Obuwie dla podróżników: na co zwrócić uwagę, wybierając buty do długiego marszu?

Planujesz wielokilometrową wędrówkę pieszą? Jeśli szykujesz się na prawdziwą przygodę, zacznij od skompletowania sprzętu, który pozwoli Ci czuć się komfortowo w każdej sytuacji. W czasie marszu najbardziej przydadzą Ci się dobre buty. Dowiedz się, jak je wybrać!

Odpowiedni rozmiar butów – idealne dopasowanie do stopy

Aby wygodnie przemieszczać się w butach, musisz odpowiednio dobrać ich rozmiar. W tym celu przed rozpoczęciem poszukiwań warto zmierzyć swoje stopy. Dzięki temu dowiesz się, jaki rozmiar będzie dla Ciebie najlepszy. Dzięki zmierzeniu stopy sprawdzisz też, jaki fason zagwarantuje Ci wygodę. Buty różnią się między sobą nie tylko rozmiarem, ale także szerokością, wysokością zapiętka i konturem noska.

Podczas wybierania musisz zwrócić uwagę na to, czy palce mają wystarczającą swobodę poruszania się, a pięta nie jest ściśnięta. Jeśli kupisz zbyt wąskie lub za małe obuwie, podczas wielogodzinnego marszu mogą Cię one obetrzeć. Warto zapamiętać, że za duże, luźne buty również mogą wywołać taki efekt. Dzieje się tak, ponieważ wtedy nie przylegają one dobrze do stopy i przemieszczają się, podrażniając delikatną skórę stóp. Pojawienie się bolesnych otarć i pęcherzy zazwyczaj uniemożliwia dalszą wędrówkę, dlatego dobór rozmiaru jest najważniejszym etapem wyboru butów przed planowaną wycieczką pieszą na długi dystans.

Wysokość butów trekkingowych dobrana do terenu

Jeśli marsz ma się odbywać w terenie płaskim lub lekko nachylonym, odpowiednie będą niskie buty trekkingowe, tzw. podejściówki. W tym modelu kostka nie jest unieruchomiona, a podróżnik może przemieszczać się szybciej. Jeśli planujesz wyprawę w góry, koniecznie zwróć uwagę na to, by buty były odpowiednio wysokie. Do wędrówek górskich najlepiej nadają się wysokie buty chroniące kostkę przed bolesnym skręceniem. Ważne jest, by były one sznurowane w taki sposób, aby jak najlepiej dopasować je do anatomicznego kształtu nogi użytkownika.

Podeszwa – bezpieczeństwo i amortyzacja wstrząsów

Część butów mająca bezpośredni kontakt z podłożem powinna być wyposażona w dobry bieżnik. Zapobiega on poślizgnięciom na śliskim gruncie i kamieniach, zwiększa przyczepność na wilgotnej powierzchni oraz ułatwia marsz.

Ponadto podeszwa powinna być zrobiona z tworzywa amortyzującego wstrząsy. Najlepszy materiał do obuwia na długie marsze na standardowych, leśnych i polnych odcinkach drogi to elastyczna podeszwa gumowa i śródpodeszwa z pianki EVA. Vibram, oznaczony charakterystycznym żółtym znaczkiem, uważany jest za wyjątkowo korzystny wybór dla zaawansowanych piechurów. Trzeba pamiętać, że elastyczna podeszwa może pracować ze stopą. W ten sposób zapewnisz sobie komfort i wygodę. Jednak w przypadku wycieczek górskich lepiej sprawdzi się twardsza powierzchnia, która zabezpieczy stopy w skalistym terenie.

Buty na długi marsz dopasowane do pory roku i pogody

Rodzaj obuwia trekkingowego należy dobrać do pogody w dniu wycieczki. Warto kierować się prognozą pogody, własnymi obserwacjami i doświadczeniem. Trzeba też wziąć pod uwagę specyfikę danej lokalizacji i trasę wyprawy. Przykładowo, gdy wybierasz się w góry i startujesz z doliny, możesz rozważyć wzięcie butów podejściowych oraz wysokiego obuwia górskiego. W ten sposób zagwarantujesz sobie maksimum wygody i bezpieczeństwa.

Oczywiste jest też, że odpowiednie buty do marszu latem muszą zapewniać dobrą wentylację. Można więc wybrać np. sandały trekkingowe, które mają dobry bieżnik i mocno trzymają piętę, a dodatkowo są wyposażone w specjalną siateczkę zapewniającą obieg powietrza. Z kolei buty na jesień i wiosnę muszą być wodoodporne oraz oddychające. Obuwie trekkingowe zimowe to przede wszystkim modele ocieplane. Bieżnik w tym przypadku musi zapewniać dobrą przyczepność i zapobiegać ślizganiu się na niepewnym podłożu.

Buty na długie, piesze wycieczki znajdziesz w sklepie Armodo. Zanim zrobisz pierwszy krok rozpoczynający Twoją wyprawę, zaopatrz się w dobrej jakości obuwie trekkingowe i daj swoim stopom jakiś czas, by mogły się przyzwyczaić do butów.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić