Kurs motorowodny i żeglarski — kto może z nich skorzystać oraz jak wyglądają?

W Polsce nie brakuje dostępu do gór, do morza, ale też do jezior. Mazury to piękna kraina, która co roku jest odwiedzana przez tysiące turystów. Głównymi turystami są miłośnicy żeglarstwa oraz wszelkich sportów wodnych. Traktują oni Mazury jak drugi dom, ponieważ jest to idealne miejsca, by oddawać się swojej pasji. Zanim jednak nastąpi całkowite zatopienie się w pasji, konieczny jest zdany kurs żeglarstwa bądź kurs motorowodny. Sprawdź, na czym polega taki kurs oraz kto może się na niego zdecydować! 

Jeziora są dużo spokojniejsze od mórz czy oceanów. Dają możliwość skorzystania z wielu atrakcji, w tym z pływania kajakiem, motorówką, rowerem wodnym czy żaglówką. Jednak każdy z tych pojazdów wymaga użycia pewnych umiejętności. Nie każdy je ma, a nawet jeśli, powinny być potwierdzone specjalnym dokumentem. Dla osób, które nigdy nie miały do czynienia z prowadzeniem jachtów, polecany jest kurs motorowodny.

Najistotniejsze informacje na temat kursu motorowodnego

Kurs motorowodny to fantastyczne rozwiązanie, jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z prowadzeniem jachtów motorowych. Na taki kurs może się zapisać osoba, która ma ukończone 14 lat (nie trzeba być pełnoletnim). Większość kursów motorowodnych to kwestia poświęcenia zaledwie jednego dnia. Cały program nauki składa się z trzech godzin teorii oraz trzech godzin praktyki

Na samym końcu kursant musi zdać egzamin. Wynik pozytywny takiego egzaminu uprawniał będzie do prowadzenia jachtów motorowych o długości kadłuba nieprzekraczającej 12 metrów po wodach wewnętrznych, wodach morskich w strefie 2 mil od brzegu wyłącznie w ciągu dnia, a także do prowadzenia jachtów motorowych po wodach śródlądowych.

Jak zrobić kurs żeglarski?

Kurs żeglarski to świetne rozwiązanie dla osób, które wolą spędzać czas nad jeziorem w bardziej spokojny sposób. Czy kurs żeglarski różni się czymś od wspomnianego wyżej kursu motorowodnego? Owszem, jest kilka znaczących różnic. Przede wszystkim trwa on dłużej, niż kurs motorowodny. 

Szkolenie żeglarskie trwa przez 9 dni. W tym czasie odbywa się zarówno szkolenie teoretyczne, jak i praktyczne. Kurs jest tak skomponowany, by po jego zakończeniu kursanci byli odpowiednio przygotowani do prowadzenia jachtów żaglowych z pomocniczym napędem mechanicznym lub bez z kadłubem o długości 12 m po wodach morskich wewnętrznych i pozostałych wodach morskich w odległości 2 mil od brzegu w porze dziennej oraz do prowadzenia jachtów po wodach śródlądowych z napędem pomocniczym lub bez. 

Jak się okazuje, kurs żeglarski nie jest bardzo trudnym przedsięwzięciem. Można go ukończyć w zaledwie kilka dni i wystarczy mieć ukończone 14 lat. Szkoły żeglarstwa dbają o to, aby każdy kursant miał odpowiednie warunki do nauki. Na takim kursie nie tylko można zdobyć wiedzę teoretyczną i praktyczną, ale również jest to świetne miejsce, by jeszcze bardziej zakochać się w żeglarstwie i zdobyć przyjaciół, którzy mają identyczne hobby. Wiele szkół oferuje również opcję weekendową czy wieczorową, dzięki czemu kurs można ukończyć zimą lub jesienią. 

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić