30 Niezwykłych Ciekawostek o Deszczowej Szkocji ☔🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿

szkocja
foto – Pixabay

Szkocja jest krajem, który znajduje się w obrębie wysp Wielkiej Brytanii. Choć nie stanowi oddzielnego państwa, Szkoci uznawani są za odrębną narodowość, a same szkockie tereny niegdyś stanowiły niezależne królestwo. Dziś Szkocja znana jest przede wszystkim ze swojej unikalnej kultury, wspaniałych, zielonych krajobrazów i klimatycznych miasteczek. Staje się coraz częstszym celem podróży Europejczyków ze Starego Kontynentu. Przedstawiamy 30 ciekawostek o tym wspaniałym, malowniczym kraju!

1. Szkocja zajmuje północną część Wielkiej Brytanii o całkowitej powierzchni prawie 79 tysięcy kilometrów kwadratowych. Zamieszkuje ją niemal 5,5 miliona osób, przede wszystkim Szkoci i Anglicy.

2. Stolicą Szkocji jest Edynburg – wyjątkowo malownicze miasto, który słynie ze wspaniałych zabytków architektonicznych. Podczas wizyty w Edynburgu warto zobaczyć piękny pałac Holyrod, średniowieczne Stare Miasto oraz monumentalny Zamek w Edynburgu.

3. Wyjątkowo malowniczą częścią kraju są Góry Kaledońskie, które znajdują się na północy Szkocji. Piękne, łagodne wzgórza przez większość roku pokryte są żywą zielenią traw i krzewów. Znajduje się tu bogaty system rzeczny, a także liczne jeziora polodowcowe.

4. Flaga Szkocji przedstawia biały krzyż na niebieskim tle. Symbolizuje ona krzyż, na którym został ukrzyżowany św. Andrzej, patron Szkocji. Według legendy to właśnie ten krzyż ukazał się Piktom – plemieniu, zamieszkującemu niegdyś tereny Szkocji – w noc poprzedzającą odparcie ataku najeźdźców.

5. Klimat w Szkocji jest morski, wilgotny i umiarkowany. Zimy są tu stosunkowo ciepłe i łagodne, a temperatury rzadko spadają poniżej 0 stopni. Lata nie są zbyt gorące, za to często dochodzi do opadów atmosferycznych. Na szczególne widoki można liczyć wiosną i jesienią, kiedy tutejsze tereny – szczególnie północne – pokrywają się gęstymi mgłami.

6. Tereny dzisiejszej Szkocji zamieszkiwane są już od przeszło 7 tysięcy lat. Niegdyś w miejscu tym żyły liczne plemiona: Piktowie, Celtowie, a nawet Rzymianie i Normanowie. Początki sformalizowanego państwa sięgają już IX wieku, jednak przez cały historyczny okres kraj ten nieustannie przebywał pod wpływami angielskimi.

7. Szkoci to naród, który od wieków emigrował do innych państw. Przyczyną były przede wszystkim ciężkie warunki naturalne, które nie sprzyjały rozwojowi rolnictwa. Dziś jednak, w dobie rozwiniętego przemysłu, w Szkocji spotkać można obywateli różnych państw, których przyciąga tutaj kultura, dobre zarobki i świetne warunki pracownicze. Szacuje się, że w obrębie kraju mieszka ponad 100 tysięcy Polaków.

8. W Szkocji w powszechnym obiegu stosuje się dwie waluty. Jedną z nich jest brytyjski funt szterling, którym płacić można na terenie całej Wielkiej Brytanii. Drugą walutą jest funt szkocki, który ma wartość taką samą jak funty brytyjskie, jednak banknotami zapłacimy jedynie na obszarze Szkocji.

9. Prawie każdy Szkot mówi w języku angielskim, jednak porozumiewanie się z tą nacją może sprawiać Polakom sporo trudności z powodu specyficznego akcentu. Ciekawostką jest, że około 11 tysięcy osób posługuje się językiem gaelickim szkockim, który wywodzi się z języka irlandzkiego i charakteryzuje się odrębnym alfabetem.

10. Największym szkockim miastem jest Glasgow, które jako aglomeracja skupia niemal połowę ludności całego kraju. Podczas pobytu w Glasgow warto zobaczyć średniowieczną Katedrę św. Mungo oraz najstarsze szkockie muzeum czyli Galerię Sztuki i Kelvingrove, gdzie znajduje się wspaniała kolekcja dzieł sztuki z różnych okresów historycznych. Dużą atrakcją Glasgow są także rozległy ogród botaniczny oraz George Square czyli centrum życia nocnego, kulturowego i rozrywkowego.

11. Szkocki folklor, podobnie jak folklor irlandzki, opiera się na wierze w skrzaty, wróżki i elfy. Najstarsze legendy o tych stworzeniach pochodzą już ze średniowiecza.

12. W 2014 roki na terenie Szkocji przeprowadzono referendum, w trakcie którego obywatele mogli zdecydować, czy chcą tworzyć niepodległe, jednolite państwo. Jednak większość Szkotów (około 55%) wyraziła wolę pozostania w obrębie Wielkiej Brytanii.

13. W Szkocji obowiązuje wyjątkowy system klanowy. Spokrewnieni ze sobą Szkoci pochodzący ze starych rodów stanowią klany, które są bardzo ściśle zhierarchizowane.

14. Szkocką tradycją jest organizowanie ceilidh czyli imprez tanecznych, na których niegdyś dochodziło do zapoznawania ze sobą młodych mężczyzn i niezamężnych kobiet. Dziś tradycja ta kultywowana jest głównie na wsiach i w małych miejscowościach, a samo ceilidh jest po prostu tradycyjnym przyjęciem i nie pełni funkcji swatania młodych ludzi.

15. Najpopularniejszą mityczną postacią ze Szkocji jest potwór z jeziora Loch Ness, zwany “pieszczotliwie” Nessie. Według kryptozoologów wody jeziora zamieszkuje tajemnicza postać przypominająca plezjozaura czyli dinozaura o wyjątkowo długiej szyi. Niektórzy twierdzą, że widzieli wystającą głowę potwora, inni zaś utrzymują, że w pobliżu jeziora słychać niezwykłe dźwięki wydawane przez legendarne stworzenie. Choć przez dziesięciolecia wielu naukowców próbowało udowodnić istnieje Nessie, do dziś nie wiadomo jaką tajemnicę kryją wody sławnego jeziora.

16. Miłośnicy serii o Harrym Potterze z pewnością będą zachwyceni możliwością przejechania się koleją przez most Glenfinnan – wiadukt, który podziwiać można w filmie w trakcie podróży młodych czarowników do szkoły magii. Codzienne kursy Jacobite Steam Train umożliwiają przejazd po wspaniałych, malowniczych terenach Szkocji, a także podziwianie pięknego wiaduktu z niezwykłej perspektywy.

17. Szkocja słynie ze wspaniałych widoków. Miłośnicy cudów natury z pewnością powinni zobaczyć choćby kilka z nich. Warto odwiedzić Dolinę Glencoe (gdzie zresztą były kręcone sceny filmów o Harrym Potterze), przepiękną dolinę Finnich Glen ze stromymi formacjami skalnymi oraz zachwycający przylądek Duncansby.

18. W północnej części kraju znajduje się archipelag Hebrydy Zewnętrzne, który liczy około 200 wysp i wysepek. Tutejsze wyspy słyną z iście rajskich widoków, białych plaż z miękkim piaskiem i lazurowej, przejrzystej wody. To także miejsce, w którym łagodne wzgórza schodzą do wody, a piękna zieleń miesza się z głęboką, niebieską barwą wód. Archipelag Hebrydów Zewnętrznych to wyjątkowa gratka dla bardziej wymagających podróżników – nie znajdziemy tu komercyjnych miast, głośnych, imprezowych kurortów i licznych metropolii, czekają nas jednak wspaniałe widoki i uśmiechnięci mieszkańcy.

19. Narodowym alkoholem Szkotów jest oczywiście whisky. Tutejsza whisky produkowana jest według ściśle przestrzeganych wytycznych, przez co uznawana jest za najlepszą na świecie. Wśród najpopularniejszych szkockich marek tego trunku są: Ballantine’s, Chivas Regal, Grant’s, The Famous Grouse i Johnnie Walker.

20. Około 200km od szkockiego wybrzeża znajdują się Szetlandy czyli piękne, wyjątkowo atrakcyjne turystycznie wyspy, które cieszą się rosnącą popularnością wśród podróżników z Europy. Ciekawostką jest, że na Szetlandach zaobserwować można niezwykłe zjawisko – zorzę polarną.

21. Niewiele osób wie, że w Szkocji znajduje się najkrótsza ulica na świecie. Jest to Ebenezer Place w mieście Wick, która mierzy zaledwie nieco ponad 2 metry długości.

22. Choć kuchnia szkocka nie jest zbyt popularna, niektóre z przygotowywanych tutaj potraw są naprawdę niezwykłe. Przysmakiem Szkotów jest haggis czyli owcze podroby z dodatkiem ziół, przypraw i warzyw, które po wymieszaniu zaszywane są w owczym żołądku i długo duszone. Każda szkocka rodzina ma swój przepis na haggis, który jest przekazywany z pokolenia na pokolenie.

23. Symbolem Szkocji jest również… jednorożec! Widnieje on nawet na szkockim herbie. To mityczne zwierze zostało wybrane jako przeciwwaga dla angielskiego lwa i symbolizuje zacięte walki pomiędzy tymi dwoma narodami.

24. Ze Szkocji pochodzi wielu znanych artystów, w szczególności wokalistów, muzyków i pisarzy. Ze Szkocji pochodzą m.in. Shirley Manson, Annie Lennox (Eurythmix), Amy McDonald czy zespół Wet Wet Wet. Najbardziej znanym szkockim pisarzem jest sir Arthur Conan Doyle, autor słynnej serii o Sherlocku Holmesie.

25. Wśród Szkotów jest nie tylko wielu sławnych artystów, ale również naukowców i wynalazców. Wśród nich znajdują się m.in. John Logie Baird (konstruktor noktowizora i telewizora), William Cullen (konstruktor lodówki), Alexander Flemming (wynalazca penicyliny) i Alexander Graham Bell (konstruktor pierwszego telefonu).

26. Tradycyjnym strojem szkockim jest kilt czyli tartanowa spódnica noszona przez mężczyzn. To odświętne ubranie zakładane jest z okazji różnych ważnych uroczystości. Każdy klan, a nawet dobrze postawiona szkocka rodzina, posiada unikalny wzór kiltu.

27. Szkoci to narodowość, która może pochwalić się największym odsetkiem osób o naturalnie rudych włosach. Około 15% społeczeństwa zamieszkującego Szkocję posiada miedziany kolor włosów!

28. Na terenie tego kraju znajduje się około 2 tysięcy zamków. Niektóre z nich są od wieków utrzymane w doskonałym stanie, inne zaś stanowią jedynie ruiny dawnych budynków. Do najpiękniejszych szkockich zamków należą m.in. Balmoral, Craigievar Castle, Culzean Castle i Glamis.

29. W Szkocji powstała pierwsza kolorowa fotografia i to już w połowie XIX wieku. Przedstawiała ona kolorową kratę kiltu.

30. W szkockim Edynburgu została wydana jedna z najstarszych encyklopedii świata. Pierwsze wydania Encyklopedii Brittanica pochodzą już z XVIII wieku.

4.2/5 - (54 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić