Dlaczego warto rozważyć zabranie kurtki wiatroszczelnej podczas wyprawy górskiej?

Jeśli lubisz odbywać górskie wędrówki lub dopiero planujesz bliżej zapoznać się z turystyką górską, to na pewno nie jest Ci znany dylemat dotyczący ekwipunku na taką wyprawę. Każdy chciałby, aby plecak był jak najlżejszy, a jednocześnie dobrze być przygotowanym na niespodziewane sytuacje takie jak na przykład nagła zmiana pogody, co w górach nie jest rzadkością. We wpisie dowiesz się co nieco o jednym elemencie górskiego stroju, który warto mieć przy sobie, niezależnie od pory roku oraz pogody.

Co warto zabrać w góry?

Zanim przejdziemy do omówienia konkretnie tej jednej rzeczy, a w zasadzie elementu stroju, to dobrze jest powiedzieć o kilku innych rzeczach, które warto posiadać zawsze. Tak dla bezpieczeństwa. Na samym początku zawsze należy przygotowania do górskich eskapad od zdobycia dobrych górskich butów. Nie będziemy tutaj omawiać ze szczegółami marek czy modeli, tylko powiemy, co taki górski but mieć musi, aby w ogóle rozważać jego kupno. W pierwszej kolejności sprawdzamy podeszwę. Musi być stosunkowo twarda i sztywna z protektorem. But taki najlepiej, aby miał cholewkę za kostkę oraz wzmocnienie na palcach. To takie must have. Z innych rzeczy do zabrania paradoksalnie powiemy o czymś, co nie każdy wpisuje na listę na pierwszym miejscu. Chodzi tutaj bowiem o elektronikę, a dokładniej o wodoodporną latarkę z mocną baterią i dobry power bank. Pozwoli nam to wezwać pomoc, nie zgubić się w nocy i nadać sygnał S.O.S, jeśli zaszłaby taka potrzeba. Niektóre z tych elementów ekwipunku można zobaczyć na: https://www.e-horyzont.pl/. Ostatnią rzeczą, jaką trzeba mieć i o której zaraz powiemy więcej, jest kurtka wiatroszczelna zwana również softshellem.

Kurtka wiatroszczelna – co to takiego?

Czym jest kurtka wiatroszczelna, wydawałoby się, nie trzeba opowiadać. Sama nazwa mówi przecież sama za siebie. Softshell chroni przed wiatrem, ale w zależności od tego, jaki to jest softshell zależy, w jakim stopniu softshell nas zabezpiecza oraz czy może pełnić różne inne funkcje. Z tego też powodu kurtki wiatroszczelne są wykonane z różnych materiałów, które determinują ich właściwości. Istnieją również kurtki softshell, które są wykonane z kilku materiałów, na przykład bardzo szczelnego od frontu i przepuszczalnego na plecach. Taka konstrukcja dla przykładu zabezpiecza nas przed wiatrem, a dodatkowo pozwala nam odprowadzać nadmiar ciepła. Jakiego typu softshelle występują, można sprawdzić na: https://www.e-horyzont.pl/mezczyzna/softshelle-meskie.html.

Jaki softshell w góry i dlaczego?

Woman hiker using smartphone in spring forest

W góry szczególnie warto zabrać pełny softshell, wykonany z materiału całkowicie wodoodpornego. Ma to swoje gruntowne uzasadnienie. W górach co prawda latem jest chłodniej niż na nizinach. Temperatury jednak na ogół ludzkiemu życiu nie zagrażają. Nie oznacza to, że latem nie można się porządnie w górach wychłodzić lub nawet nie doznać hipotermii. Największy wróg latem to połączenie deszczu oraz silnego wiatru. Nawet w teoretycznie dość ciepły dzień, kiedy będziemy przemoczeni i wystawieni na silny wiatr, bardzo szybko utracimy sporą ilość ciepła. Nieprzemakalna kurtka softshell, bardzo ogranicza ryzyko wychłodzenia, ponieważ zabezpiecza w wysokim stopniu partie ciała, które swego rodzaju magazynem ciepła dla nas są, czyli klatkę piersiową i jamę brzuszną. Zimą wiatr jest dużo groźniejszy niż latem, dlatego wówczas softshell jest obowiązkowy. Wówczas najlepiej mieć zimową wersję z ociepleniem lub założyć go na spodnią warstwę, która ma za zadanie utrzymać ciepło naszego ciała. Dodatkowo kurtka typu softshell jest lekka i po złożeniu dość niewielka, dzięki czemu łatwo ją spakować.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić