamieszkują Lesotho to 23,8 lat.

22. Lesotho nie ma zbyt wielu lasów. Zajmują one mniej niż 1 procent powierzchni całego kraju.

23. Z powodu niedożywienia cierpi aż 15 procent społeczeństwa, czyli mniej więcej około 280 000 osób.

24. W Lesotho aż 23120 km kwadratowych to grunty rolne. Jest to aż 76 procent powierzchni całego kraju.

25. Park Narodowy Ts’ehlanyane to największy park narodowy Lesotho. Chroni on wysokogórską strefę dzikiej przyrody, która obejmuje aż 5600 metrów. Znajduje się w niej jeden z jedynych drzewostanów rodzimego lasu Lesotho, a w nim występują liczne bardzo rzadkie rośliny runa leśnego.

26. Kraj ten jest 10 razy mniejszy od Polski.

27. Flaga Lesotho składa się z trzech głównych barw – zieleni, bieli oraz niebieskości, które tworzą poziome pasy flagi. Na środku flagi znajduje się czarny symbol przedstawiający tradycyjny kapelusz ludu Basotho. Jeśli chodzi o symbolikę barw flagi tego kraju, barwa biała symbolizuje pokój, barwa zielona symbolizuje dobrobyt, szczęście oraz rolnictwo, natomiast barwa niebieska symbolizuje deszcz.

28. Najniższa temperatura w całym Lesotho została zmierzona w Letseng-la-Draai i było to -20,4 stopni Celsjusza, natomiast najwyższa temperatura to aż 39,4 stopni Celsjusza i zmierzona została ona w Maseru.

29. Główną religią w Lesotho jest chrześcijaństwo. Aż około 68 procent ludności tego kraju wyznaje właśnie tę religię.

30. Początek obowiązkowej edukacji w Lesotho rozpoczyna się w wieku 6 lat.

31. Najniżej położonym miejscem w tym kraju jest rzeka Makhaleng, która znajduje się na 1400 m nad poziomem morza.

32. W Lesotho pełnoletność osiąga się dopiero w wieku 21 lat.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić