Jaki rower wybrać dla 4-latka?

Każde dziecko w wieku 4-5 lat nie może się doczekać, by biegowy rowerek zastąpić pierwszym prawdziwym rowerem, z łańcuchem i pedałami. Dzieci na tym etapie życia rozwijają się w błyskawicznym tempie – wraz z rozwojem motoryki, wzrasta też potrzeba ruchu i sprawdzenia swoich możliwości. Wbrew pozorom wybranie modelu dla malucha nie jest wcale prostsze od wybrania jednośladu dla dorosłego rowerzysty. Od czego zacząć?

Jaki rower dla 4-latka?

Jeśli widzisz, że Twoje dziecko jest gotowe na porzucenie rowerku biegowego na rzecz wersji z pedałami, zwróć uwagę na najważniejsze parametry przyszłego pojazdu. Najbardziej istotny jest rozmiar kół. Przyjmuje się, że rowery dla 4-latka powinny mieć koła 16”. Będzie to optymalny rozmiar dla każdego małego kolarza, którego wzrost przekracza 105 cm. Mniejsze dzieci o drobniejszej posturze będą potrzebowały na naukę jazdy rzadziej spotykanych rowerków 12 lub 14″. Jeżeli nie planujesz hucznej niespodzianki, najlepiej będzie zabrać 4-latka na przymiarkę do salonu czy serwisu rowerowego.

Mniej znaczy więcej – lekki rowerek dla młodszych dzieci

Pierwszy rower powinien nie tylko zachwycać feerią barw i ulubionymi motywami na ramie, ale też stanowić zachętę do jazdy. Nic nie wpływa na komfort jazdy bardziej niż waga roweru. Lekki rowerek dziecięcy wykonany jest zazwyczaj z aluminium – bezpiecznego, a przy tym niezbyt ciężkiego surowca. Przyjmuje się, że kupując rower o rozmiarze kół 16″, nie należy brać modeli cięższych niż 8 kilogramów.  Mniejsze dziecko będzie potrzebowało jeszcze lżejszy rower dziecięcy, który pozwoli rozwinąć umiejętności dziecka bez zbędnego szarpania się z rowerem po upadku. A tych będzie zapewne trochę – czy warto więc w takim razie zainwestować w dodatkowe kółka boczne?

Wybierając rower do nauki jazdy dla 4-latka

To prawda, że dla nieco starszych dzieci, w wieku 5 czy 6 lat, boczne kółka na tylne koło roweru mogą uwstecznić poczucie równowagi nabyte na rowerku biegowym. Jednak 4-latek może nie czuć się jeszcze tak pewnie – warto to wziąć pod uwagę przy zakupie prawdziwego roweru, szczególnie jeśli rowerek biegowy nie był ulubioną zabawką dziecka. Więcej wskazówek znajdziesz na https://www.mediaexpert.pl/rowery/rowery-dzieciece/rowery-dzieciece/wiek_4-lata.

Zwróć uwagę na szczegóły pierwszego roweru

Bezpieczeństwo jest kluczowe przy wyborze roweru dla dziecka. Warto zwrócić uwagę na obecność hamulców oraz osłony łańcucha, które mogą zapobiec przypadkowym skaleczeniom. Dodatkowo, należy upewnić się, że rower jest wyposażony w odblaski, co zwiększy widoczność dziecka podczas jazdy po zmroku. Ostatecznie, warto również zwrócić uwagę na jakość wykonania roweru oraz jego trwałość. Dobrej jakości rower będzie służył dziecku przez wiele lat, a także może być przekazany młodszemu rodzeństwu lub sprzedany, gdy dziecko wyrośnie z niego.

Pierwszy rower – jak nadążyć za malym sportowcem?

Lekki rower, dostosowany do wzrostu dziecka i jego wymarzonych wersji, może oznaczać że opiekun w krótkim czasie zostanie w tyle. Warto więc przed sezonem wiosennym zadbać o własne jednoślady, by móc nadążyć za własnym młodym kolarzem. Odpowiedni rower dla wymagających dorosłych znajdziesz na https://www.mediaexpert.pl/rowery. Zwróć szczególną uwagę na możliwość przypięcia fotelika dziecięcego, gdyby młody człowiek zmęczył się w trakcie wyprawy. Wspólna wyprawa to świetny wybór dla aktywnych rodziców, i doskonała zabawa dla dzieci, które rozpiera energia. Jazda na dwóch kołach bez dodatkowego wsparcia to prawdziwy powód do domu, i często pierwszy krok w tajemniczym świecie dorosłych.

Materiał zewnętrzny

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić