Podczas zdalnych konsultacji lekarskich specjalista jest zobligowany do tego, aby rzetelnie przeanalizować stan zdrowia pacjenta. To niezbędne, aby lekarz miał mocne podstawy do wystawienia e-recepty lub elektronicznego zwolnienia lekarskiego L4. Chcesz dowiedzieć się, jakie są obowiązki lekarza podczas teleporady? Przejdź dalej i sprawdź!
Zgodnie z przepisami lekarz prowadzący zdalne konsultacje jest zobligowany
do przeprowadzenia rzetelnego wywiadu lekarskiego i przeanalizowania wyników badań dostarczonych przez pacjenta. To podstawa, aby specjalista mógł legalnie podjąć jakiekolwiek działania związane z wydaniem zaleceń lekarskich lub wystawieniem zlecenia na leki.
Kiedy lekarz może wystawić elektroniczną receptę przez internet?
Na ten moment recepta online (https://halomed.pl/e-recepta) to rozwiązanie powszechnie dostępne dla wszystkich pacjentów, którzy z jakichś powodów nie mogą osobiście stawić się w gabinecie lekarskim na konsultacji.
W praktyce jednak możliwość uzyskania e-recepty jest uzależniona wyłącznie od decyzji lekarza. To oznacza, że specjalista podczas konsultacji nie może mieć żadnych wątpliwości
co do zasadności wystawienia dokumentu.
A zatem, lekarz może wystawić elektroniczną receptę po wykonaniu następujących czynności:
- przeprowadzenie wywiadu lekarskiego,
- analiza wyników badań laboratoryjnych,
- sprawdzenie dotychczasowego przebiegu choroby i leczenia.
Przy czym to pacjent musi dostarczyć do wglądu dla lekarza wszystkich niezbędnych informacji i dokumentację. W przeciwnym razie specjalista może odmówić wystawienia e-recepty lub zwolnienia lekarskiego.
Szczegółowe informacje odnośnie do zasad wystawiania i realizowania recept można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2020 roku w sprawie recept wraz
z późniejszymi nowelizacjami.
Jak powinna przebiegać zdalna konsultacja medyczna?
Procedury związane z przeprowadzeniem zdalnych konsultacji lekarskich nie
są skomplikowane. Pacjent musi tylko umówić termin realizacji usługi przez placówkę publiczną lub prywatną. Następnie:
- Pacjent powinien dostarczyć do wglądu lekarza swoje wyniki badań oraz dokumentację dotyczącą dotychczasowego leczenia i przebiegu choroby.
- Lekarz wykona połączenie telefoniczne lub przez komunikator internetowy
w wyznaczonym terminie z tolerancją najczęściej do +/– 30 minut. - W trakcie rozmowy specjalista prowadzi wywiad lekarski, który jest podstawą do ustalenia zasadności wystawienia zwolnień lekarskich, e-recept oraz e-skierowań specjalistycznych.
Po zakończonej konsultacji pacjent otrzymuje wystawiony kod recepty elektronicznej do realizacji w dowolnie wybranej aptece.
Kto może realizować zdalne konsultacje medyczne?
W Polsce porady lekarskie online mogą być realizowane zarówno przez państwowe,
jak i prywatne placówki medyczne. To możliwe za pośrednictwem telefonu i internetowych mediów komunikacyjnych, dzięki którym lekarz może widzieć pacjenta i na bieżąco analizować dokumentację medyczną.