10 Najlepszych Atrakcji w mieście Ystad

fotografia – Pixabay

Południowe tereny Szwecji przez wiele wieków znajdowały się w rękach Królestwa Danii. Skania jest jedną z krain Skandynawii, która na mocy traktatu pokojowego zawartego w połowie XVII znalazła się w granicach Królestwa Szwecji. Dokładnie w 1658 roku na duńskiej wyspie Zelandii król duński Fryderyk III i król szwedzki Karol X Gustaw podpisali traktat pokojowy kończący II wojnę północną. Dania była stroną przegraną i w związku z tym zmuszona była do oddania części swojego terytorium Szwecji. Jest to istotne wydarzenie w historii obu państw, a dala Szwedów oznaczało ono nowe nabytki terytorialne. Tym sposobem dotychczasowe duńskie miasto Ystad znalazło się w szwedzkim państwie.

Dziś Ystad jest ważnym miastem portowym, do którego przybijają promy morskie łączące miasto z polskim Świnoujściem i duńskim miastem Rønne, położonym na bałtyckiej wyspie Bornholm.
Ystad jest ważnym punktem komunikacyjnym umożliwiającym w łatwy sposób transport ze Skandynawii poprzez Morze Bałtyckie dalej na południe Europy.

Atrakcje i ciekawostki związane z Ystad

1. Stare Miasto – niezwykle urokliwa część miasta. Większość zabudowy stanowią budynki wzniesione metodą szachulcową. Podstawę stanowi drewniana konstrukcja szkieletowa. Ściany utworzono poprzez wypełnienie przestrzeni pomiędzy drewnianymi ryglami czerwoną cegłą. Inne budynki przestrzenie pomiędzy ryglami są tynkowane i malowany w różne kolory. Dzięki tej metodzie budowania domy nabierają niezwykłego uroku, stwarzając wokół taki baśniowy klimat. Większość tych budowli wzniesiona została w XV i XVI wieku. Całość tej części miasta jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla turystów. Aby uniknąć tłoku turystów najlepiej wybrać się w to miejsce po tak zwanym sezonie turystycznym np. jesienią.

2. Kościół św. Piotra – jedna z najstarszych budowli w mieście. Powstał w XIII wieku na miejscu wcześniejszego kościoła romańskiego, świadczą o tym prace prowadzone przez archeologów. W jednym ze skrzydeł tego kościoła mieści się muzeum miejskie. Kościół służy wiernym szwedzkiego kościoła ewangelicko-luterańskiego.

3. Kościół Mariacki – kolejny zabytkowy kościół w mieście zbudowany na bazie dawnego kościoła romańskiego. Początek budowy przypada na 1200 rok. Kościół początkowo nosił romański charakter. Budowa i rozbudowa kościoła w kolejnych latach zmieniała jego charakter na świątynię z wczesnego gotyku. Kościół znajduje na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Świątynia służy wyznawcom szwedzkiego kościoła ewangelicko-luterańskiego.

4. Trębacza z wieży kościoła Mariackiego – z kościołem Mariackim wiąże się jeszcze jedna ciekawa historia. Wieża kościoła w dawnych czasach miała bardzo praktyczne zastosowanie jako punkt obserwacyjny dla strażników obserwujących najbliższą okolicę i wypatrujących pożarów i innych niebezpieczeństw. Strażnik będący zarazem trębaczem, codziennie poczynając od godziny 21 : 15 do godziny 1 w nocy grał z wieży co 15 minut hejnał na cztery strony świata. Pierwszy hejnał był pojedynczy, następny podwójny, kolejny potrójny, a końcowy poczwórny. Jeśli wszystkie odzywały się w ten ustalony sposób wiadomo było że minęło kolejne 15 minut i w tym czasie nic niebezpiecznego się nie wydarzyło. Gdyby któryś z sygnałów nie wybrzmiał, mieszkańcy wiedzieli by, że zbliża się jakieś niebezpieczeństwo.
Tradycja ta sięga XVIII wieku i jest również dziś kultywowana.

5. Rynek w Ystad – od samego początku budowania miasta, a więc od XIII wieku w mieście wytyczono główny plac spełniający zadania rynku. Na rynku znajduje się ratusz.

6. Latarnia morska – na podejściu do portu w Ystad od jego wschodniej strony, znajduje się latarnia morska. Wieżę latarni postawiono w roku 1862. Początkowo do wytworzenia światła wykorzystywany był olej rzepakowy. Elektryfikacja latarni miała miejsce dopiero w 1952 roku.

7. Aż do roku 1997 w Ystad stacjonował garnizon wojskowy. Początki garnizonu sięgają roku 1812. Dziś miasto jest wolne od wojska.

8. Ogród zoologiczny – w niedalekiej odległości od miasta znajduje się małe ZOO, można tam podziwiać okazy dzikich egzotycznych zwierząt pochodzących z całego świata.

9. Polska parafia katolicka – Ystad jest zdominowany przez wiernych szwedzkiego kościoła ewangelicko- luterańskiego, dlatego do ciekawostek należy zaliczyć fakt istnienia w mieście parafii katolickiej i to w dodatku prowadzonej przez polskich księży. Budynki nie przypominają typowego kościoła. Proboszczami od początku istnienia parafii są polscy księża Oblaci.

10. Port Ystad – najważniejsza część miasta. Ystad jest jednym z podstawowych miejscy służących do kierowania ruchu drogowego i kolejowego poprzez przeprawy promowe łączące Ystad ze Świnoujściem i Szczecinem dalej w kierunku południowej Europy.

Ystad – krótko historycznie.

Miasto Ystad zostało założone w XI wieku. Początkowo była to niewielka osada położona na krańcach duńskiego dominium. Duńczycy zakładając arcybiskupstwo w niedaleko od Ystad położonym mieście Lund, przykładali wielką wagę do krzewienia chrześcijaństwa na podległych terenach. W związku z tym nie jest dziwne, że w każdej większej osadzie budowali kościoły. Pierwszy zakon żebraczy pojawił się w Ystad już na początku XIII wieku i najprawdopodobniej w tym czasie powstał pierwszy kościół w mieście. Świadczyć o tym mogą badania archeologiczne prowadzone w kościele św. Piotra wskazujące, że został on zbudowany na miejscu istniejącego wcześniej w tym miejscu kościoła romańskiego. Kolejnymi duchownymi przybyłymi do Ystad byli dominikanie zakładając swój klasztor w roku 1222. Następny zakon zadomowił się w mieście w roku 1238 i byli to franciszkanie. Jak widać powstające miasto miało początkowo bardzo kościelny charakter. Prawa miejskie Ystad uzyskało w XIII wieku. Dokładna data nie jest znana. Pierwsze pisemne wzmianki pochodzą z roku 1244 kiedy to miasto odwiedził duński król Eryk IV Plovpenning. Podczas wizyty w mieście towarzyszył mu brat Abel, przyszły następca Eryka na duńskim tronie.
Miasto rozwijało się spokojnie aż do czasów reformacji. Na skutek zmian w kościele katolickim i rozprzestrzenianiu się różnych reformatorskich nurtów w kościele w Ystad nastąpiły istotne zmiany. Z miasta zostali wyrzuceni franciszkanie, a ich klasztor zostały zamieniony na szpital św. Ducha. W roku 1600 część zabudowań klasztornych została wyburzona. Szpital istniał krótko. Budynki poszpitalne zamieniono na gorzelnię by w końcu w roku 1791 zlikwidować gorzelnię i przekształcić ją na magazyn mąki.
To praktycznie największe wydarzenia jakie miały na przestrzeni istnienia miasta wpływ na jego losy. Miasto dziwnym trafem przez cały czas od powstania nie nawiedziły pożary, pomory czy działania wojenne. Ten fakt przełożył się na to, że do dziś można w Ystad podziwiać starą pamiętająca XV wiek zabudowę.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.4/5 - (18 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić