15 Ciekawostek o Pienianach 🗺️

pieniny
foto – Pixabay

Śmiało można stwierdzić, ze Polska ma idealne położenie pod względem turystycznym. Mamy tu morze, pojezierza, niziny, wyżyny i oczywiście góry. Cała południowa granica Polski to pasma górskie. Można tu wędrować wysokimi Tatrami, nieco niższymi Karkonoszami czy na pół dzikimi Bieszczadami. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Największy i najciekawszy wybór mamy jeśli chodzi o góry. Wychodząc naprzeciw pytaniom, od razu można napisać, że najpopularniejsze są Tatry, a tuż za nimi uplasowały się Pieniny.

1. Pieniny jest to pasmo górskie w łańcuchu Karpat. Częściowo położone są na terenie Polski, a częściowo leżą na terenie Słowacji. Są one jeszcze podzielone na Pieniny Spiskie, Pieniny Środkowe, Małe Pieniny.

2. Dla celów „statystycznych” warto wspomnieć, że pasmo pienińskie ciągnie się na przestrzeni około 550 kilometrów, tworząc pieniński pas skałkowy. To ciekawe pasmo górskie oddziela zewnętrzne Karpaty fliszowe od Karpat wewnętrznych tak zwanych krystalicznych.

3. Pieniny Spiskie nazywane także Hombarki stanowią najniższa część Pienin. Dla łatwiejszej orientacji położone są nad prawym brzegiem Dunajca i znajdują się w granicach gminy Łapsze Niżne. Prawie w całości zajmują teren poza granicami Pienińskiego Parku Narodowego. W granicach Parku są jedynie tak zwane Zielone Skałki. Zielone Skałki to liczący 2 kilometry długości pasek skał wapiennych w okolicach Jeziora Czorsztyńskiego. Na ich terenie znajdują się dwie niewielkie jaskinie: Schronisko w Zielonych Skałkach i Schronisko w Zielonych Skałkach Górne.

4. Pieniny Środkowe zwane także Pieninami Właściwymi częściowo znajdują się na terenie Polski. Dzielą się na: Pieniny Czorsztyńskie, Masyw Trzech Koron, Pieninki.

5. Masyw Trzech Koron to najwyższy fragment Pienin Właściwych. Znajduje się tu najwyższy szczyt tych Pienin i nosi nazwę Trzy Korony.

6. Trzy Korony to najwyższy szczyt po polskiej stronie Pienin. Pomimo swej nazwy, tworzy go pięć turni zbudowanych z wapieni. Każda turnia ma swoją nazwę:
– Okrąglica, najwyższa mierząca 952 metry turnia, na której szczycie znajduje się platforma widokowa. Platforma posiada barierki i może pomieścić 30 osób. Stojąc na niej, odczuwa się ciekawe wrażenie spotęgowane jej konstrukcją. Dolna część, na której się stoi zbudowana jest w formie ażurowej płyty przypominającej grube metalowe sito. Platforma tylko częściowo wsparta jest bezpośrednio na skale. Dzięki takiej konstrukcji wiele osób odczuwa strach, wchodząc na nią.
– Plaska Skała ma wysokość 950 metrów
– Nad Ogródki ma wysokość 940 metrów
– Pańska Skała mierząca 920 metrów
– Niżnia Okrąglica mająca wysokość 900 metrów

7. Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, że na turni Nad Ogródki znajdowała się urządzenie meteorologiczne nazywane totalizatorem opadowym. Służyło ono do samoczynnego mierzenia i rejestrowania opadów. Urządzenie to nazywane jest powszechnie jako deszczomierz. Rejestrator obsługiwany był przez pustelnika.

8. Nazwa Trzy Korony oficjalnie obowiązuje dopiero od roku 1860, wcześniej funkcjonowała nazwa Kronenberg w tłumaczeniu Korona. I jako ciekawostkę dodać można fakt, że do roku 1929 góra znajdowała się w prywatnych rękach i została wykupiona przez polski rząd z rąk prywatnych właścicieli.

9. Według kronik związanych z Trzema Koronami istnieją zapisy informujące , że jeszcze w roku 1860 pod sam szczyt docierały czterokonne zaprzęgi wwożące turystów. Na całe szczęście zaniechano tego zwyczaju i rozwinięto modę na turystykę pieszą.

10. Pieniński Przełom Dunajca jest to miejsce, w którym rzeka Dunajec toczy swój nurt przepływając pośród otaczających gór . Na odcinku liczącym około 8 kilometrów pomiędzy Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą rzeka utworzyła koryto, wijące się pomiędzy skałami tworząc liczne zakola. Ściany skalne w niektórych miejscach osiągają wysokość dochodząca do 300 metrów. Obecnie wodami Dunajca odbywają się spływy organizowane przez góralskich flisaków w specjalnie do tego celu przygotowanych łodziach.

11. Historia spływów Dunajcem ma swój początek w roku 1589, przynajmniej pod tą datą istnieją pierwsze zapiski o tym informujące. A jako jedna z największych atrakcji pobytu w Pieninach, spływ Dunajcem zaczyna swoją historię w roku 1840. W dniu dzisiejszym chętni mają do wyboru 2 trasy”
– krótsza licząca 18 kilometrów kończąca się w Szczawnicy
– dłuższa licząca 23 kilometry kończąca się w Krościenku

12. Niektórzy mylnie łodzie flisaków nazywają tratwami, a nie są to tratwy, tylko łodzie flisackie połączone ze sobą i służą do przewozu ludzi. Jest to pięć czółen połączonych z sobą. Każde czółno ma 5,75 metra długości i 45 centymetrów szerokości. Każda łódź wymoszczona jest gałązkami świerkowymi i może pomieścić 10 dorosłych osób lub 8 i 4 dzieci. Sterowanie takim zestawem prowadzi flisak, używając do tego długich drewnianych żerdzi.

13. Ciekawym miejscem w Pieninach jest Wąwóz Homole. Znajduje się on około 7 kilometrów od Szczawnicy w miejscowości Jaworki. Wąwóz ma 800 metrów długości i wystarczy niecała godzina, aby go pokonać.

14. Szczawnica jest niepisaną stolicą Pienin. Jest to niewielkie miasteczko znajdujące się w dolinie potoku Grajcarka. Słynie ze swoich uzdrowiskowych przymiotów. Znajduje się tu bogata baza sanatoryjna.

15. Oprócz Trzech Koron kolejnym słynnym szczytem jest Sokolica. Jest to niewysoka góra licząca zaledwie 747 metrów nad poziom morza, położona w części Pienin Środkowych. Znajduje się na terenie Pienińskiego Parku Narodowego. Prowadzą na nią szlaki zaczynające się w Szczawnicy lub drugi mający początek w Krościenku.

4/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić