10 Atrakcji w Mieście Pescara

pescara
foto – Pixabay

Włoski kurort na wybrzeżu morza adriatyckiego. W prostej linii po drugiej stronie Adriatyku położony jest chorwacki Split, a jadąc w prostej linii na zachód, dotrzeć można do Rzymu. Miasto znajduje się u ujścia rzeki o tej samej nazwie, Prescara. Dzisiejszy wygląd miasta jest wynikiem wielkiej przebudowy, która była konieczna po bardzo dużych zniszczeniach z okresu II wojny. Miasto wskutek nalotów sił sprzymierzonych zostało niemalże zrównane z ziemią, zniszczenie obejmowało ponad 80% powierzchni miasta.

Pescara – krótko historycznie

Początki miasta sięgają czasów kiedy tereny te były miejscem życia plemion Vestini i Marrucini. Był to ważny w tamtych czasach port umożliwiający prowadzenie handlu z ludami Orientu. W czasach tworzenia się imperium rzymskiego miasto znalazło się pod dominacją Rzymu. U schyłku VI wieku n.e. miasto zostało zdobyte i zniszczone przez Longobardów. W początkach drugiego tysiąclecia naszej ery, Pescara była wioską rybacką. Nazwa miasta w tłumaczeniu na język polski może oznaczać „obfita w ryby”, dobrze oddaje czym zajmowali się jego mieszkańcy. Aż do czasów hiszpańskiej dominacji na tym terenie, Pescara kilkakrotnie była plądrowana i niszczona przez różnych lokalnych najeźdźców. W czasach Hiszpańskiego Królestwa Neapolu w mieście zbudowano twierdzę. W 1566 roku miasto oblegane było przez Turków. Dzięki wybudowanym umocnieniom,Turkom nie udało się zdobyć miasta.
Kolejne wykorzystanie twierdzy miało miejsce podczas ataku wojsk austriackich w roku 1707. Po dwóch miesiącach oblężenia miasto skapitulowało. W czasach napoleońskich, Pescara ze swoją twierdzą, była ważnym militarnym miastem pod rządami brata Napoleona, Józefa Bonaparte.
W roku 1860 miasto znalazło się w granicach zjednoczonych Włoch. W roku 1867 twierdza w Pescarii została rozebrana.
Historia miasta zaczęła się tworzyć od nowa wraz z zakończeniem II wojny światowej i miała swój początek związany z odbudową po bardzo poważnych zniszczeniach spowodowanych przez alianckie naloty bombowe. Z gruzów wyłaniać zaczęło się zupełnie nowe miasto.

Co warto zobaczyć w mieście Pescara

1. Katedra św. Czetteo – historia tego miejsca sięga czasów średniowiecza, kiedy w tym miejscu zbudowano pierwszą świątynię San Cetto. Wraz z upływem lat kościół popadać zaczynał w ruinę. Ostatecznie w latach 30. XX wieku kościół został rozebrany, a na jego miejscu powstała obecna katedra. Niektóre fragmenty średniowiecznej budowli zostały zachowane w nowych murach. W czasie II wojny kościół ucierpiał od bomb lotniczych w wyniku czego jego fasada musiała zostać odbudowana. Pierwotnie kościół nazywany był „Świątynią Pojednania” co związane było z czasami faszystowskimi panującymi we Włoszech, konkretnie dotyczyło to umowy zawartej pomiędzy rządem Mussoliniego, a Watykanem. Do rangi katedry kościół został podniesiony w roku 1949.

2. Twierdza Pescara – pozostałości dawnych fortyfikacji z czasów hiszpańskiej okupacji. Budowa twierdzy rozpoczęła się w roku 1510, a późniejsze wydarzenia przyspieszyły jej budowę. Jako że w mieście istniało wiele pozostałości fortyfikacyjnych z minionych wieków, część z nich została wykorzystana do tworzenia nowego bastionu obronnego. Niestety całość obiektu nie przetrwała do dnia dzisiejszego, zachował się jedynie fragment dawnych koszar znajdujących się we wnętrzu twierdzy. Dziś ma tam swoją siedzibę muzeum. Niektóre fragmenty dawnych fortyfikacji znajdują się jeszcze w różnych punktach miasta.

3. Plac Odrodzenia – największy, a zarazem najważniejsze miejsce w mieście. Wytyczony został w XVIII, niestety w wyniku zniszczeń wojennych dziś wokół niego dominuje zabudowa współczesna. Większość powierzchni placu jest brukowana. W nielicznych miejscach znajdują się kępki drzew. Plac jest głównym miejscem spotkań mieszkańców miasta, odbywają się tu również liczne plenerowe imprezy i koncerty.

4. Most Morza – bardzo ciekawa budowla inżynierska. Oddany do użytku w 2009 roku most długości 466 metrów łączący obie części Pescary. Jest to konstrukcja wisząca, służąca do przeprawy pieszej i rowerowej. Jest to najdłuższy most we Włoszech i jeden z najdłuższych tego typu w Europie. Most leży na szlaku rowerowym prowadzącym wzdłuż włoskiego wybrzeża Adriatyku.

5. Museo delle Genti d’Abruzzo – Muzeum Ludzi Abruzji – w budynku zapoznać się można z historia liczących ponad 6000 lat dziejów tego rejonu Włoch.

6. Aurum – Budynek w którym dawniej przygotowywano słynny likier. Recepturę opracował Amedeo Pomilio w roku 1925. Aurum po łacinie oznacza złoto. I tak jest też „napój bogów” traktowany przez wielu cukierników, używających go do podnoszenia walorów smakowych swoich wypieków. Likier sporządzany jest na bazie pomarańczy i rozlewany w bardzo charakterystyczne butelki przypominające swym kształtem pompejańskie amfory.

7. Pałac Fattibioni – najstarszy budynek w mieście, zbudowany został w początkach XVII wieku. Pierwotnie spełniał rolę twierdzy z czasem zamieniony został na budynek mieszkalny.

8. Statek Cascella – jeden z bardziej charakterystycznych elementów architektonicznych w mieście, jest to fontanna w kształcie łodzi. Łodzie o takim kształcie były napędzane wiosłami i służył głównie do przewożenia więźniów do tutejszego więzienia.

9. Dom Gabriele d’Annunzio – zasłużony dla miasta artysta, z jednej strony poeta, a z drugiej inicjator połączenia leżących po obu stronach miasta jednostek administracyjnych w jedno scalone miasto. Dom w którym mieszkał zamieniono na muzeum i udostępniono do zwiedzania.

10. Plaża Miejska – największa atrakcja miasta, przyciągająca w sezonie letnim najwięcej turystów. Bardzo nietypowa plaża jak na wybrzeże Adriatyku, długa i piaszczysta. Plaża jest bardzo czysta i zadbana przez władze miasta. Ze względu na swoje położenie sezon turystyczny trwa tu dłużej niż w innych miejscach we Włoszech.

4.2/5 - (22 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić