Palermo – Atrakcje Turystyczne i Ciekawe Miejsca 2023

fotografia – Pixabay

Tak jakoś dziwnie jest na tym świecie poukładane, że na dźwięk niektórych słów przychodzą do głowy mylne wyobrażenia. Sytuacja taka dobitnie obrazuje, że słysząc Palermo, Sycylia skojarzenia idą w kierunku mafii. Spora grupa osób tak reaguje. Zastanawiające jak bardzo może być „zwichrowany” obraz rzeczywistości wytworzony przez kinematografię. Większość amerykańskich filmów „gangsterskich” ukazuje np. nowojorskich przestępców jako przedstawicieli podziemnego włoskiego świata związanego z Sycylią czy konkretnie z Palermo.
Może i coś jest na rzeczy, w końcu rdzenni Sycylijczycy to w prostej linii potomkowie starożytnych Fenicjan. A Fenicjanie był to lud „zadziorny”, dominujący w bardzo odległych czasach starożytności nad sporym kawałkiem ówczesnego świata. Dziś zwłaszcza po odwiedzinach w największym sycylijskim mieście jakim jest Palermo, zdanie zostanie z pewnością zmienione. Chociaż …? Lepiej te dywagacje odłożyć na bok i zająć się tym co ma współczesne Palermo do zaoferowania turystom.

Co warto zobaczyć w Palermo

1. Palazzo dei Normanni

Palazzo dei Normanni, czyli Pałac Normanów, budowa została rozpoczęta kiedy w Palermo władza należała do emira, miało to miejsce w IX wieku. Na przestrzeni wieków wielokrotnie przebudowywany. Pierwsza poważna przebudowa miała miejsce w XII wieku z inicjatywy panujących wówczas w mieście Normanów. Kolejna przebudowa przeprowadzona była za czasów hiszpańskiej hegemoni. W związku z licznymi zmianami pałac jest przykładem połączenia sztuki arabsko-normańsko-hiszpańskiej. Dzięki temu zachował swój oryginalny niepowtarzalny styl. W chwili obecnej służy społeczeństwu, znajduje się w nim siedziba Sycylijskiego Zgromadzenia Regionalnego.

2. Cappella Palatina

Cappella Palatina  – część Palazzo dei Normanni, kaplica wzniesiona w trakcie przebudowy za czasów normandzkiego panowania w mieście. Budowa trwała 13 lat i zakończona została w roku 1143. Początkowo spełniała rolę prywatnej kaplicy pierwszego króla Sycylii Rogera II. W chwili budowy stanowiła odrębną bryłę niezwiązaną z reszta pałacu. W ramach jego przebudowy oba budynki zostały połączone i do dziś stanowią całość. Bogato zdobiona mozaikami i marmurami stanowi przykład architektury arabsko-normandzkiej. Kaplica w roku 2015 została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

3. Katedra w Palermo

Katedra w Palermo – kolejny obiekt w mieście wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Budowę katedry rozpoczęto w roku 1069, a zakończono w roku 1190. Katedra przechodziła wiele przebudów i modernizacji, a ostatnie prace zakończone zostały w XVIII wieku. W czasie licznych prac wykonywanych w tym obiekcie sakralnym, nastąpiło spore wymieszanie stylów co przyczyniło się do wyjątkowego charakteru katedry.
Zwiedzając katedrę można również wejść na jej dach z którego rozpościera się piękny widok na całe miasto.

4. Kościół San Cataldo

Kościół San Cataldo – romański kościół pochodzący z połowy XII wieku. Kościół został ufundowany przez kanclerza na dworze króla Sycylii Wilhelma I Złego. Fundator nie doczekał końca budowy umierając wcześniej. W wyniku tego wydarzenia wykończenie wnętrz zostało przerwane i do dzisiaj nie dokończone. Obecnie kościół jest własnością Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. W roku 2015 jako kolejny obiekt historyczny w Palermo został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

5. San Giovanni degli Eremiti

San Giovanni degli Eremiti – jest to jedna z najstarszych zachowanych budowli w Palermo. Jej początek sięga średniowiecza i datowany jest na VI wiek. W czasie rządów arabskich w mieście zamieniony został na meczet. Taki stan rzeczy miał miejsce 300 lat po czym z chwilą wyparcia Arabów z Palermo, nowi normandzcy władcy przywrócili mu dawną kościelna funkcję. W sąsiedztwie kościoła znajduje się dziedziniec na którym podziwiać można piękną arkadową konstrukcję. Cały obiekt wpisany został na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

6. Kościół Sant’Agostino w Palermo

Kościół Sant’Agostino w Palermo – dla odmiany gotycka budowla pochodząca z XIII wieku zbudowany za panowania Andegawenów.

7. Convento dei Cappucini

Convento dei Cappucini – Katakumby Kapucynów w Palermo, niezwykle kontrowersyjne i intrygujące miejsce. Wiele osób uważa, że miejsce to nie powinno być udostępniane dla masowego ruchu turystycznego. Jako argument stawiają fakt znajdowania się tam ponad 8000 mumii. Szczątki ludzkie zmumifikowane wystawione są na widok publiczny i wywołują różne reakcje. Osoby wyjątkowe wrażliwe powinny zastanowić się zanim zdecydują się tam wejść. Katakumby są częścią klasztoru kapucynów powstałego w 1534 roku. Jako pierwsi byli w ten sposób chowani zakonnicy, z biegiem czasu dołączać do nich zaczęli świeccy z co bardziej znaczących mieszkańców miasta. Tym sposobem liczba ludzkich szczątków urosła do 8 tysięcy. Mumifikacje ciał wykonywali kapucyni według opracowanych przez siebie metod. Ostatni pochówek w katakumbach miał miejsce w latach 20.XX wieku. Tak naprawdę jest to przerażające miejsce świadczące o tym jak „marnym puchem” jest człowiek.

8. Teatro Massimo Vittorio Emanuele

Teatro Massimo Vittorio Emanuele – nie samymi sakralnymi budowlami Palermo stoi. Dobrym przykładem świeckiej budowli jest gmach teatru operowego. Wzniesiony został w latach 1874-1897. Cały budynek jest bardzo monumentalny i nie bez przyczyny określany jest jako największy teatr operowy nie tylko we Włoszech, ale także trzeci co do wielkości w Europie.

9. Quattro Canti

Quattro Canti – oficjalnie nazywany Piazza Vigliena, bardzo ciekawe miejsce, w którym podziwiać można barokowe budowle stanowiące jego zabudowę. Początek tego miejsca przypada na pierwsze 20 lat XVII wieku. Głównymi obiektami w tym zakątku miasta są 4 pałace tam wybudowane. Wszystkie 4 budynki posiadają taką samą elewację frontową.

10. Palermo to nie tylko kościoły i wiekowe budowle, to także atmosfera, którą można poczuć przechadzając się się po starej części miasta. Wąskie uliczki odchodzące od głównych ulic są bardzo zaniedbane i sprawiają wrażenie jakby nie było gospodarza, który to wszystko powinien jakoś ogarnąć. Przechadzając się tym labiryntem, poczuć można biedę, jakże odległą od ogólnego wrażenia jakie robią miasta z północnych regionów Włoch.

Palermo – krótko historycznie

Historia powstania tego włoskiego miasta sięga czasów dużo wcześniejszych niż powstanie Rzymu, a o republice czy cesarstwie rzymskim nie wspominając. Fenicjanie w czasach kiedy po większości europejskich lasach, plemiona je zamieszkujące, biegały po nich z dzidami, dominowali nad sporą częścią terenu basenu Morza Śródziemnego. Jako doskonali żeglarze docierali do brzegów Sycylii i zakładali tam swoje osady. Jedną z takich osad zaczęli w okolicach V wieku p.ne rozbudowywać i tworzyć portowe miasto. Miasto przyjęło nazwę Panormos co w wolnym tłumaczeniu znaczyło „wszech-port”. Był to czas wpływów Kartaginy.
Od roku 254 p.n.e. miasto zamienione zostało na kolonię rzymską. Dominacja rzymska trwała aż do jego upadku. W V wieku n.e. miasto zostało opanowane przez Wandalów, następnie przez Gotów i począwszy od roku 531 zostało przejęte przez Bizancjum.
Kolejnym bardzo ważnym okresem w dziejach miasta była dominacja Arabów. Ten niewprawiony w morskich eskapadach lud sprzymierzył się z piratami i dzięki temu udało mu się opanować duże zamorskie tereny, między innymi Sycylię i Palermo. Czas arabskich wpływów odcisnął się najbardziej w dziejach miasta.
Późniejsze czasy to okres dużego zastoju całego regionu trwający praktycznie do zjednoczenia Włoch w roku 1860 i powstania Królestwa.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.6/5 - (19 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić