10 Najlepszych Atrakcji w mieście Opawa 🗺️

fotografia archiv města Opavy / Wikipedia

Jak można odpowiedzieć na pytanie: gdzie leży Opawa? Można na tak postawione pytanie odpowiedzieć: miasto leży w linii prostej 5 kilometrów od polskiej granicy. Mało dokładnie, jednak prawidłowo. Inną odpowiedzią może być: jest to kawałek Górnego Śląska leżący poza granicami Polski. Można by jeszcze na parę sposobów udzielać odpowiedzi.
Opawa miasto w środkowej części północnej granicy Republiki Czeskiej i Polski. Trzymając się czeskiego podziału administracyjnego Opawa leży w kraju morawsko-śląskim. Jest nieformalną stolicą Śląska Czeskiego. I ta Śląskość jest tu akcentowana niemal na każdym kroku. Przez miasto przepływają dwie rzeki Opawa i Morawica. Z Polski najłatwiej dotrzeć korzystając z dawnego przejścia granicznego Piliszcz lub Dzierżkowice.

Opawa i okolice – Atrakcje i ciekawostki 

1. Konkatedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – gotycka budowla z połowy XIV wieku. Za materiał budulcowy posłużyła cegła nadając całej budowli surowy wygląd.

2. Górny Rynek – serce miasta stanowiące w przeszłości główny teren handlowy. Jest on jednym z dwóch istniejących w mieście. W obrębie rynku znajduje się budynek ratusza oraz gmach Teatru Śląskiego. Całość uzupełniają okoliczne kamienice.

3. Dolny Rynek – znajduje się w pewnej odległości od Górnego. Aby do niego dojść po drodze mija się liczne zabytkowe kamienice. W obrębie Dolnego Rynku znajduje się kościół św. Wojciecha. Na placu usytuowano bardzo kontrowersyjna rzeźbę przez jednych nazywaną mrówkojad, dinozaur, a jeszcze inni nie wiedzieć dlaczego mówią, że jest to szpieg. Ponoć takie było zamierzenie artysty, który stworzył to kontrowersyjne dzieło.

4. Kościół św. Ducha – wybudowany w 1269 roku kościół owiany jest tajemniczością i wieloma legendami. W jego kryptach spoczywają książęta opawscy z dynastii Przemyślidów. Według nie sprawdzonych informacji pod kryptą świątyni znajdują się grobowce w których spoczywają szczątki przedstawicieli jednej z gałęzi dynastii Przemyślidów.

5. Pałac Sobków – wis-a-vis kościoła św. Ducha znajduje się pałac Sobków zbudowany w XVIII wieku. Pałac wzniesiono w barokowym stylu i jest on bardzo ładnie prezentująca się pamiątka minionych wieków.

6. Hláska – renesansowa wieża, zbudowana została w 1618 roku. W latach 1902-1903 wkomponowana została w budynek ratusza. W całej architekturze miejskiej jest drugą charakterystyczną budowlą miasta.

7.Pałac w Krawarzach – nieopodal Opawy zaledwie w odległości 7 kilometrów znajduje się miasteczko Krawarze niby nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że usytuowany jest tam bardzo ciekawy obiekt pałacowy. Nie dość, że ciekawy to jeszcze nietypowy. Budowla została wzniesiona w stylu barokowym, ale odmiennie od tego stylu jego boczne elewacje są dłuższe niż fasada. W pałacu mieści się muzeum i restauracja.

8. Zamek w Raduniu – kolejna ciekawa budowla w niedalekiej odległości od Opawy. Początkowo był to obiekt obronny zbudowany w stylu gotyckim, w XVI wieku ówcześni właściciele przebudowali zamek nadając mu charakter odpowiedni dla stylu renesansowego. W latach późniejszych przechodził jeszcze kilka przebudów, aż do stanu jaki jest dziś. Wnętrze zamku udostępnione jest do zwiedzania.

9. Dom handlowy Breda – potężny budynek wybudowany w latach 20.XX wieku z przeznaczeniem na luksusowy dom towarowy. Jak świadczą zapiski w momencie otwarcia był to największy i najnowocześniejszy obiekt handlowy, dzierżył to miano w całym okresie czeskiego 20 lecia międzywojennego. Budynek powstał w stylu art déco. Niestety lata swojej świetności ma już za sobą i dziś nieczynny stoi opuszczony.

10. Wędrując po uliczkach Opawy warto skorzystać z oferty tutejszych restauracji i posmakować czeskich przysmaków oraz dobrego czeskiego piwa. Jak w większości miast tak i tu jest sporo lokali gastronomicznych serwujących regionalne przysmaki.

Opawa – krótko historycznie

Tereny dzisiejszego Śląska Opawskiego zamieszkiwało słowiańskie plemię Golęszyców. We wczesnym średniowieczu Golęszyce w miejscach swojego osadnictwa wznosili grody obronne. Podobnie rzecz się miała na terenie dzisiejszej Opawy. Pierwsze wzmianki o istnieniu osady pochodzą z roku 1195. Koniec XIII wieku to czas kiedy na tereny słowiańskie zaczęli masowo przybywać osadnicy z terenów niemieckiej Turyngii, Frankonii i Westfalii. Pomimo napływu germańskich osadników tubylcza ludność utrzymywała swoja odrębność. Niejaką odrębność rejon opawski utrzymywał do początku XVI wieku. Opawa i jej okolice były silnym ośrodkiem reformacji. Od początku XVII wieku miasto przeszło w ręce rodu Liechtensteinów. W czasie wojny trzydziestoletniej miasto zostało zajęte przez Duńczyków i Szwedów. Na przestrzeni kolejnych stuleci miasto było silnie związane ze Śląskiem świadczy o tym fakt odbywania w Opawie obrad śląskiego Sejmu Krajowego, w mieście działał też Teatr Śląski.
Opawa w wyniku zakończenia I wojny i utworzenia Czechosłowacji znalazła się w jej granicach. Pomimo słowiańskich korzeni miasto pod wpływem licznie zamieszkujących je Niemców w okresie międzywojennym było bardzo silnym ośrodkiem niemieckich narodowych socjalistów.
II wojna nie obeszła się łaskawie z miastem. W wyniku działań wojennych pod koniec kwietnia 1945 roku miasto uległo dużemu zniszczeniu. Zakończenie wojny sprawiło, że ludność niemiecka została wysiedlona z miasta.

Po więcej informacji o mieście Opawa warto zajrzeć tutaj

4.2/5 - (26 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić