10 Najlepszych Atrakcji w Mieście Pampeluna 🗺️

fotografia – Pixabay

Pampeluna jest małym miastem leżącym w Hiszpanii. Miasto to jest stolicą Nawarry i leży w północnej części Hiszpanii. W mieście tym odbywa się różne ciekawe wydarzenia, słynne na cały świat, jest tu też mnóstwo zabytków architektonicznych oraz miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić. Miejscowość chociaż mała jest bardzo urokliwa i ma niezwykły klimat. Nazwa miasta pochodzi od słynnego Pompejusza, który panował w 74r p.n.e.

Atrakcje w Pampelunie

1. Fiesta San Fermín

Jednym z najbardziej znanych wydarzeń w Hiszpanii jest Fiesta San Fermin czyli święto ku czci św. Firmina.  Wydarzenie cieszy się ogromnym zainteresowaniem mimo, że jest to najbardziej brutalne święto w dziejach ludzkości. Święto to jest bardzo ważnym wydarzeniem dla wszystkich Hiszpanów, rozpoczyna się od wypuszczenia rakiety z wieży ratusza. To święto wolne od pracy, wszyscy świętują do późnych godzin nocnych. W następne dni odbywają się gonitwy byków a wieczorami walki byków z torreadorami.

2. Katedra w Pampelunie

Katedra w Pampelunie pochodzi z XV wieku. Ten gotycki budynek zastąpił romańską budowlę, stojącą w tym samym miejscu w wcześniejszym okresie. Jej dwie wieże wzbudzają silne kontrowersje, jednym się podobają, inni wręcz przeciwnie uważają, że jest to najgorszy element tej budowli. W katedrze tej znajduje się grobowiec Elenonory oraz Karola III.

3. Cytadela w Pampelunie (Ciudadela de Pamplona)

Cytadela w Pampelunie jest też znana pod nazwą Nowy Zamek. To fortyfikacja pochodzi z XVI wieku i zajmuje ona ogromny obszar Pampeluny. Kiedyś jej celem było pełnienie funkcji militarnej, obecnie jest terenem rekreacyjnym, gdzie można miło spędzić czas przy ładnej pogodzie. Cały teren jest zadbany, jest tu wiele zieleni i ciekawych zaułków, na terenie Cytadeli co roku odbywają się różne ważne wydarzenia kulturalne.

4. Muzeum Navarry (Museo de Navarra)

Muzeum Navarry jest jednym z najbardziej znanych obiektów muzealnych w tym rejonie. Można tu znaleźć ciekawe eksponaty przedstawiające historię tego wyjątkowego regionu w Hiszpanii. Niektóre eksponaty, które się tu znajdują sięgają czasów prehistorii, są tu także w miarę nowe przedmioty, które pochodzą z naszych czasów. Muzeum składa się aż z sześciu poziomów, na nich znajdują się cenne malowidła, płaskorzeźby, wyroby złotnicze, a także obrazy i rzeźby w różnej wielkości. To miejsce koniecznie trzeba odwiedzić przy zwiedzaniu Pompeluny.

5. Muzeum Diecezjalne (Museo Diocesano)

Muzeum Diecezjalne przylega do gmachu Katedry w Pampelunie. Muzeum zostało wybudowane w 1960 roku, w kolejnych latach było przebudowywane. W muzeum tym można zobaczyć eksponaty, które ściśle się wiążą z sztuką sakralną Nawarry. To co wyróżnia to muzeum na tle innych, jest niezwykła kolekcja polichromowanych rzeźb drewnianych. Obiekty te pochodzą z XIII, XIV, XV i XVI wieku.

6. Pałac Nawarry (Palacio del Gobierno de Navarra)

Pałac Nawarry jest siedzibą władz Nawarry, jest to jeden z najważniejszych obiektów znajdujących się w sercu Pompeluny. Kompleks budowlany pochodzi z 1840 roku i ma styl neoklasycystyczny. Ogród przy pałacu robi ogromne wrażenie, w nim znajduje się największe drzewo Pompeluny – sekwoja. Jeśli chodzi o sam pałac to najciekawszym miejscem jest Sala Tronowa, a w niej ogromny gobelin, który przedstawia bitwę pod Las Navas de Tolosa w 1212 roku.

7. Kościół San Saturnino (Iglesia de San Saturnino)

Kościół San Saturnino pochodzi z XIII wieku i jest to kościół, który jest pod przewodnictwem patrona Pampeluny. Kościół ten znajduje się w najstarszej części miasta, wyróżniają go dwie strzeliste wieże, które kiedyś pełniły funkcje militarne. Wnętrze kościoła jest bogato zdobione złotem, wzbogacają je niezwykłe rzeźby, wykonane z dbałością o szczegóły. Do kościoła przylega kapliczka Capilla de la Virgen del Camino, urządzona w stylu barokowym.

8. Plaza del Castillo

Plaza del Castillo to główny plac w Pampelunie. Ten obszar zajmuje aż 14 ooo m2 i jest bardzo efektowny. Plac ten ma kształt dosyć nieregularny, przypomina kwadrat ale nie do końca jest równy. Kiedyś w tym miejscu odbywały się bitwy, obecnie to miejsce spotkań mieszkańców i turystów. Prawie 200 lat temu w tym miejscu odbywała się także słynna Corrida. W centralnym punkcie placu znajduje się słynna kawiarnia Ernesta Hemingwaya, który często ją odwiedzał.

9. Akwedukt Noáin (Acueducto de Noáin)

Akwedukt Noáin powstał w 1790 roku, ma on długość 1245 metrów i transportuje on wodę na odległość 16 km. Składa się on z 100 łuków ustawionych na 18 metrowych kolumnach.

10. Parki w Pampelunie

Pampeluna słynie też ze swoich efektownych parków, jest ich tu bardzo dużo. Najsłynniejszy z nich to Parque del Mundo – Park Świata, który pochodzi z 1991 roku.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

fotografia – Pixabay

 

4.4/5 - (19 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić