30 Ciekawostek o Fascynującym Urugwaju 🗺️

urugwaj
foto – Pixabay

Urugwaj to jedno z najmniejszych państw południowoamerykańskich. Położone jest w południowo-zachodniej części kontynentu u wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Urugwaj graniczy jedynie z Brazylią i Argentyną, posiada jednak dosyć długą i zróżnicowaną linię brzegową. Coraz większą część krajowej gospodarki stanowi turystyka. W Urugwaju znaleźć można dobrze zagospodarowane kurorty, wspaniałe, malownicze plaże, a także ciekawe miejsca o charakterze historycznym.

1. Stolicą Urugwaju jest Montevideo – duże miasto, które zamieszkuje 1,3 miliona osób. Miejscowość została założona w 1726 roku i była strategicznym punktem podczas wojen hiszpańsko-portugalskich, które toczyły się na terenie tej części Ameryki Południowej. Obecnie w Montevideo warto odwiedzić Stare Miasto, w którym podziwiać można zabytki kolonialne. Montevideo to miejscowość wypoczynkowa: znajdują się tu bulwary, promenady, obiekty gastronomiczne i piękne, piaszczyste plaże.

2. Urugwaj to kraj niemal w całości nizinny. Najwyższym szczytem jest wzniesienie Catedral o wysokości 513m n.p.m. Znajduje się on na terenie Cuchilla Grande czyli zespołu niewielkich wzgórz granitowych.

3. Urugwaj jest jednym z najmocniej zurbanizowanych państw na terenie Ameryki Południowej. Niemal 90% ludności zamieszkuje tereny miejskie.

4. Urugwajskie wina są doceniane przez koneserów na całym świecie. Tradycyjnie uprawia się tu szczep tannat, który uchodzi za najzdrowszy szczep winorośli na świecie. W Urugwaju znajduje się prawie 300 domów winiarskich, których tereny uprawne łącznie zajmują około 10 tysięcy hektarów. Urugwajskie wina cechują się głębokim, burgundowym kolorem i mocnym, kwaskowatym smakiem.

5. Najsławniejszą miejscowością wypoczynkową w Urugwaju jest Punta del Este, która znajduje się w południowej części kraju. Ten wakacyjny kurort przyciąga turystów z całego świata. Znajdują się tu bary, restauracje, dobrze rozwinięta baza noclegowa, a także liczne atrakcje dla rodzin z dziećmi. Dużą turystyczną atrakcją jest rzeźba wystających z piasku palców, która jest jednym z najchętniej fotografowanych miejsc w tej części Urugwaju.

6. Klimat w Urugwaju jest podzwrotnikowy, łagodny i suchy. Zimy są tu stosunkowo ciepłe, temperatury rzadko spadają poniżej 10 stopni Celsjusza. Najcieplejszym miesiącem jest styczeń, temperatury sięgają od 24 do 27 stopni. Na terenie kraju rzadko dochodzi do trzydziestostopniowych upałów.

7. Nazwa państwa oznacza dosłownie “rzekę malowanych ptaków”. Inna hipoteza mówi o tym, że etymologia wzięła się od słowa “uruga”, które w lokalnym języku guarani oznacza “skorupiaki”.

8. Zdecydowana większość Urugwajczyków wyznaje różne odmiany chrześcijańska (głównie katolicyzm i protestantyzm). Szacuje się, że aż 40% mieszkańców Urugwaju nie wyznaje żadnej religii, co stawia to państwo na jednych pierwszych miejsc na całym świecie pod względem odsetka osób bezwyznaniowych.

9. Na urugwajskiej fladze przedstawione są poziome pasy w kolorze niebieskim i białym. W lewym górnym rogu umiejscowione jest Słońce Majowe – symbol państwa, który symbolizuje wolność i prawość.

10. Urugwaj jest krajem rolniczym: pola uprawne pokrywają około 85% powierzchni państwa. W Urugwaju uprawia się m.in. bataty, trzcinę cukrową, tytoń, cytrusy, winorośle i kukurydzę.

11. Narodowym sportem Urugwajczyków jest piłka nożna. Tutejsza reprezentacja narodowa nazywana jest “Charrus”. Ciekawostką jest, że była to pierwsza reprezentacja w historii, która zdobyła nagrodę Pucharu Świata. Narodowa drużyna Urugwaju ma na swoim koncie wiele innych nagród m.in. piętnastokrotne zajęcie pierwszego miejsca w rozgrywkach Copa America,

12. Urugwaj jest jednym z czołowych producentów wołowiny, która uznawana jest za jedną z najlepszych na świecie. Szacuje się, że przeciętny Urugwajczyk zjada ponad 100kg czerwonego mięsa rocznie. Wołowinę spożywa się przede wszystkim w postaci mięsistych, krwistych steków z grilla, które podaje się bez dodatku marynat czy przypraw.

13. Urugwaj zamieszkuje około 10-15 tysięcy Polaków. Pierwsi polscy obywatele na teren tego kraju przybyli już w XIX wieku, a kolejny duży napływ polskiej ludności Urugwaj odnotował w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

14. Najważniejszym urugwajskim festiwalem jest karnawał odbywający się w lutym. Wówczas w większych miastach organizowane są huczne imprezy, parady, jarmarki i wydarzenia artystyczne. W tym czasie w urugwajskiej stolicy odbywają się tzw. ceremonie illamadas, które polegają na uderzaniu w tradycyjne bębny, co jest pozostałością po dawnych, indiańskich wierzeniach.

15. Językiem urzędowym Urugwaju jest język hiszpański.

16. Tradycyjnym napojem Urugwajczyków jest yerba mate czyli napar z suszonych liści ostrokrzewu peruwiańskiego.

17. Niemal 90% społeczeństwa Urugwaju posiada europejskie korzenie. Większość mieszkańców to potomkowie dawnych kolonizatorów Ameryki Południowej: Włochów, Hiszpanów, Brytyjczyków i Portugalczyków.

18. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków Urugwaju jest Casapueblo czyli malownicza budowla, która wybudowana została przez urugwajskiego artystę Carlosa Paeza Vilaro. Znajduje się ona w niewielkiej miejscowości Punta Bellena w pobliżu kurortu Punta del Este. Ogromna, śnieżnobiała posiadłość dziś pełni funkcję hotelu, muzeum, galerii sztuki i obiektu gastronomicznego. Dużą atrakcją jest również widok, który podziwiać można z tarasów rezydencji: wspaniałą panoramę Oceanu Atlantyckiego.

19. Oficjalną walutą tego państwa jest peso urugwajskie. 1 peso warte jest około 9 polskich groszy.

20. Urugwajska kuchnia jest smaczna, sycąca i zróżnicowana. Poza ogromnymi ilościami wołowiny, Urugwajczycy chętnie spożywają surowe, dojrzewające szynki i kiełbasy. W wielu miastach znajdują się liczne stoiska uliczne z jedzeniem, gdzie serwuje się lokalną odmianę hot-dogów (nazywaną choripan) czy smażone mięsa (drób, wołowinę, wieprzowinę) z dodatkiem frytek i świeżych surówek.

21. Jednym z najpiękniejszych miejsc w Urugwaju jest Park Narodowy Santa Teresa, który znajduje się na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Zobaczyć tu można piękne, piaszczyste plaże, a także otaczające pobliskie jezioro lasy podzwrotnikowe. Park popularny jest wśród miłośników pieszych i rowerowych wycieczek, a także amatorów uprawiania sportów wodnych, przede wszystkim surfingu.

22. Mieszkańcy Urugwaju legalnie mogą nabyć marihuanę w każdej aptece. Prawo to dotyczy jednak jedynie obywateli państwa, a turyści mogą zakupić marihuanę jedynie na receptę wystawioną przez lokalnego lekarza.

23. Przez kraj przepływa rzeka o nazwie Urugwaj, która ma długość 2200 kilometrów i przepływa także przez tereny Brazylii i Argentyny. Wraz z drugą ogromną rzeką – Paraną – tworzy u ujścia malowniczy obszar o nazwie Rio de la Plata.

24. Urugwaj jest jednym z najbardziej zliberalizowanych pod względem prawa państw w Ameryce Południowej. W kraju tym legalne są m.in. zawieranie małżeństw homoseksualnych (od 2013 roku), a także prostytucja.

25. Podczas pobytu w Urugwaju warto odwiedzić niewielką miejscowość kolonialną Colonia del Sacramento, która została założona pod koniec XVII wieku. Malownicze miasteczko znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO od 1995 roku.

26. Urugwajskim zwyczajem jest pocałunek w policzek w ramach powitania.

27. Urugwaj to drugie najmniejsze państwo w całej Ameryce Południowej – na liście najmniejszych państw kontynentu kraj ten wyprzedza jedynie Surinam.

28. Najpopularniejszym tańcem Urugwaju jest tango. Zwyczaj tańczenia tanga przybył tutaj z terenów Argentyny.

29. Ciekawostką jest, że urzędujący od 2010 do 2015 prezydent Urugwaju José Mujica oddał niemal cały swój majątek na cele charytatywne. Tym samym stał on się “najbiedniejszym” prezydentem na całym świecie!

30. Hymn Urugwaju trwa ponad 6 minut – jest to najdłuższy na świecie hymn niepodległego państwa.

4.1/5 - (52 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić