Polacy kochają podróże. Można wręcz powiedzieć, że w ostatnich latach stały się one wyjątkowo popularne – po części za sprawą social mediów, jednak wielki wpływ na to miał też m.in. rozwój dróg, środków transportu, międzynarodowa współpraca w branży turystycznej. Podróże stały się łatwe. Jeśli chcesz się gdzieś dostać, spakuj walizkę lub plecak, zrób szybką rezerwację, pobierz VPN, naładuj telefon, by nie zgubić się na trasie i jesteś gotów do drogi!
Choć wielu z nas marzy o podróży w dzicz, bez elektroniki i samochodu, warto jednak znać i zawsze mieć przy sobie kilka praktycznych aplikacji. Dzięki nim podróż jest przyjemniejsza, ciekawsza i bezpieczniejsza. Sprawdź, co polecamy!
Janosik
Nawigacja jest przydatna. W czasach, gdy miasta i wsie potrafią zmienić się nie do poznania na przestrzeni kilku lat, papierowe mapy traktujmy raczej, jako opcję awaryjną.
Drobna kraksa na drodze może zablokować przejazd na wiele godzin. Czy warto tracić czas, gdy można w kilka sekund znaleźć alternatywną trasę?
Aplikacje do nawigacji pokazują też dopuszczalną prędkość jazdy. Ponadto wskażą każdy adres nawet, jeśli numeracja bloków nie ma logicznego układu. Szukanie ich samodzielnie bywa nieraz skomplikowane, szczególnie poza miastami.
Alternatywnie korzystaj z:
- Map Google
- Nawigacji samochodu (wymaga częstych aktualizacji)
- Jakdojade
Geocaching
To gra popularna od lat na całym świecie. Użytkownicy wybierają punkt na wirtualnej mapie i udają się do niego w realnym świecie. Na miejscu czeka skrytka, w której znajduje się papierowa lista. Należy wpisać tam swój login i datę (dlatego koniecznie trzeba mieć przy sobie coś do pisania).
Skrytki poukrywane są w ciekawych miejscach, o których poczytasz w aplikacji. Tworzą je i utrzymują sami użytkownicy. Co ciekawe, PTTK (Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze) oferuje specjalne odznaki dla osób mających na koncie określoną liczbę znalezisk!
Skrytki opisują zwykle:
- Miejsca historyczne (nieraz już nieistniejące)
- Obiekty kultury
- Obiekty naturalne (np. trasa wzdłuż Wisły)
- Charakterystyczne punkty w miastach
Monitor Burz
Mapa aplikacji obejmuje tylko teren Polski. Pomimo tego ograniczenia, ale jest to jedna z najlepszych opcji, jeśli planujesz kilkugodzinne wyjście (np. w góry, czy na dłuższy spacer). Jej głównym celem, jak sama nazwa wskazuje, jest wskazywanie obszaru, na którym w najbliższym czasie mogą wystąpić burze. Jest więc świetna dla amatorów fotografii, którzy specjalizują się w tej tematyce.
Monitor Burz wyposażono również w mapę opadów. By łatwiej przewidzieć drogę chmur, można skorzystać z opcji “Radar”, która wyświetli pozycje chmur z poprzednich 2 godzin – w krótkich odstępach czasu obraz jest aktualizowany o 10 minut.
Użytkownicy chętnie dzielą się informacjami ze swojej okolicy. W trakcie ważniejszych zmian pogodowych na mapie pojawiają się pinezki z opisami aktualnej sytuacji i zdjęciami lub filmikami.
Spotify
Nawet w najciekawszej podróży, warto mieć czego słuchać. Ulubiona muzyka potrafi wprawić w idealny humor i dodać energii na szlaku nawet najbardziej zmęczonemu podróżnikowi.
Bardzo popularne są też podcasty. Zawsze warto nauczyć się czegoś nowego. A może akurat trafisz na ciekawy materiał o okolicy, którą zwiedzasz? Warto szukać kanałów lokalnych muzeów i mediów. Prezentowane przez nie informacje nie tylko są wiarygodne, ale zwykle też aktualne. Może uda ci się trafić na ciekawą imprezę regionalną, która nie jest znana poza danym obszarem? A może dowiesz się czegoś ciekawego o historii danego miejsca? Warto spędzić chwilę na poszukiwaniach.
Podróżując z ulubionymi aplikacjami, nie zapomnij, że jesteś również w prawdziwym świecie. Obserwuj, doświadczaj i ucz się. Schodź z utartych szlaków i przeżywaj przygody. Wspomnienia zostaną z tobą na zawsze!