12 Ciekawostek o wulkanie Teide na Teneryfie

teide
foto – Pixabay

Hiszpania to nie tylko państwo leżące na Półwyspie Iberyjskim, to także wyspy położone między innymi na Oceanie Atlantyckim. Jednym z archipelagów należących do Hiszpanii są Wyspy Kanaryjskie. Jest to archipelag składający się z 7 większych i 6 małych wysp. Największą z wysp jest Teneryfa to właśnie na niej znajduje się także najwyższa góra archipelagu. Jest nią wulkan Teide.

1. Pico del Teide najwyższa góra archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jego wysokość wynosi 3718 metrów nad poziom morza. Jeśli by przyjąć wysokość liczoną od dna morskiego to Teide ma około 7500 metrów wysokości.

2. Teide jest przykładem stratowulkanu. Stratowulkan zaś to góra w kształcie stożka, powstała w wyniku wybuchu wulkanu i w miejscu, w którym ten wybuch nastąpił. Materiałem budulcowym stratowulkanu jest wszystko to, co w czasie erupcji wulkanu zostało wyrzucone z jego wnętrza.

3. Teide jest również najwyższym szczytem Hiszpanii i najwyższym szczytem spośród wszystkich gór znajdujących się na wyspach Oceanu Atlantyckiego.

4. Dla ochrony wulkanu i jego otoczenia utworzony został Park Narodowy Teide. Park powstał w roku 1954 i jest najstarszym parkiem narodowym na Wyspach Kanaryjskich.

5. Wulkan swoją aktywność miał ostatnio w roku 1909. Pomimo tak odległego czasu od ostatniej erupcji, uważny jest za aktywny. W „życiu” wulkanu ponad 100 lat to jak mgnienie oka.

6. Wyspy Kanaryjskie to teren wulkaniczny, nigdy nie wiadomo kiedy może obudzić się któryś ze znajdujących się na nich wulkanów. W 2021 roku doszło do erupcji wulkanu Cumbre Vieja położonego na wyspie La Palma, co pokazuje, że i Teide może uaktywnić się w każdej chwili.

7. Nazwa wulkanu pochodzi z języka tubylców zamieszkujących Teneryfę i znaczy Piekielna Góra.

8. Pierwszymi mieszkańcami Wysp Kanaryjskich byli Guanczowie. Wierzyli oni, że na Teide mieszkają demony, a na samym szczycie wulkanu znajduje się piekło.

9. Wulkan Teide widoczny jest z odległości około 200 kilometrów od wyspy. Sprawiało to, że w czasie poczynając, od XV a na XVIII wieku kończąc, Teide niczym latarnia morska był punktem nawigacyjnym wykorzystywanym przez przepływające w tym rejonie żaglowce.

10. Ze względu na swoją wysokość i widoczność z daleka dla przepływających w pobliżu żaglowców, powstało przekonanie, że Teide jest najwyższą górą świata. Wieści te rozpowszechniane przez żeglarzy, były przez długi czas przyjmowane za pewnik.

11. Wulkan Teide jest trzecim co do wysokości wulkanem na świecie. Wejście na sam szczyt wulkanu jest reglamentowane i wymaga odpowiedniego pozwolenia. Rocznie wydawanych jest tylko 65 tysięcy pozwoleń.

12. Wyspy Kanaryjskie w tym Teneryfa, na której znajduje się wulkan Teide, są co roku odwiedzane przez ponad 14 milionów turystów. Jedna trzecia z nich przybywa na Teneryfę i udaje się na wyprawy w okolice wulkanu. W pobliże szczytu wulkanu dotrzeć można zbudowaną kolejką gondolową. Kolejka nosi nazwę Teleférico del Teide.

4.7/5 - (8 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić