Odkryj piękno Półwyspu Helskiego – co musisz zobaczyć?

Bez względu na to, czy planujesz krótki weekendowy wypad, czy dłuższy urlop, rzuć wszystko i jedź… na Hel! Wykorzystaj potencjał tego miejsca. Nie tylko doskonale tu wypoczniesz i pospacerujesz, ale też aktywnie spędzisz czas! Sprawdź, co mamy na myśli!

Hel – początek czy koniec Polski?

Półwysep Helski raz jest określany początkiem, a raz końcem naszego kraju. Swoim kształtem przypomina kosę. Ten wąski pas lądu może i jest całkiem długi – ciągnie się przez 34 kilometry – to jednak w najwęższym miejscu ma zaledwie 150 metrów. Teraz bez problemu dojedziesz pociągiem niemal na sam jego koniec, ale na przykład do XVII wieku mógłbyś się tam dostać wyłącznie statkiem lub wpław. Co ciekawe, na Półwyspie Helskim znajduje się kilka kurortów. Kierując się od Władysławowa, są to: Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata oraz Hel.

Co warto zobaczyć na Helu – najciekawsze atrakcje

W Chałupach na uwagę zasługuje przepiękna plaża (oraz najstarsza w Polsce plaża nudystów). Z kolei w Jastarni znajduje się niewielkie lotnisko, z którego w sezonie letnim odbywają się loty widokowe. Jest tu też molo, rezerwat przyrody oraz Skansen Fortyfikacji Ośrodek Oporu ze schronami.

Natomiast dużą atrakcją Helu stanowi oczywiście fokarium, które chętnie podziwiają i dzieci, i dorośli. Nie zapomnij też zajść do Muzeum Rybołówstwa oraz do Muzeum Obrony Wybrzeża. Co więcej, jest tu także rezerwat przyrody Helskie Wydmy i Park Wydmowy, a nad nim zamontowany przeszklony pomost spacerowy.

Jako ciekawostkę warto też dodać, że między Juratą a Helem znajduje się rezydencja Prezydenta RP, w której gościnnie przebywał między innymi George W. Bush albo król Hiszpanii Juan Carlos. Budynek jest jednak pilnie strzeżony i nie mogą do niego wejść osoby postronne ani turyści.

Aktywny wypoczynek na Półwyspie Helskim

Hel jest bardzo polecany fanom aktywnego spędzania wolnego czasu. Do wyboru masz przede wszystkim dwie możliwości – rower oraz sporty wodne. Malownicze trasy zachęcają do zwiedzania na dwóch kółkach. Trasy rowerowe są łagodne, zadbane i ciągną się od Władysławowa aż po sam Hel. Są idealne na jednodniową wycieczkę. Nie musisz się obawiać długiej jazdy pod górkę czy niebezpiecznych odcinków. Zabierz ze sobą dzieci czy osoby starsze – nie będą miały problemów z pokonaniem helskich szlaków. A to nie wszystko. Podczas przejażdżki poczujecie morską bryzę, wiatr we włosach i nie jeden raz będziecie chcieli się zatrzymać, by podziwiać fantastyczne widoki.

Rowerowe wypady to nie wszystko. Półwysep Helski zapewnia doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, jak między innymi windsurfingu oraz kitesurfingu. Jeśli chcesz nauczyć się surfować, to nie znajdziesz lepszego miejsca w Polsce. Nie musisz nawet mieć swojego sprzętu – do wyboru są różne wypożyczalnie, w których znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz. Natomiast na miłośników mocniejszych wrażeń czekają skutery wodne oraz… nurkowanie.

A zatem kiedy wybierasz się na Półwysep Helski?

4.7/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić