Holandia – atrakcje, które warto zobaczyć

Zbliżają się wakacje. Z tego powodu zapewne wiele osób zastanawia się nad wyjazdem w jakieś ciekawe miejsca. Być może inny kraj? Pójdźmy dalej, może Holandia?

W tym poradniku sprawdzimy, które ciekawe miejsca w tym pięknym kraju można odwiedzić. Koniecznie przeczytaj poradnik!

Zwiedzanie Holandii – dlaczego ten kraj warto odwiedzić

Dla wielu osób kraj ten kojarzy się głównie z tulipanami, być może rowerami. Słusznie, są to charakterystyczne rzeczy, które kojarzą się z tym państwem. Konkretnie Holandia może najbardziej kojarzyć się z tulipanami, wiatrakami i właśnie rowerami.

Czy wiecie jednak, że omawiane państwo, jest nizinne? Jego średnia wysokość ponad poziom morza wynosi tylko 10 metrów. Samo morze od dawnych czasów próbuje wedrzeć się w głąb kraju i zabrać jak najwięcej ziem. Ludność nie pozostała dłużna. Wymyślono, że wybudowanie specjalnych tam wstrzyma wyżej opisany proces. Tutaj zaczyna się historia wiatraków, które zaczęto stosować do osuszania terenów odgrodzonych tamami. W taki sposób powstały tzw. poldery. Znajdują się one poniżej poziomu morza.

Kolejną ciekawostką są depresje w danym kraju. Przyjmuje się, że 25% terenu jest zajęte właśnie przez nie. Zaś najniżej położony punkt w kraju tulipanów to polder Księcia Aleksandra. Wynosi on 6,7 metra p.p.m. To nie koniec ciekawostek. Otóż wszystkich terenów, które zostały wyniesione zaledwie metr n.p.m., jest tylko 35%.

Już tylko po powyższych informacjach można wywnioskować, że kraj ten jest krajem niebanalnym, który ma wiele do zaoferowania dla odwiedzających.

holandia

Jakie atrakcje Holandii warto zobaczyć

Czas przejść do konkretów. Zapewne zastanawiacie się, co jest takiego ciekawego do zobaczenia w kraju tulipanów. Otóż już spieszymy z odpowiedzią. Poniżej możecie sprawdzić listę najciekawszych atrakcji Holandii!

Piękne, kolorowe pola tulipanów

Zdecydowanie jest to pierwsza rzecz, jaka się z tym krajem kojarzy, zatem od niej zacznijmy. Pola tulipanów są wizytówką danego kraju. Kwiaty kwitną na wiosnę i już wtedy można zobaczyć piękne, kolorowe i malownicze połacie pół ciągnących się po horyzont. Warto wspomnieć, że w Holandii hoduje się mnóstwo odmian danych kwiatów. Niektóre odmiany są praktycznie nieznane w innych miejscach świata!

Jeżeli chcesz zobaczyć piękne tulipany, idealny czas na odwiedziny to wiosna!

Rowery, wszędzie rowery

Nie ma co ukrywać, że do czynienia mamy z krajem ekologicznym. Co za tym idzie, w Holandii rowery można napotkać w zasadzie na każdym kroku. Zastanawiasz się pewnie, jak w takim razie wygląda ruch na ulicach? Otóż kraj ten ma wspaniale rozwinięte drogi rowerowe, zatem nie ma żadnego problemu, aby gdziekolwiek dostać się tym jednośladem.

Holendrzy bardzo cenią sobie ten środek transportu i wręcz wielu z nich nie chce słyszeć o samochodzie! Na koniec ciekawostka, która dla wielu osób może wydawać się nieprawdopodobna. Czy wiecie, że w Holandii jest więcej rowerów niż ludzi?

Nie możesz pominąć wiatraków – szczególnie tych wpisanych na listę światowego dziedzictwa Unesco

Podobnie jak tulipany, czy rowery, wiatraki są w pewnym sensie ikoną tego kraju. Wiemy już, z jakiej racji powstały, warto dodać, że są one rozsiane w zasadzie po całym państwie. Czy zdawaliście sobie sprawę, że niektóre z wiatraków są zamieszkałe? Tak, to prawda. Wiele osób, prowadzi tam normalne życie i jest to ich dom. Inne wiatraki pełnią funkcję turystyczną, zaś jeszcze inne są po prostu opuszczone.

Jak można się domyślić, budowle te są o tyle ciekawe, że praktycznie wszystkie się od siebie różnią. Szczególnie wielkością, materiałem budulcowym, i ogólnym stanem. Jeżeli chcielibyście zobaczyć najpiękniejsze wiatraki, to podobno takowe znajdują się w wiosce Kinderdijk. To miejsce również zostało wpisane w tytułową listę światowego dziedzictwa Unesco.

Można również pokusić się, aby odwiedzić skansen Zaanse Schans, gdzie znajdują się zabytkowe wiatraki. W opisanym miejscu również można zobaczyć ciekawe rzeczy, takie jak produkcja chodaków, czy serów.

wiatraki w holandii

Maastricht – stare miasto, a raczej najstarsze

Miasto Maastricht jest przez wiele osób uważane za najstarsze w tym kraju. Warto przygotować się również na opinie, że starszym jest Nijmegen. Lecz sprostujmy. Nijmegen było pierwszą osadą w kraju tulipanów. Uzyskała ona rzymskie prawa miasta, czyli municypium, natomiast właśnie Maastricht zostało założone wcześniej jako osada.

Miejsce to leży blisko południa kraju nad rzeką Moza (Maas). Nazwa wywodzi się z łaciny od słów Mosae Trajectum. Oznacza to “przekraczanie rzeki Mozy”. Wszystko to, odnosi się do mostu wybudowanego przez Rzymian. Warto również zapamiętać, że Maastricht jest stolicą prowincji Limburg.

Marken – miasteczko rybackie

To przyjemne miasteczko jest osadą rybacką. Jest to niewielkie miejsce, znajdujące się na równie niewielkiej wyspie. Wszystko fantastycznie współgra z wszechobecnymi wodami. W Marken znaleźć można urocze budowle w postaci charakterystycznych domków o ciemnozielonych jak i czarnych kolorach.

Warto zapamiętać, że wioski tej nie da się odwiedzić samochodem. Po prostu nie da się tam dojechać. Pojazd zostawia się przy wjeździe na wyspę

Ciekawostką jest, że przy zachodniej części wyspy znajduje się słynna latarnia morska z Marken. Można zobaczyć ją na wielu fotografiach, czy pocztówkach. Marken jest to niewątpliwie urokliwa miejscowość z turystycznego punktu widzenia!

Amsterdam

Atrakcje Holandii – tekst o nich  bez Amsterdamu nie miałyby sensu. Mowa o stolicy Niderlandów. W mieście tym można zobaczyć mnóstwo rzeczy. Jedną, do której warto się wybrać, jest muzeum narodowe. Wspomniane muzeum, poświęcone jest pięknym dziełom sztuki, rzeźbą itp.

Amsterdam wielu osobom może także kojarzyć się z dzielnicą czerwonych latarni. Słusznie, bo to miejsce również tam znajdziemy. Ogólnie dane miasto słynące jest z mnóstwa atrakcji i wysokiej różnorodności. Zatem każdy turysta znajdzie w nim coś dla siebie!

amsterdam

Najpiękniejszy kościół w kraju tulipanów

To nie wszystko, co ma do zaoferowania Holandia. Atrakcje jeszcze się nie kończą, gdyż w kraju Niderlandów znajduje się Hulst Sint Willibrordusbasiliek. W miejscu tym zobaczyć można Bazylikę Świętego Willibrorda.

Jest to kościół uznawany za najpiękniejszy w danym kraju. Wewnątrz można zobaczyć obraz autorstwa Gentenaara Jana Baptysty Maes pod tytułem “Dobry Samarytanin”. W kościele znajduje się również wiele innych ciekawych dzieł sztuki.

Może park miniatur Madurodam w Hadze

Tego nie mogło zabraknąć w naszym poradniku. Atrakcje Holandii to nie tylko miejsca, przy których zdecydowana większość dorosłych będzie miała uśmiech na twarzy. Dla najmłodszych też coś się znajdzie. Otóż właśnie park miniatur Madurodam znajdujący się w Hadze, może się sprawdzić w tej kwestii doskonale. Jest to jedna z największych atrakcji kraju Niderlandów, która przyciąga miliony turystów.

W parku tym znajdują się wszystkie atrakcje kraju w skali 1:25. Co za tym idzie, zarówno dorosły jak i dziecko będzie tym miejscem, zachwycone. Warto rozważyć rozpoczęcie zwiedzania kraju właśnie od wizyty w parku miniatur. Być może dzięki temu znajdziemy na makietach najbardziej interesujące miejsca?

Czas, jaki trzeba poświecić na zobaczenie wszystkiego w Madurodam to około 6 godzin. Sporo, lecz warto!

Park Narodowy De Hoge Veluwe

To malownicze miejsce rozciąga się od Arnhem na północy, aż po Apeldoorn. Park zajmuje powierzchnię aż 5500 hektarów i jest bardzo zróżnicowany. Na obszarze parku bez większego wysiłku spotkamy rozmaite wrzosowiska, piękne, gęste lasy, jeziora, moczary, czy malownicze rzeki.

Aby dostać się na teren parku, można skorzystać z transportu publicznego, który startuje np. z Arnhem. Warto także wiedzieć, że w sercu parku, natrafić można na placówkę Kröller-Müller Museum. Założono ją w XX wieku przez rodzinę Heleny Kröller-Müller. W danym miejscu zobaczyć można atrakcje takie dzieła sztuki autorstwa Van Gogha. Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce jeżeli będziemy w pobliżu!

Holandia – atrakcje, które także warto zobaczyć

Oczywiście, wyżej wymienione atrakcje to przykładowe i jedne z lepszych, które można zobaczyć w danym kraju. Warto mieć na uwadze, że jest mnóstwo innych ciekawych miejsc. Oto kilka dodatkowych przykładów:

  • Dolmeny znajdujące się w prowincji Drenthe,
  • Wyspy Fryzyjskie,
  • Wenecja Północy, czyli Giethoorn,
  • Fajanse z Delft,
  • targi serowe

i wiele, wiele innych ciekawych miejsc.

Holandia jest niewielkim krajem, jednak oferuje mnóstwo ciekawych miejsc do zwiedzenia. Malownicze budowle w holenderskich miastach, piękne krajobrazy, czy wspaniałe dzieła sztuki. Bez trudu można znaleźć te rzeczy w tym kraju.

Podsumowując, jest to wymarzone miejsce do odwiedzenia dla osób, które np. prowadzą blog podróżniczy, chociaż nie jest to oczywiście warunkiem, gdyż każdy będzie zadowolony z tego co w danym kraju zobaczy!

Jak się dostać do Holandii

Wydawać by się mogło, że nie jest to tak daleko od Polski. Fakt, jednak jakoś trzeba się tam dostać. Pierwszy na myśl przychodzi samochód. Świetny wybór, jednak co w przypadku kiedy ktoś nie chce, lub nie może pojechać do Holandii w ten sposób? Może samolot. Racja, lecz również nie każdy może chcieć wybrać się tam w ten sposób.

Okazuje się, że jest alternatywne rozwiązanie dla każdego. W dodatku bardzo wygodne! Jest nim busy do Holandii. Głównie chodzi o przewozy osób z Dolnego Śląska w systemie door-to-door.

Przewozy te odbywają się za sprawą osobowych busów i ich cechą charakterystyczną jest to, że zostajemy odebrani z miejsca przez nas wskazanego i dowiezieni, również do miejsca, które dokładnie chcieliśmy! Bardzo wygodne rozwiązanie! Przejazdy te oferuje Trans-Bus – sprawdź szczegóły oferty na https://www.busywroclawniemcy.pl/ . W dodatku ten środek transportu jest niedrogi. Cennik busów do Holandii możesz poszukać na stronie internetowej przewoźnika, lecz na pewno wyjdzie taniej niż własnym samochodem!

Zastanawiacie się pewnie czym poruszać się po Holandii? Otóż nie ma z tym problemu, przecież można wypożyczyć samochód, skuter, czy chociażby rower!

Na koniec kilka ciekawostek

Oto pięć przykładowych ciekawostek o Holandii, które być może jeszcze bardziej zachęcą Cię do podróży!

  1. W Holandii znajduje się największy pub w Europie. Konkretnie mieści się on w Groningen i nosi nazwę The Drie Gezusters. Może on pomieścić nawet 3750 osób!
  2. Najludniejszy kraj w Europie. Otóż w kraju tym przypada 482 osoby na kilometr kwadratowy! Co za tym idzie, Holandia ma największą gęstość zaludnienia w Europie, biorąc pod uwagę kraje powyżej 1 miliona mieszkańców.
  3. W Holandii kocha się kawę! Holendrzy potrafią wypić minimum nawet 140 litrów kawy na osobę rocznie! W przeliczeniu daje to około 3,2 filiżanki dziennie!
  4. Holendrzy podobnie jak kawę, kochają piłkę nożną. Każdy z nas zna drużyny takie jak PSV Eindhoven, Ajax Amsterdam, czy Feyenoord Rotterdam. Jeżeli w kraju odbywają się jakieś ważne mecze, życie zamiera i puby nagle się zapełniają!
  5. W Holandii Boże Narodzenie zaczyna się świętować już 5 grudnia. Konkretnie odbywa się wtedy uroczystość włącznie z wymianą prezentów. Dzień ten nazywa się Dniem Świętego Mikołaja w Sinterklaas.

Podsumowanie

Omawiany kraj w poradniku jest niewątpliwie warty odwiedzenia. Skansen Zaanse, targi serowe, malownicze stare budynki, dawna osada rybacka, pola tulipanów, czy odwiedziny parku miniatur Madurodam i nie tylko. Być może wizyta w dawnym kościele, lub Amsterdamie? Holandia oferuje mnóstwo atrakcji. Pamiętaj, że wybrać się tam możesz za sprawą busa door-to-door. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie!

4.4/5 - (7 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić