Twierdza Zamość – 8 Ciekawostek

twierdza zamość
Brama Szczebrzeska po renowacji / foto – Autorstwa MaKa~commonswiki – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10801679

Zamość jest wyjątkowym i atrakcyjnym miastem zlokalizowanym we wschodniej Polsce, w województwie lubelskim. Twierdza Zamość, urokliwe Stare Miasto oraz liczne zabytki sprawiają, że miasto jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów.

1. Twierdza Zamość – rys historyczny

Twierdza Zamość to zespół fortyfikacji obronnych, które zostały wybudowane w latach 1579-1618 na zlecenie hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego, według projektu wybitnego włoskiego architekta Bernardo Morando. Twierdza powstała w odpowiednio dobranym miejscu, w rozwidleniu rzek, dzięki czemu został utworzony zalew, który chronił miasto. Twierdza Zamość przez wiele lat doskonale spełniała swoje funkcje obronne i była jedną z największych fortyfikacji w rzeczpospolitej Obojga Narodów, w Księstwie Warszawskim, a później w Królestwie Polskim. W swojej historii Twierdza Zamość była pięciokrotnie oblegana, została zlikwidowana w 1866 roku na rozkaz cara Aleksandra II. Do dzisiejszych czasów z siedmiu bastionów pozostał tylko jeden.

2. Twierdza Zamość – współcześnie

Twierdza Zamość była wielokrotnie przebudowywana i było przeprowadzanych w niej wiele prac konserwatorskich. Podczas prac odremontowano i odtworzono liczne budowle obronne i mury, a także usypano wały. Dodatkowo niektóre obiekty wojskowe zostały przekształcone w muzea. Dzięki przeprowadzonym pracom fortyfikacja wywiera ogromne wrażenia na zwiedzających.

3. Zwiedzanie – trasa podziemna

Trasa turystyczna Bastionu VII oraz Nadszańca ma około pół kilometra. Prowadzi ona przez podziemne korytarze, podczas zwiedzania zobaczymy między innymi schrony, punkty artyleryjskie, okienka strzeleckie. Z kolei na Nadszańcu znajduje się kolekcja armat oraz umundurowań wojsk, a także taras, z którego rozciągają się piękne widoki na okolicę.

4. Zwiedzanie – trasa zewnętrzna

Wzdłuż murów bastionu rozciągają się ścieżki spacerowe, dzięki którym możemy poznać każdy zakątek obiektu. Aktualnie jest to nowa trasa ze żwirowanymi alejkami, terenami zielonymi oraz dwoma mostami.

5. Twierdza Zamość miejscem rekonstrukcji historycznych

Twierdza Zamość idealnie nadaje się do przeprowadzania różnego rodzaju inscenizacji i rekonstrukcji historycznych. Są one często organizowane pod murami twierdzy, co stanowi sporą atrakcję dla turystów.

6. Twierdza Zamość – atrakcje

Oprócz organizowanych inscenizacji w Twierdzy Zamość na zwiedzających czekają liczne atrakcje. Należą do nich między innymi strzelania z łuku oraz armat na Nadszańcu. Dodatkowo podczas zwiedzania fortyfikacji można otrzymać wybity dukat króla Stefana Batorego na pamiątkę.

7. Bilety wstępu

Cena biletu wstępu do Trasy Podziemnej wynosi 10 zł w przypadku biletu normalnego, 7 zł w przypadku biletu ulgowego oraz 25 zł w przypadku biletu rodzinnego. W ramach tych biletów można skorzystać również z wejścia na taras widokowy. Z kolei wejście tylko na sam taras kosztuje jedynie 2,5 zł. Bilety można zakupić online na stronie internetowej oraz w wyznaczonych kasach.

8. Godziny otwarcia

Twierdza otwarta jest dla zwiedzających od początku maja do końca września w godzinach od 9.00 do 19.00, natomiast w pozostałych miesiącach od 9.00 do 16.00.

Noclegi w Zamościu

Zamość jest miastem pełnym zabytków i atrakcji dla turystów, dlatego nie sposób wszystkiego zobaczyć w jeden dzień. Dlatego wycieczkę do Zamościa warto zaplanować przynajmniej na kilka dni. Miasto oferuje wiele miejsc noclegowych, jednak w sezonie warto dokonać wcześniejszej rezerwacji, aby nie pozostać na przysłowiowym lodzie.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić