20 Ciekawostek o Oklahoma City

Oklahoma City
foto – Pixabay

Oklahoma City to stolica stanu Oklahoma, miasto położone nad rzeką North Canadian. Co można o niej powiedzieć? Że jest sercem handlu i bankowości, ale ma do zaoferowania o wiele więcej.

Ciekawostki o Oklahoma City:

1. Oklahoma City to 42. co do wielkości aglomeracja w kraju, licząca prawie 1,3 miliona mieszkańców.

2. Pod względem powierzchni lądowej Oklahoma City jest trzecim co do wielkości w kraju.

3. Obszar Greater Oklahoma City obejmuje 10 hrabstw.

4. Oklahoma City zostało zasiedlone przez historyczny Land Run 22 kwietnia 1889 r. Populacja miasta wzrosła do większej liczby
niż 10 000 w ciągu jednego dnia.

5. Baza Sił Powietrznych Tinker to druga co do wielkości wojskowa baza lotnicza w kraju.

6. Oklahoma City ma średnio ponad 300 słonecznych dni w roku.

7. W okolicy znajduje się łącznie 18 szkół wyższych i uniwersytetów. Trzy największe to University of Oklahoma, Oklahoma State University i Oklahoma City Community College.

8. Oklahoma City posiada łącznie 152 hotele i prawie 16 000 pokoi.

9. Oprócz tego, że jest stolicą lotnictwa, Oklahoma City jest również stolicą energii z liderami branży takimi jak Devon Energy, Chesapeake Energy, Continental Resources i SandRidge Energy.

10. Oklahoma City National Memorial honoruje ofiary, ocalałych, ratowników i wszystkich, którzy zostali przemienieni
na zawsze w miejscu bombardowania w Oklahoma City 19 kwietnia 1995 r.

11. David Green otworzył pierwszy sklep Hobby Lobby w obiekcie o powierzchni 600 stóp kwadratowych w północno-zachodniej części Oklahoma City. Obecnie w całym kraju działa 575 sklepów Hobby Lobby.

12. Oklahoma City jest jedyną stolicą w kraju, na której terenie działa szyb naftowy.

13. Oklahoma City to Światowa Stolica Pokazów Konnych.

14. National Stock Yards to największy na świecie targ bydła paszowego i hodowlanego, zlokalizowany w Stockyard City.

15. Oklahoma City jest domem dla olimpijskiego i paraolimpijskiego ośrodka treningowego dla kajaków, który znajduje się w dzielnicy Boathouse. Jest to również jedyne w kraju miejskie centrum raftingu i kajakarstwa.

16. Tramwaj Oklahoma City łączy odwiedzających z hotelami, restauracjami i atrakcjami w całym centrum miasta, Bricktown, Automobile Alley i Midtown. Siedem samochodów jeździ po dwóch pętlach, z różnymi harmonogramami przez sześć dni w tygodniu. Z 22 platformami na pętli o długości 4,7 mili pasażerowie muszą przejść tylko kilka przecznic, aby znaleźć platformę.

17. Usługa Amtrak przez Heartland Flyer zapewnia codzienne kursy do Oklahoma City z Fort Worth w Teksasie. Pociąg dociera do zabytkowego Santa Fe Depot w pobliżu Bricktown – rozrywkowej dzielnicy Oklahoma City.

18. Niezliczone doniesienia sugerują, że 104-letni Skirvin Hotel – najstarszy w mieście – jest nawiedzany przez Effie, gospodynię, która, jak głosi legenda, skoczyła na śmierć z najwyższego piętra. Tak się składa, że odwiedzające drużyny NBA zostają w Skirvin przed starciem z Thunder, a gracze Knicks, Suns i Bulls narzekają na kiepski sen, trzaskające drzwi bez powodu i wanny, które w niewytłumaczalny sposób wypełniają się wodą.

19. W latach 30. XX wieku, gdy wczesne samochody zaczęły zapychać się niewielką ilością miejsca do parkowania, mieszkaniec Oklahoma City Carl C. Magee zainstalował pierwszy w historii parkometr, który pobierał pięciocentówkę za godzinę. Wynalazek spotkał się ze sporym oburzeniem, w tym mieszkańców, którzy sam pomysł płacenia za parkowanie nazwali „nieamerykańskim”.

20. Oklahoma City widziała więcej tornad niż jakiekolwiek inne misto w Ameryce. Rekord w ciągu jednego dnia to pięć oddzielnych tornad 8 czerwca 1974 r.

4.7/5 - (6 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić