Last minute Turcja – jak spakować się w godzinę?

Wakacje last minute mają to do siebie, że są spontaniczne. Zaprawieni w bojach fani lastów potrafią spakować się w godzinę – to nie żart! Jeśli nigdy nie zdarzyło ci się pakować w pośpiechu, możesz o czymś zapomnieć. Zapisz nasz poradnik na później, na pewno się przyda!

Czy warto wybrać się na last minute do Turcji?

Wśród ofert last minute 2024 Turcja zajmuje bardzo wysoką pozycję. Nic dziwnego, bo to kierunek lubiany i często wybierany przez Polaków. Za podróżą do Turcji przemawia gwarantowana pogoda (to nie urlop nad Bałtykiem, nie trzeba zabierać ubrań na każdą ewentualność), niskie ceny, moc atrakcji i luksusowe hotele.

Last minute Tui do Turcji (https://www.tui.pl/last-minute) można kupić nawet dzień przed wylotem, a w ekstremalnej sytuacji tego samego dnia. Na spakowanie się jest wówczas niewiele czasu, ale rzecz jest jak najbardziej możliwa!

Jak się przygotować na last minute w Turcji?

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na wakacje do Turcji, czy do innego europejskiego kraju, do którego można kupić wycieczkę last minute, o niektóre rzeczy możesz, a nawet musisz zadbać wcześniej:

– Dokumenty podróżne – przy przekraczaniu granicy tureckiej paszport nie jest wymagany, wystarczy mieć dowód osobisty, którego ważność wynosi minimum 60 dni więcej niż dozwolona długość pobytu bez wizy (90 dni). W praktyce warto zapamiętać, że zarówno dowód osobisty, jak i paszport muszą być ważne jeszcze minimum 150 dni, inaczej do Turcji nie wjedziemy.

– Pieniądze – Turcja nie należy do strefy euro, obowiązującą walutą jest lira turecka. W niektórych miejscach uda się zapłacić w euro, ale nie jest to rozwiązanie godne polecenia. Resztę i tak dostaniemy w lirach, a kurs nie będzie korzystny. Można też zabezpieczyć się lirami na koncie walutowym i płacić kartą.

– Ubezpieczenie podróżne – jeśli jest taka możliwość, warto wykupić je wcześniej. W Turcji niestety nie przyda się karta EKUZ.

Pakowanie w godzinę – co zabrać na last minute do Turcji?

Godzina to dużo i mało, ale jeśli wiemy, co spakować, nie będzie problemu.

Zaczynamy od najważniejszego: drukujemy bilety, rezerwacje i wszelkie niezbędne dokumenty. Od razu wkładamy je do bagażu podręcznego razem z dowodem osobistym lub paszportem i potwierdzeniem ubezpieczenia.

Ubrania – w Turcji latem jest bardzo ciepło – wrzucamy do torby kilka pasujących do siebie bluzek, spodni lub spódnic i butów. W ekstremalnej sytuacji można zrobić szybką przepierkę, na pewno wszystko wyschnie błyskawicznie. Dorzucamy bluzę na wieczór i bieliznę na każdy dzień.

Akcesoria plażowe – kostium, nakrycie głowy i szybkoschnący ręcznik, kosmetyki do opalania i łagodzące poparzenia słoneczne. Sprzęt plażowy można wypożyczyć na miejscu.

Niezbędne kosmetyki – szczoteczka do zębów i pasta, dezodorant, żel pod prysznic (może posłużyć też jako szampon). Nawet jeśli na co dzień używasz więcej kosmetyków (panie zwykle robią makijaż, panowie kupują kosmetyki do brody), pamiętaj, że last minute wakacje trwają krótko, a na spakowanie się masz niewiele czasu. Bierz tylko to, co najpotrzebniejsze.

Gadżety elektroniczne – telefon, ładowarka, słuchawki i powerbank to standard, ale dopisz do listy, bo można łatwo zapomnieć. Warto też zaopatrzyć się w adapter do gniazdek elektrycznych. W Polsce obowiązują dwa typy gniazdek: C i E, w Turcji: C i F. Przy odrobinie szczęścia adapter nie będzie potrzebny, ale gwarancji nie ma.

Apteczka – do niej powinny trafić najpotrzebniejsze rzeczy, a więc środki opatrunkowe, stale przyjmowane leki i coś na ból oraz gorączkę.

No i trzeba pamiętać, że będziemy wypoczywać na wakacjach last minute 2024 w Turcji. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV są obowiązkowe!

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić