Pielgrzymka do Ziemi Świętej – podróż śladami krzyżowców i pierwszych pielgrzymów

Jerozolima, centrum Palestyny i święte miasto aż trzech religii, to jedna z najstarszych siedzib ludzkich, które zachowały się w tak dobrym stanie. Kiedy w siódmym wieku naszej ery stolica Izraela padła pod naporem wojsk arabskich, miejsce to stało się celem organizowanych przez chrześcijan pielgrzymek, a także późniejszych krucjat, spowodowanych chęcią odbicia miasta z rąk muzułmanów. W samej Jerozolimie znajdują się zabytki związane z trzema różnymi kulturami: żydowską, muzułmańską i grecko-rzymską, co czyni ją jednym z najatrakcyjniejszych miejsc, do których warto pojechać. Dla niektórych pielgrzymka do Ziemi Świętej to nie tylko wycieczka objazdowa śladami antycznych i średniowiecznych zabytków, ale i duchowa misja, dlatego podróże do Jerozolimy są organizowane nie tylko przez biura podróży, ale i coraz częściej przez pallotynów i franciszkanów. Taka podróż może zmienić pod wieloma względami nasze życie czy postrzegania świata oraz jego historii.

Pielgrzymka do Ziemi Świętej – co warto zobaczyć w Jerozolimie?

Jerozolima to przepiękne, wielokulturowe miasto z licznymi zabytkami, a także dom i święte miejsce dla trzech religii, co w historii wielokrotnie prowadziło do konfliktów zbrojnych między poszczególnymi stronnictwami. Dziś w tym starożytnym mieście panuje pokój – zarówno Palestyńczycy, jak i Żydzi żyją w odseparowanych dzielnicach, a turystyka może się spokojnie rozwijać. Co warto zobaczyć podczas wycieczki do Ziemi Świętej?

  1. Bazylika Grobu Świętego

Jest to niezwykle ważna świątynia dla wszystkich chrześcijan. Mniej więcej dwa tysiące lat temu w tym miejscu ukrzyżowano i pochowano Jezusa Chrystusa. Z zewnątrz trudno objąć wzrokiem całą świątynię – jest ona bowiem wciśnięta w gęstą zabudowę miasta. W środku czeka na turystów Kamień Namaszczenia, na którym podobno zostało złożone ciało Chrystusa po jego śmierci. Odwiedzający to miejsce padają na kolana i oblewają wodą, chcąc zbliżyć się do boskości proroka i męczennika. Kaplica Golgoty znajduje się po prawej (zaraz od wejścia), a tam mieszczą się trzy najważniejsze stacje drogi krzyżowej oraz zdumiewające obrazy. Najdłuższa kolejka prowadzi jednak do Grobu Pańskiego, który zapiera dech w piersiach.

  1. Ściana płaczu – Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Jerozolimie jest Ściana Płaczu, której nie omija żadna wycieczka do Ziemi Świętej. Mur stanowi jedyny zachowany fragment drugiej świątyni żydowskiej, a także pozostałości po jej poprzedniczce wzniesionej na Wzgórzu Świątynnym, gdzie obecnie znajduje się muzułmański meczet Al Aksa. Należy pamiętać, że przed zbliżeniem się do Ściany Płaczu, należy poddać się kontroli, okazując strażnikom swój bagaż. Przedpole ściany podzielone jest na dwie części – jedna jest dla kobiet i mężczyzn, druga wyłącznie dla mężczyzn.

  2. Góra Oliwna – Dla chrześcijan jest to bardzo ważne wzgórze. To właśnie tutaj Chrystus modlił się po raz ostatni, nim go ukrzyżowano. Między drzewami oliwnymi został też pojmany, dlatego każdego dnia przechadza się tam wielu pielgrzymów, a na samym wzgórzu znajdują się liczne kościoły. Co ciekawe, niektóre drzewa są tak stare, że pamiętają obecność Zbawiciela.

  3. Via Dolorosa – Jest to wąska droga w Dzielnicy Chrześcijańskiej, po której codziennie kroczą tłumy pielgrzymów chcących odtworzyć w duchu mękę Jezusa. Przy ulicy znajduje się dom, w którym na świat przyszła Matka Boska, a także starożytna sadzawka, przy której Chrystus miał uzdrowić chorego. Część tej drogi biegnie przez Dzielnicę Muzułmańską, gdzie trudno o powagę – przy drodze znajdują się liczne kramy i bazary.

  4. Złota Kopuła – Niegdysiejsza Świątynia Żydowska, a dzisiejszy meczet, przyciąga uwagę turystów ze względu na złotą kopułę stanowiącą jego dach. Wyznawcy mogą zbliżyć się do świątyni, przechodząc przez kontrolę osobistą niedaleko Ściany Płaczu. Według wierzeń meczet stoi w miejscu, w którym Abraham złożył w ofierze swojego syna. Ma to być też punkt wyznaczający środek i oś świata. Stąd też do nieba został zabrany Mahomet – i to dlatego muzułmanie tak bardzo dbają o to miejsce.

W Jerozolimie znajduje się o wiele więcej mniejszych zabytków, a zdumiewające są też starożytne mury obronne. To miasto wielu kultur i aż trzech religii, które zaskakuje na każdym kroku. Stojąc na każdym metrze kwadratowym, można poczuć ducha tego miasta i zew tysięcy lat historii.

Pielgrzymki do Ziemi Świętej – wycieczki objazdowe wokół Jerozolimy

Wycieczki objazdowe po Palestynie cieszą się mniejszą popularnością niż pielgrzymki do Jerozolimy. Niemniej warto je rozważyć, ponieważ cały ten region może się poszczycić niesamowitą historią, sięgającą nawet dziesięć tysięcy lat wstecz. Organizowaniem wycieczek do Palestyny chętnie zajmują się franciszkanie i pallotyni. Jeżeli jednak zależy nam na bezpieczeństwie, lepiej skorzystać z usług biur podróży, najlepiej tych wyspecjalizowanych w pielgrzymkach. Biuro pielgrzymkowe Misja Travel oferuje wycieczki do Ziemi Świętej w dobrych cenach i starannie organizuje wyjazdy – tak aby zapewnić wszystkim niezapomniane wrażenia i niezbędne bezpieczeństwo w czasie podróży.

5/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić