Aktywny wypoczynek na rowerze: przewodnik po ubiorze i akcesoriach

Piękno wypraw rowerowych kryje się w tym, że niezależnie od pory roku możemy zorganizować naprawdę niezapomnianą eskapadę. By jednak czerpać z niej jak najwięcej radości, wpierw musimy się odpowiednio przygotować. Podpowiadamy, co warto ze sobą zabrać, by na trasie nie zaskoczyły nas żadne okoliczności.

Ubiór dostosowany do pogody to podstawa

Każdy rowerzysta wie, jak dużą rolę odgrywa odpowiedni strój. Właściwie dobrany do pogody pozwala czuć się komfortowo w czasie jazdy, co przekłada się również na naszą wydajność. W zależności od pory roku nasz ubiór będzie wyglądał nieco inaczej. W cieplejszych dniach warto się skupić na bardziej przewiewnej odzieży. Wiosną czy jesienią do bluzki i spodenek wystarczy dobrać bluzę i kurtkę dostosowane do warunków atmosferycznych, zaś w chłodniejsze dni niezbędna będzie odzież termoaktywna. Przy jeździe zimą konieczne będzie ciepłe nakrycie głowy lub kominiarka chroniące przed mrozem. Latem zaś pamiętajmy o nakryciu głowy chroniącym przed słońcem.

Ubrania na rower, które znajdują się w naszej garderobie, powinny być wykonane z odpowiednich materiałów, aby uniknąć przegrzania lub zbytniego wychłodzenia. Choć sztuczne tkaniny mogą być tańsze, komfort podróży może być znacznie gorszy. Ważne jest, aby ubrania były wygodne i nie krępowały ruchów podczas jazdy. Jeśli szukasz wysokiej jakości ubrań rowerowych, sprawdź ofertę na Centrumrowerowe.pl.

Wyruszając w trasę nie zapominajmy o okularach przeciwsłonecznych. Jest to nie tylko ochrona oczu przed rażącym światłem, ale również bezpieczna bariera przed kurzem, owadami czy żwirem.

Nie zapominaj o akcesoriach rowerowych

Kiedy skompletowaliśmy już strój, powinniśmy pomyśleć o akcesoriach. Przede wszystkim zadbajmy o nasze bezpieczeństwo. Pierwszy krok to zwiększenie widoczności na drodze. Sprawne lampki rowerowe zapewnią dobre oświetlenie drogi, ale dzięki nim będziemy także zauważalni dla innych uczestników ruchu. W sprzedaży dostępne są również wersje tylnej lampki ze wbudowanymi kierunkowskazami.

Wyruszając w dłuższą trasę nie możemy zapomnieć o podstawowych narzędziach. Warto zaopatrzyć się między innymi w podstawowe klucze rowerowe, zapasową dętkę lub zestaw naprawczy do opon,  dodatkową linkę hamulcową czy pompkę. Dzięki takiemu wyposażeniu nie zaskoczy nas żadna nieprzyjemna sytuacja, szczególnie, kiedy znajdujemy się na łonie natury, kilometry od najbliższego miasteczka.

Nieoceniony będzie również porządny uchwyt lub torba z miejscem na telefon. Przymocowane w odpowiednim miejscu sprawią, że będziemy mogli używać smartfona bez konieczności zatrzymywania się i wyjmowania go z kieszeni czy plecaka.

O czym należy pamiętać przygotowując się do wyprawy rowerowej?

Do każdego wypadu należy się odpowiednio przygotować. Dłuższe przejazdy wymagają oczywiście nieco więcej starań. Jeżeli planujemy kilkudniową trasę, pomocne w spakowaniu najpotrzebniejszych rzeczy będą sakwy i torby rowerowe. Montowane na bagażniku lub na ramie, znacznie ułatwiają podróżowanie, nawet przy dużej ilości bagażu.

Jeżeli  wyruszamy w nieznany nam teren, warto zaopatrzyć się w urządzenie wyposażone w GPS oraz dodatkowe źródło zasilania (np. powerbank). Będzie ono przydatne w sytuacji, gdy zdarzy nam się zjechać ze szlaku i lekko pobłądzić. Może być to nasz smartfon z dostępem do Internetu lub nawigacja – pamiętajmy jednak, by miała wgrane aktualne mapy.

Szykując się na dłuższą trasę pamiętajmy o zabraniu odpowiedniej ilości wody oraz prowiantu. Warto zabrać ze sobą bidony czy bukłak, a przy wysokiej temperaturze dobrym źródłem nawodnienia będą napoje izotoniczne. Dla uzupełnienia straconych kalorii dobrze jest spakować batony czy inne wysokoenergetyczne przekąski.

 

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić