15 Ciekawostek o Skalnym Mieście

skalne miasto
foto – Pixabay

Czeskie Skalne Miasto jest ciekawym pomysłem na krótki, weekendowy wypad. Znajduje się w pobliżu polskiej granicy i zachwyca wspaniałymi formacjami skalnymi. Skały Adrszpaskie zachwycają turystów i podróżników. Choć to nie jedyne miejsce tego typu w Czechach, z pewnością to jedna z najpopularniejszych atrakcji tego kraju. Przedstawiamy 15 ciekawostek o Skalnym Mieście w Czechach!

1. Najpopularniejsze skalne miasto w Czechach znajduje się w miejscowości Adrspach w regionie kraj hradecki w północnej części państwa. Skalne Miasto oddalone jest zaledwie o około 25km od Wałbrzycha, przez co stanowi częsty cel krótkich, jednodniowych wycieczek wśród Polaków.

2. Adrspasskoteplicke skaly – bo tak brzmi ich oryginalna nazwa – wchodzi w skład Sudetów Środkowych (a konkretnie Gór Stołowych) i w całości znajdują się na terenie objętym narodowym rezerwatem przyrody.

3. Najwyższym wzniesieniem na obszarze całego rezerwatu jest góra Cap, która ma wysokość 786m n.p.m. Na jej szczyt wiedzie zielony szlak z Teplic, a sama droga nie jest zbyt ciężka czy wymagająca nawet dla osób z przeciętną kondycją i z niewielkim doświadczeniem wspinaczkowym. Ze szczytu rozciąga się malowniczy widok na okoliczne skały, lasy i masywy górskie.

4. Na południu rezerwatu znajduje się Teplickie Skalne Miasto czyli największa atrakcja regionu. Choć formacji skalnych tego typu w całych Czechach jest kilka, Teplickie Skalne Miasto jest z nich największe i zajmuje powierzchnię 1800 hektarów.

5. Na terenie rezerwatu znajdują się ruiny trzech zamków. Warto odwiedzić w szczególności ruiny zamku w Strmen, gdzie znajduje się punkt widokowy, z którego rozciąga się wspaniały widok na góry i lasy.

6. W Teplickim Skalnym Mieście podziwiać można różnego rodzaju formacje skalne: głębokie wąwozy, wysokie ściany i iglice. Znajdują się tu wodospady i strumienie, przez które przechodzi się po kładkach, mostkach i drabinkach. Przejście przez Skalne Miasto gwarantuje niezwykłe widoki z platform widokowych, a także emocje podczas przemierzania tuneli i labiryntów.

7. Wiele skał na obszarze Skalnego Miasta zawiera różne napisy i grafiki. Na niektórych znajdują się informacje i notatki wspinaczy, na innych zaś pamiątkowe wpisy historyczne. Najstarsze napisy liczą ponad 200 lat!

8. W Skalnym Mieście znajduje się się piękne, malownicze Jeziorko Adrszpaskie, którego charakterystyczną cechą jest piękny, ciemnozielony kolor wód. W sezonie – od wiosny do wczesnej jesieni – można skorzystać tu z dodatkowej atrakcji, jaką jest rejs statkiem po jeziorze. Niestety, na rejs po Jeziorku Adrszpaskim trzeba poczekać, aż uzbiera się przy nim większa grupa chętnych turystów.

9. W Teplickim Skalnym Mieście znajduje się zabytkowa kapliczka, która poświęcona została ofiarom wspinaczek górskich. Znajdują się tu nazwiska kilkudziesięciu osób, które zginęły nie tylko podczas wędrówek po Górach Stołowych, ale również podczas wspinaczek w innych regionach Czech.

10. Decydując się na wizytę w Skalnym Mieście warto wcześniej kupić bilet przez Internet z powodu możliwych dużych kolejek do kas przed wejściem – zwiedzanie tego regionu jest szczególnie popularne w ciepłych miesiącach. Bilety kosztują od 80 do 180 koron czeskich, a dzieci do lat 6 mogą na teren Skalnego Miasta wejść całkowicie bezpłatnie.

11. Na teren Skalnego Miasta można wchodzić także z psami. Wcześniej należy jednak wykupić specjalną wejściówkę dla pupila, która bez względu na sezon kosztuje 50 koron czeskich. Podczas zwiedzania należy mieć ze sobą woreczek na psie odchody, warto wziąć ze sobą również miskę, wodę w butelce oraz przysmaki dla czworonoga.

12. Na obszarze rezerwatu znajduje się kilka punktów gastronomicznych. To doskonała okazja do skosztowania tradycyjnej kuchni czeskiej – pysznych, pieczonych mięs, lokalnych knedliczyków (klusek), smażonego sera serwowanego z dodatkiem sosu tatarskiego i grubych, chrupiących frytek oraz czeskiego piwa.

13. Choć większość turystów czeskie Skalne Miasto odwiedza wiosną lub latem, to idealne miejsce na zimową wyprawę. Szczególnie malowniczo zimą prezentuje się Jeziorko Ardszpaskie i otaczające je, pokryte śniegiem szczyty gór. Należy jednak pamiętać, że wyprawa przez labirynty, mosty i drabinki może być zimą nieco trudniejsza, dlatego warto zabrać ze sobą odpowiednie obuwie i ciepłe ubrania.

14. Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich lub rodziny z dziećmi muszą pamiętać, że równa droga jest jedynie na niewielkim terenie rezerwatu. Większość tras jest wyboista, a często przemierzać je trzeba drabinkami i mostkami, co stanowi duże utrudnienie dla rodzin z małymi dziećmi.

15. Przed wejściem na szlaki w rezerwacie warto odpowiednio się przygotować. Należy pamiętać, że wzdłuż szlaków nie ma toalet oraz zabronione jest m.in. zanieczyszczanie środowiska, malowanie i pisanie po skałach, palenie papierosów czy kąpiele w tutejszych jeziorach. Skalnego Miasta nie wolno przemierzać na rowerze, zabrania się również spuszczania psów ze smyczy i puszczania dronów nad rezerwatem. Przestrzegania tutejszych przepisów pilnuje strażnik, który ma uprawnienia do nakładania mandatów.

4.6/5 - (16 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić