30 Fascynujących Ciekawostek o Walii

walia
foto – Pixabay

Powstanie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, to bardzo ciekawa historia i stosunkowo mało znana. Dziś większość osób bez problemu wymieni najważniejsze kraje tworzące Wielką Brytanie i zapewne wskaże na: Szkocję, Anglię, Irlandię Północną i Walię. Ale jak do tego doszło, to już naprawdę garstka osób może pochwalić się taką wiedzą.
Jednym z krajów tworzących Wspólnotę jest Walia. Skąd wzięła się Walia i jej praprzodkowie być może przybliży kilka ciekawostek dotyczących historii tego skrawka Wysp Brytyjskich.

1. Według badań, tereny dzisiejszej Walii, zamieszkiwane były przez przodków ludzi już 29 tysięcy lat temu. Na pytanie jak ten pradawny człowiek dotarł na tereny Walii, jakim sposobem pokonał kanał oddzielający wyspy od stałego lądu? Odpowiedź jest bardzo prosta, Dzisiejsze Wyspy Brytyjskie około 30 tysięcy lat temu stanowiły część kontynentu europejskiego. Był to schyłek ostatniego zlodowacenia i dopiero po tym czasie wody morskie zaczęły się wypiętrzać, zalewając część dzisiejszej Europy Północnej, tworząc między innymi Wyspy Brytyjskie.

2. Na terenie dzisiejszej Wali z czasem nastąpiła asymilacja różnych plemion aż do czasów pojawienia się Celtów. Nie był to już tak bardzo odległy czas bowiem sięga on kilku tysięcy lat licząc od dnia dzisiejszego. Celtowie na terenie Walii byli już dobrze zadomowieni w końcówce ostatniego tysiąclecia przed nową erą.

3. Kolejnym czynnikiem wpływającym na rozwój społeczności walijskiej to okres rzymski, trwający od I do V wieku nowej ery. Już w końcówce rzymskiego panowania nad Walią w zamieszkujących ją ludziach, zaczęła się tworzyć tożsamość narodowa. Był to ważny moment, ponieważ zaważył on na późniejsze wieki i tworzące się państwo Walia.

4. Od VI do IX wieku w historii Anglii panuje okres zwany heptarchią i związany jest z istnieniem na jej terenie siedmiu niezależnych królestw, wśród których znajdowała się dzisiejsza Walia.

5. W połowie IX wieku tereny Walii opanowane zostały przez Wikingów.

6. Opór Walii wobec wrogów wewnętrznych, za jakich uchodzili Anglicy i zewnętrznych, jakimi byli Wikingowie, trwał, aż do czasów pojawienia się i podbicia ziem Brytanii, przez Wilhelma Zdobywcę. Czas okupacji normańskiej zakończył się na początku XIII wieku kiedy to w roku 1216 książę Gwyneedd zjednoczył ziemie walijskie i przybrał tytuł księcia Walii.

7. Czasy ogłoszenia księstwa Walii są bardzo istotne nie tylko w historii Walii, ale także w historii Anglii. Bowiem w roku 1301 król Anglii Edward I nadał swojemu synowi i zarazem następcy tronu, tytuł księcia Walii symbolizując tym samym jedność obu krajów. Od tego czasu do dnia dzisiejszego, każdy panujący władca angielski, swojemu najstarszemu synowi i automatycznie następcy, nadawał tytuł księcia Walii. Dziś tytuł ten ma następca królowej Elżbiety książę Karol. Z chwilą zajęcia tronu przez księcia Karola, jego najstarszy syn Wilhelm obejmie tytuł księcia Walii.

8. Stolicą Walii jest Cardiff, miasto zaczęło się prężnie rozwijać wraz z nadaniem przez króla Edwarda VII status miasta. Wydarzenie to miało miejsce 28 października 1905 roku.

9. Tytuł stolicy Walii, Cardiff zyskało 20 grudnia 1955 roku.

10. Dziś Cardiff liczy ponad 335 tysięcy mieszkańców i jest typowym miastem portowym. Jeszcze niedawno port Cardiff zaliczany było do jednego z największych portów świata. Sytuacja miasta i portu zmieniła się wraz z zaprzestaniem wydobywaniem węgla kamiennego w lokalnych kopalniach.

10. Na terenie Walii znajduje się około 500 pozostałości po dawnych zamkach. Kraina ta słynęła w przeszłości z wielu zamków i często nazywana była „Zamkową stolicą świata”

11. Największym zamkiem w Walii jest Zamek Caerphilly położony w mieście o tej samej nazwie. Zamek zajmuje obszar 12 hektarów i jest drugim co do wielkości po Zamku Windsorskim w Wielkiej Brytanii.

12. Historia Zamku Caerphilly sięga połowy XIII wieku i czasów normańskiego panowania nad tymi terenami. Zamek jest bardzo specyficzny jak na warunki brytyjskie, otoczony jest sztucznym jeziorem, a dostępu do niego broniło między innymi bardzo ciekawe rozwiązanie całego systemu fos. System obronny zamku z wykorzystaniem wodnych przeszkód jest uznawany za jeden z najbardziej wyrafinowanych systemów obronnych w Wielkiej Brytanii

13. Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch to nazwa miejscowości położonej na terenie Walii, liczy 58 liter i jest najdłuższą w całej Wielkiej Brytanii.

14. Na terenie Walii porozumieć się można w dwóch językach: angielskim i walijskim.

15. Walia liczy ponad 3 miliony mieszkańców.

16. Walia słynie z hodowli owiec, na jej terenie żyje trzy razy więcej tych zwierząt niż ludzi. Liczba owiec w Walii wynosi około 10 milionów sztuk.

17. W Walii od 1836 roku działa kolejka wąskotorowa, która uznawana jest za najstarszą tego typu na świecie.

18. Narodowym sportem Walii jest rugby.

19. Każdego roku w dniu 1 marca obchodzone jest w Walii św. Dawida. Dzień ten traktowany jest jako święto narodowe.

20. W wiekach poprzednich Walia słynęła z wydobycia węgla kamiennego. Na przełomie XIX i XX wieku Walia była jednym z największych na świecie producentów węgla kamiennego.

21. Administracyjnie Walia podzielona jest na 9 hrabstw, 10 hrabstw miejskich i 3 miasta.

22. Powierzchnia Walii wynosi 20 779 kilometrów kwadratowych.

23. Najwyższą górą jest Yr Wyddfa mająca wysokość 1085 metrów nad poziom morza.

24. Największymi miastami są: Cardiff, Swansea, Newport, Rhondda, Barry.

25. Cymru tak Walijczycy nazywają swój kraj na siebie mówiąc Cymry.

26. Z ponad 3 milionów mieszkańców Walii ponad 560 tysięcy posługuje się językiem walijskim.

27. Walia wystawia swoje drużyny narodowe w różnego rodzaju imprezach sportowych zwłaszcza w odniesieniu do sportów typowo drużynowych jak rugby czy piłka nożna.

28. Flaga Walii przedstawia czerwonego smoka na zielono białych pasach.

29. Nieoficjalną flagą Walii jest żółty krzyż na czarnym tle. Nawiązuje on do innych nieoficjalnych flag używanych na terenie Wielkiej Brytanii.

30. Walia wchodzi w skład Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

4.3/5 - (30 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić