6 sposobów, jak sfinansować letni wypoczynek dzieci i młodzieży

Czerwiec to ostatni dzwonek na rozpoczęcie planowania letniego wypoczynku najmłodszych członków rodziny. Zwłaszcza jeśli zależy Ci na tym, aby dziecko spędziło ten czas w wymarzony przez siebie sposób. Jak sfinansować kolonie, jeśli nie chcesz lub nie możesz zapłacić za nie z oszczędności?

Jak wynika z danych Polskiej Izby Turystyki, w 2022 roku liczba dzieci korzystających ze zorganizowanych form letniego wypoczynku wyniosła 1 328 508. Jeśli chcesz, by Twoje dziecko spędziło wakacje w wymarzony przez siebie sposób, maj to ostatni dzwonek, aby rozejrzeć się za atrakcyjnym wyjazdem.

Ile kosztuje letni wypoczynek dziecka w 2024 roku?

Dzieci i młodzież mają obecnie niezwykle szerokie możliwości spędzania czasu podczas wakacji: obozy harcerskie, sportowe, przygodowe, tematyczne, a nawet edukacyjne (np. z nauką programowania) to dziś standard. Wystarczy tylko… mieć pieniądze. W zależności od długości obozu, standardu zakwaterowania oraz dodatkowych atrakcji ceny wyjazdów wypoczynkowych dla najmłodszych wahają się od 1500 do nawet 5000 zł.

Jak sfinansować wypoczynek dzieci, kiedy konto świeci pustkami?

Nie chcesz lub nie możesz sfinansować wakacyjnego wyjazdu dziecka z oszczędności? Sprawdź, skąd możesz pozyskać potrzebne środki.

Dofinansowanie wypoczynku dzieci z ZFŚS

Jednym z najpopularniejszych sposobów na pozyskanie dodatkowej gotówki na kolonie dziecka jest dofinansowanie z prowadzonego przez zakład pracy Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Kto może liczyć na dofinansowanie i jak otrzymać pieniądze? Środki pozyskane z ZFŚS mogą służyć dofinansowaniu różnych form wypoczynku: najczęściej wczasów pod gruszą (to forma wypoczynku pracowników i ich rodzin) i dopłaty do wypoczynku dzieci i młodzieży. Z funduszu mogą skorzystać pracownicy, byli pracownicy oraz ich rodziny, emeryci i renciści, a także inne osoby, którym pracodawca przyznał takie prawo. Przyznając środki w ramach ZFŚS, pracodawca bierze pod uwagę kryterium socjalne: jego decyzja zależy więc przede wszystkim od indywidualnej sytuacji życiowej i materialnej rodziny. Jak wnioskować o dofinansowanie do wypoczynku dzieci? Zasady wnioskowania, dostępne kwoty, wymagane dokumenty i formy dokumentowania wypoczynku reguluje wewnętrzny regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (regulamin ZFŚS). Jeśli planujesz ubiegać się o dopłatę ze środków ZFŚS, koniecznie zapoznaj się z jego treścią.

Warto wiedzieć także, że zgodnie z prawem dopłaty z ZFŚS do wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu dzieci i młodzieży do lat 18 są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym.

Dofinansowanie z KRUS

Jesteś rolnikiem? Ty także możesz skorzystać z dofinansowania wypoczynku dla dzieci! Dzięki fundacji Szansa dla Gmin dzieci rolników objętych rolniczym systemem ubezpieczenia społecznego, urodzone od 01 stycznia 2008 r. do 31 grudnia 2019 r. mogą skorzystać z dofinansowania wypoczynku. Na ferie zimowe 2024 wartość dofinansowania wyniosła 900 zł, na letni wypoczynek w 2023 r. — 1000 zł. Czy w 2024 r. dofinansowanie zorganizowanego wypoczynku dla dzieci i młodzieży także będzie dostępne? Obecnie na stronie fundacji nie ma żadnych informacji na temat wakacji 2024. Warto więc regularnie zaglądać na http://szansadlagmin.pl lub skontaktować się telefonicznie z przedstawicielem fundacji.

Pożyczka od znajomych

Kolejnym sposobem na pozyskanie dodatkowych środków może być pożyczka od znajomych. Podobnie jak w przypadku innych zewnętrznych źródeł gotówki, jeśli zdecydujesz się pożyczyć pieniądze od przyjaciół, upewnij się, że zdołasz zwrócić je w terminie. Konsekwencją nieterminowej spłaty może być bowiem nadużycie zaufania, osłabienie przyjacielskiej więzi, a nawet zakończenie znajomości.

Obóz sfinansowany kartą kredytową

Karta kredytowa jest rodzajem kredytu bankowego, który przybiera formę plastikowej karty z określonym przez bank limitem środków. W zależności od specyfiki karty i zdolności kredytowej jej posiadacza może on wynosić od kilku aż do kilkuset tysięcy złotych. Czy warto wysłać dzieci na kolonie i zapłacić za nie kartą? Choć karta kredytowa jest skutecznym sposobem na poprawę płynności finansowej, nieprzemyślane korzystanie z “plastiku” może sprzyjać nadmiernemu zadłużeniu. Nie wszystkie karty mają też funkcję przelewu — jeśli organizator nie umożliwia opłacenia usługi kartą, zapłacenie za kolonię w taki sposób może zwyczajnie okazać się niemożliwe.

Obozy i kolonie za zarobione przez nastolatka pieniądze

Zarabianie pieniędzy przez nastolatków to powszechna praktyka. Młodzi ludzie udzielają korepetycji, myją samochody, wyprowadzają na spacery psy i sprzątają ogrody sąsiadów. Choć część z nich wydaje pieniądze na bieżąco, rezygnując z kieszonkowego od rodziców, wielu nastolatków odkłada pieniądze na konkretny cel, np. upragniony letni obóz sportowy. Jeśli zebrana przez nastolatka kwota nie jest wystarczająca, warto dorzucić “do puli” brakującą kwotę, np. sięgając po szybką pożyczkę online.

Wczasy z szybką pożyczką online

Nie możesz liczyć na dofinansowanie wypoczynku dzieci pracowników ze środków ZFŚS? Chcesz pozyskać pieniądze z innego źródła, wygodnie i bez zbędnych formalności? Pomocna może okazać się szybka pożyczka online w sprawdzonej instytucji pozabankowej. Aby pożyczyć pieniądze, będziesz potrzebował jedynie dowodu osobistego, a wszystkie niezbędne formalności załatwisz bez wychodzenia z domu — przy pomocy smartfona lub komputera z dostępem do Internetu. Wypełnienie wniosku pożyczkowego nie zajmie ci dłużej niż kilka minut, a pieniądze błyskawicznie trafiają na konto po otrzymaniu pozytywnej decyzji. Boisz się wysokich kosztów pożyczki pozabankowej? Zgodnie z zapisami ustawy antylichwiarskiej opłaty towarzyszące pożyczeniu pieniędzy w instytucji pozabankowej są dziś porównywalne z kosztami kredytów gotowkowych. To jednak nie wszystko. Wielu pożyczkodawców oferuje obecnie chwilówki z RRSO 0%. W praktyce oznacza to, że jeśli zwrócisz pieniądze w terminie, będziesz musiał oddać dokładnie taką kwotę, jaką pożyczyłeś — bez odsetek i innych dodatkowych kosztów. Jest to najlepsza pożyczka na wakacje jeśli chwilowo brakuje ci gotówki – pierwsza pożyczka RRSO 0% w vivus.pl udzielana jest na 61 dni, więc masz 2 miesiące na spłatę.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić