10 Najlepszych Atrakcji w Mieście Pilzno

fotografia – Pixabay

Miasto Pilzno jest stolicą czeskiego piwa. To tutaj produkowane jest znane w świecie piwo Pilsner Urquell. Pilzno to także Skoda, drugi obok piwa narodowy symbol miasta. Co prawda czeska została tylko nazwa produkowanych samochodów, a cała reszta jest własnością niemieckiego koncernu samochodowego Volkswagen.
Miasto położone jest w zachodniej części Republiki Czeskiej. Przepływa przez nie rzeka Berounka, utworzona z potoków spływających z okolicznych zboczy tworzących kotlinę w której leży Pilzno.

Pilzno – krótko historycznie

Początek miasta datowany jest na koniec XIII wieku. Zapiski o tym świadczące pochodzą z roku 1295. Swoje istnienie miasto zawdzięcza Wacławowi II, który założył tu osadę. Wacław II był nie tylko królem Czech, ale także w latach 1300-1305 dzierżył koronę Polski. Wywodził się on z dynastii Przemyślidów. Rozwój miasta był na tyle silny, że w latach 1599-1600 miasto pełniło funkcję stolicy Czech. Rozwój miasta zahamowany został działaniami wojny trzydziestoletniej. Dopiero XIX wiek sprawił, że miasto powróciło do ponownego znaczenia.
Słynne z piwa miasto poczynając od czasów Wacława, posiadało przywilej warzenia piwa, W XVII wieku w mieście funkcjonowało 26 browarów. Tak duże rozdrobnienie nie sprzyjało jakości warzonego piwa. Aby wyjść z „kryzysu” urodzaju browarów i sprawić powstanie dobrego piwa, rada miejska wymusiła na browarnikach połączenie swoich sił i stworzenie jednego porządnego browaru. Tym sposobem w roku 1842 sprowokowano powstanie browaru Pilsner Urquell.
Kolejnym ważnym w historii miasta wydarzeniem było rozpoczęcie działalności Emila Skody. Za jego przyczyną w mieście zaczął rozkwitać przemysł ciężki i maszynowy. Skoda swoimi działaniami gospodarczymi sprawił że Czechy stały się liczącym w Europie producentem samochodów nazywanych od nazwiska twórcy – Skoda.
Jako mało znany fakt należy przytoczyć to, że w czasie końcowych wydarzeń II wojny, miasto zostało wyzwolone spod niemieckiej okupacji przez wojska amerykańskie. W związku z tym, że po wojnie Czechosłowacja należała do bloku wschodniego, fakt wyzwolenia przez amerykanów uważany był za wstydliwy i nigdy zbyt głośno o ty nie informowano.

Ciekawostki i atrakcje Pilzna i okolic

1. Muzeum Piwowarstwa – w jednym z budynków historycznego centrum miasta znajduje się muzeum prezentujące wszystko co związane jest z warzeniem piwa. Muzeum mieści się w starym budynku browaru. Wszyscy ciekawi jak powstaje piwo mogą się tego dowiedzieć podczas zwiedzania obiektu. Bardzo ciekawym miejscem są piwnice znajdujące się pod budynkiem. Jest to ciąg piwnic mających około 20 kilometrów długości. Dla potrzeb zwiedzających muzeum udostępniony jest jedynie fragment piwnic w którym zaprezentowano sposoby przechowywania piwa. W muzeum zobaczyć można również wnętrze starej karczmy w której serwowano złocisty napój. Kolekcjonerzy mają też sposobność zapoznać się z bardzo bogatą ekspozycją ciekawostek związanych z piwem.

2. Pilzneńskie podziemia – prawdziwe miasto pod miastem to kilometry ciągnących się pod ziemią komnat i korytarzy. To tu w tych niecodziennych warunkach toczyło się przed wiekami drugie życie miasta. W podziemiach znajdowało się wiele warsztatów rzemieślniczych, składów żywności jak również słodownie i wytwornie wina. Podziemia to także cała infrastruktura kanalizacyjno wodociągowa obsługująca miasto. Z tym wszystkim można się zapoznać schodząc do podziemnego miasta.

3. Plac Republiki – uznawany za jeden z najładniejszych śródmiejskich placów w Europie. Miejsce to otoczone malowniczymi kamienicami jest prawdziwym sercem miasta. Na placu odbywa się wiele imprez kulturalnych, jarmarków i tym podobnych imprez plenerowych.

4. Katedra św. Bartłomieja – usytuowana przy Placu Republiki, gotycka budowla sakralna. Budowę katedry rozpoczęto w roku 1295 a zakończono w pierwszej połowie XVI wieku. Katedra posiada wysoką na ponad 102 metry wieżę, jest ona najwyższą wieża kościelna w Czechach, a do roku 1981 był to najwyższy budynek w Czechach.

5. Ratusz Miejski – renesansowa budowla, której projekt wykonał pochodzący z Włoch architekt Giovanni de Statia z Lugano. Ten włoski architekt przebudował cały budynek na bryle którego powstał ratusz nadając mu formę utrzymaną w stylu renesansu włoskiego.

6. Wielka Synagoga – zbudowana w latach 1890-1893 bożnica jest jest największą w Czechach synagogą, drugą co do wielkości w Europie i Trzecią na świecie. Zaprojektowana została przez Emmanuela Klotza. Obecnie po przeprowadzonym remoncie służy jako sala koncertowa.

7. Techmania – w roku 2008 z inicjatywy firmy Skoda i pilzneńskiego uniwersytetu otwarte zostało centrum nauki. Centrum oferuje odwiedzającym interaktywne eksponaty poświęcone różnym dziedzinom nauki. Można tu także obejrzeć filmy prezentowane na kulistym ekranie.

8. Muzeum Kukiełek – ciekawa propozycja nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Pilzno to światowa stolica teatru kukiełkowego. W mieście działa dziewięć profesjonalnych teatrów lalkarskich. Tutejsi rzemieślnicy, a właściwie artyści tworzący kukiełki doczekali się niesamowitego zaszczytu, czeskie lalkarstwo zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

9. Pilzno położone jest w niedalekiej odległości od zachodnioczeskiego trójkąta uzdrowiskowego. Do tego trójkąta zalicza się uzdrowisko Karlowe Wary, Mariańskie Łaźnie i Franciszkowe Łaźnie. Osoby zmęczone zwiedzaniem Pilzna i czujące dyskomfort po zbyt licznych degustacjach pilzneńskiego piwa, mogą zawitać do jednego z tych miejsc i popijając tamtejsze wody mineralne zaspokoić pragnienie, a przy okazji poprawić sprawność organizmu.

10. Pilzno to także miejsce w którym w licznych restauracjach oprócz doskonałego piwa, można także zaspokoić podniebienie spożywając czeskie przysmaki jakimi są zupa czosnkowa, knedliki, smażone sery. Do czeskiego piwa doskonale pasuje golonka serwowana w Pilźnie na różne sposoby.

Po więcej informacji na temat miasta Pilzno warto zajrzeć tutaj

4.2/5 - (24 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić