Szczyt Korbania – Ciekawostki i Informacje Praktyczne

Korbania
foto -Autorstwa Rafik k – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5844945

W Bieszczadach istnieje wiele ciekawych szlaków oraz miejsc, w których możemy delektować się niesamowitymi widokami. Jednym z nich jest szczyt Korbania. Mimo, że nie należy on do najwyższych i najbardziej popularnych szczytów to jest coraz częściej odwiedzany przez turystów. Położony jest około 15 km na południe od popularnej miejscowości – Polańczyk.

1. Nazwa Korbania – pochodzenie

Nazwa Korbania ma pochodzenie wołowskie, wywodzi się od słowa corb, które oznacza kruk. Kiedyś Korbania była nazywana również Patrolą.

2. Szczyt Korbania – charakterystyka

Korbania to szczyt w Bieszczadach Zachodnich, który położony jest 894 m n.p.m. w paśmie Łopiennika i Durnej. Jego stoki w większości są zalesione, wyjątek stanowi wierzchołek, na którym znajduje się punkt widokowy. Aby wyjść na szczyt można wybrać jedną z dwóch dróg: z Bukowca lub od strony Polanek.

3. Korbania dawniej

W latach 80 XX w. Korbania była porośnięta krzewami borówek. W późniejszych latach zaczęła zarastać i zamieniła się w las. Wtedy nie stanowiła atrakcyjnego miejsca dla turystów. Dzięki staraniom Nadleśnictwa Baligród, obecnie Korbania jest odwiedzana co roku przez wiele osób.

4. Trasa z Bukowca

Bukowiec to mała letniskowa miejscowość w Bieszczadach. Trasa z Bukowca na Korbanię jest najkrótszym szlakiem. Wejście na szczyt zajmuje od 1 do około 2 godzin w zależności od poziomu zaawansowania danego turysty. Trasę należy rozpocząć przy leśnym parkingu w Bukowcu. Znajdują się tutaj tablice informacyjne, wiata turystyczna z piecem oraz miejsce na ognisko. Szlak ten jest łatwy i przyjemny, w szczególności latem.

5. Trasa z Polanek

Trasa na Korbanię z Polanek jest dłuższa niż z Bukowca. Jednak jest ona również bardzo przyjemna i odpowiednia dla osób lubiących dłuższe wędrówki. Wybierając ten szlak będziemy mieli okazję przejść obok XVIII-wiecznej cerkwi w nieistniejącej już wsi Łopience.

6. Parking

Dla osób zmotoryzowanych w Bukowcu czekają dwa spore parkingi. Jeden znajdziemy przy kościele, a drugi przy drewnianej wiacie na końcu wsi. W Polankach również bez problemu powinniśmy znaleźć miejsce postojowe.

7. Atrakcje na szczycie

Korbania jest przede wszystkim doskonałym punktem widokowym, ponieważ stoi na niej wysoka wieża, z której możemy podziwiać przepiękną panoramę. Na szczycie znajduje się również betonowy trójnóg geodezyjny, a także drewniane ławki i schron turystyczny.

8. Wieża widokowa

Wieża widokowa ma 6 metrów wysokości, została zbudowana z drewna przez Nadleśnictwo Baligród. Z wieży możemy podziwiać widoki między innymi na Jezioro Solińskie, Połoninę Wetlińską, Tarnicę, a także na Pasmo Borżawa na Ukrainie.

9. Rodzinna wycieczka

Wycieczka na Korbanię jest doskonałym pomysłem na rodzinną wyprawę. Trasa jest krótka i łatwa, jednak nie wyjedziemy na szczyt wózkiem. Dlatego warto zaopatrzyć się w nosidełko w przypadku młodszych dzieci, a większe należy wyposażyć w wygodne buty odpowiednie do górskich wędrówek.

10. Raj dla fotografów

Korbania stanowi wymarzony punk dla osób pasjonujących się fotografią. Niesamowite widoki, zjawiskowe wschody i zachody słońca pozwalają na zrobienie magicznego i unikalnego zdjęcia.

11. Ciekawostka

Przez szczyt Korbania przebiega północna granica Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego.

12. Noclegi

Na wyprawę w Bieszczady warto wybrać się na przynajmniej kilka dni, aby w pełni skorzystać z uroków tego miejsca. Bieszczadach istnieje bardzo rozbudowana baza noclegowa, poczynają od domków letniskowych, po pensjonaty i hotele. W sezonie warto zarezerwować sobie miejsce noclegowe odpowiednio wcześniej.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić