Zamek w Kórniku 🗺️ Informacje i Ciekawostki

zamek kórnik
foto – Pixabay

Zamek w Kórniku jest jednym z najciekawszych i najwspanialszych obiektów okolic Poznania. Zamek został wpisany do rejestru zabytków w roku 1930, a w 1968 wpisano go do rejestru zespół zamkowy w Kórniku. Od 2011 widnieje na liście Pomników Historii.

Czasu świetności Kórnika i samego zamku przypadają na okres rządów Teofili z Działyńskich Szołdraska-Potulicka. Rozwojowi miasta najpierw poświęciła się wdowa, a później rozwódka. Jej czasy to rozkwit kulturalny i gospodarczy. Pierwsze dokumenty, w których mowa o Zamku w Kórniku pochodzą z 1426 roku i przeczytać w nich można o budowie obiektu. Mówi się, że rezydencja została ukończona w 1430 roku, a za dokładną datę powstania zamku przyjmuje się XV wiek, ale do dziś nie ma ona historycznego potwierdzenia w źródłach.

Ostateczny kształt łączył wizję Schinka, elementy zaczerpnięte z projektu Marconiego, a także sugestie Działyńskiego, który przez latu studiował na politechnice w Pradze. W prace zaangażowana była również żona Tytusa, Celestyna, która wykonywała szkice i przerysy ze wzorników, a także z mężem opracowywała pomysły na dekoracje architektoniczne.

Ciekawostki i praktyczne informacje

1. Tytus Działyński był polskim działaczem patriotycznym. Utracił włości na kilka lat z powodu swojego zaangażowania w czasie powstania listopadowego. Po powrocie podjął się przebudowy zamku w Kórniku.

2. Na Zamku w Kórniku do dziś mieści się biblioteka, która gromadzi ponad 400 tysięcy egzemplarzy książek, w tym 30 tysięcy z jej zbiorów zostało uznanych starodrukami.

3. Bardzo ciekawa jest sala herbowa, jest tu kasetonowy strop ozdobiony herbami 71 najstarszych rodów Rzeczpospolitej. Jeden z kasetonów został pusty gdyby któryś z gości nie odnalazł na suficie swojego herbu.

4. Po śmierci Tytusa zamek przechodził w ręce kolejnych potomków rody Działyńskich, aż ostatecznie został przekazany narodowi polskiemu.

5. Zamek w Kórniku znajduje się w woj. Wielkopolskim, niedaleko Poznania. Żeby tam dojechać ze stolicy Wielkopolski, trzeba przejechać około 25 km na południowy wschód. Zamek jest zlokalizowany nad Jeziorem Kórnickim. Cena za dobę zaczyna się od około 130 zł.

6. Arboretum Kórnickie jest jednym z największych w Europie. Rośnie tu ponad 3 tysiące roślin.

7. Najstarszą rośliną w Arboretum Kórnickim jest trzystuletnia lipa.

8. Kórnik jest dziś pięknym i bardzo nowoczesnym miasteczkiem, leży nad malowniczym jeziorem Kórnickim. Wokół jeziora można przespacerować się pięknym bulwarem. Dodatkowo codziennie w południe na Kórnickim rynku można usłyszeć hejnał i pianie kura, które dobiega z budynku ratusza.

9. W zamku zobaczymy wiele ciekawych rzeczy w tym obrazy, sztućce, porcelanę, srebra, militaria polskie i wschodnie. Jest tu także zakątek myśliwski, z kolekcją etnograficzną, którą przywiózł Władysław Zamoyski z podróży po Austrii, Nowej Zelandii i wysp Pacyfiku.

10. Na terenie należącym do zamku stoi też wozownia, w której stoją wozy zakupione przez Jana Działyńskiego.

11. Zamek należy do najcenniejszych zabytków w Polsce. Obecny kształt zamku nawiązuje do angielskiego neogotyku, jednego z z historycznych stylów popularnych w XIX w.

12. W leżącym nieopodal zamku (ok 300 m na południe) folwarku zwanym Prowentem w 1923 roku urodziła się Wisława Szymborska, nagrodzona w 1996 roku literacką nagrodą Nobla.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić