O czym pamiętać, zanim wyruszymy w podróż? Organizacja wyjazdu krajowego lub zagranicznego.

Weekendowy city break, a może kilkudniowy lub dłuższy wyjazd za granicę? Niezależnie od tego, jaki rodzaj odpoczynku nas interesuje, musimy pamiętać o skoordynowaniu kilku elementów, będących podstawą udanej podróży. Odpowiednio wcześniejsze zaplanowanie wyprawy pozwoli nam uniknąć przykrych niespodzianek i cieszyć się czasem wytchnienia. Nie wystarczy jedynie zabukować bilet na samolot. Należy zadbać także o nocleg, transfery z i do portu lotniczego, plan zwiedzania, właściwe dla danej destynacji dokumenty potwierdzające naszą tożsamość (i jeśli to wymagane, Międzynarodowa Książeczka Szczepień) i kilka innych spraw, które mogą nam umknąć w euforii spowodowanej nową przygodą. O czym pamiętać, zanim wyruszymy w drogę?

Wybierz kierunek podróży i poznaj warunki w nim panujące

Każdy z nas z pewnością ma w głowie kilka miejsc, które chciałby odwiedzić. Zanim jednak kupimy bilety lotnicze, należy określić interesujący nas termin podróży i przeanalizować warunki pogodowe panujące w tym czasie w interesującej nas destynacji. To szczególnie ważne, jeśli planujemy dalekie podróże. 

Analiza warunków pogodowych – pory roku, tendencji do deszczów zenitalnych, czy występowania wysokich, groźnych dla zdrowia temperatur – może okazać się kluczowa przy wyborze miejsca na wakacje, dlatego warto poświęcić temu chwilę. Należy uwzględnić nasze preferencje i aurę, w której czujemy się najlepiej. Jeśli okaże się, że pogoda w danym miejscu nie sprzyja naszemu zdrowiu, warto zmienić termin podróży lub jej kierunek. 

Zapoznaj się z wymogami wjazdu do państwa

Zapoznanie się z warunkami wjazdu do wybranego państwa, przed zrobieniem rezerwacji lotu i noclegu, to niezbędny krok. Jeśli mamy zamiar podróżować po krajach strefy Schengen, nie mamy obowiązku okazywać dokumentu tożsamości przy przekraczaniu granicy – jednak warto mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport. 

Poza tymi podstawowymi dokumentami w niektórych krajach są wymagane także wizy – np. w Stanach Zjednoczonych, Egipcie, Kambodży – które możemy wyrobić w konsulacie lub w nielicznych przypadkach na lotnisku, tuż po przylocie na miejsce. Warto wziąć też pod uwagę – przy podróżach z przesiadką – czy dany kraj nie wymaga posiadania wizy nawet przy transferze. Planując rodzinną podróż, należy pamiętać, że także dzieci niezależnie od wieku muszą mieć stosowne dokumenty. 

Rezerwacja biletów

Obraliśmy kierunek podróży, wiemy jak legalnie przekroczyć granicę, a więc możemy pomyśleć nad dotarciem do celu. W przypadku dalszych destynacji (np. państw europejskich, z którymi Polska nie sąsiaduje, czy krajów na innym kontynencie) wybór jest łatwy – samolot.

Bilety lotnicze można nabyć przez internet, korzystając z serwisu sprzedażowego linii lotniczych (warto szukać okazji w okresie Nowego Roku, ponieważ wtedy większość spółek organizuje noworoczne wyprzedaże) lub stron specjalizujących się w wyszukiwaniu tanich lotów – gromadzą one ofertę wielu przewoźników w jednym miejscu i umożliwiają wygodne porównanie cen.

Zadbaj o zdrowie przed wyjazdem

Planując podróż w egzotycznych kierunkach, należy zapoznać się z zalecanymi szczepieniami. Do niektórych państw (zlokalizowanych głównie w Afryce) nie można wjechać bez specjalnej żółtej książeczki szczepień, będącej potwierdzeniem nabycia odporności – na m. in. żółtą gorączkę, wściekliznę, cholerę, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B. 

Znajdź nocleg 

Jeśli nie korzystamy z usług biura podróży, kompleksowo organizującego wyjazdy, musimy samodzielnie zabukować nocleg. Wybierając miejsce nocnego odpoczynku, należy wziąć pod uwagę:

  • cenę za noc,
  • bliskość lotniska i możliwość dojazdu do niego,
  • rozrywki na terenie obiektu,
  • komunikację z centrum miasta i najważniejszymi atrakcjami,
  • oferowane wyżywienie.

Jeżeli zamierzamy zmienić naszą lokalizację, np. wyjechać z miasta, musimy pamiętać o skoordynowaniu terminów pobytu w kilku obiektach – szczególną uwagę należy zwrócić na to, aby nie dublowały się. W części hoteli obowiązuje bezpłatna anulacja rezerwacji i zabukowanie pokoju we właściwym już terminie – aby móc zrezygnować z noclegu bez ponoszenia dodatkowych opłat, należy dokonać tego odpowiednio wcześnie – im bliżej terminu przyjazdu, tym droższa będzie to usługa. Tę zasadę indywidualnie ustala hotel – darmowa rezygnacja obowiązuje od kilku do kilkunastu dni przed datą przybycia. 

Nocleg blisko lotniska Warszawa – dobry wybór, gdy w grę wchodzi przesiadka lub wczesny wylot. Oferta Arche Hotel Krakowska dedykowana podróżującym samolotem. 

Wybierając lot z przesiadkami, musimy liczyć się z tym, że czas między lotami może wynosić od kilku do kilkunastu godzin. W takiej sytuacji należy dobrze zaplanować czas oczekiwania. Jeśli musimy przeczekać noc w obcym mieście, warto znaleźć hotel znajdujący się niedaleko lotniska – ważne, aby był to obiekt dobrze skomunikowany z portem lotniczym (za pomocą transportu zbiorowego lub z możliwością sprawnego dojazdu). 

Wczesne loty są bardzo kłopotliwe. Konieczność stawienia się na odprawie bagażowej w środku nocy zmienia dobowy harmonogram podróżującego, zwłaszcza jeśli jego miejsce zamieszkania a lotnisko dzieli kilkadziesiąt lub nawet kilkaset kilometrów – taka osoba spędzi sporo czasu nie tylko na odprawie i locie, ale także na dojeździe do portu lotniczego. Zmagając się z takim problemem, warto rozważyć możliwość wynajęcia noclegu niedaleko lotniska – dotarcie na miejsce zajmie wówczas jedynie kilkanaście minut zamiast kilku godzin. To dobre rozwiązanie, ponieważ w czasie, w którym musielibyśmy jechać do portu, możemy nabrać sił przed podróżą – co prawda spędzenie czasu przed wylotem w hotelu wiąże się z koniecznością dotarcia do obiektu w dzień poprzedzający podróż, jednak nadal jest to znacznie wygodniejsze niż zarywanie nocy na pokonanie dystansu.  

Miejscem, które sprzyja osobom podróżującym samolotem (zwłaszcza z portu lotniczego Okęcie) jest nowoczesny obiekt Arche Hotel Krakowska. To hotel blisko lotniska Warszawa, zlokalizowany przy Alei Krakowskiej, dysponujący 338 pokojami jedno- i dwuosobowymi oraz dla bardziej wymagających gości – przestronnymi pokojami o podwyższonym standardzie, typu APARTAMENT. To wygodna przestrzeń na spędzenie czasu między lotami lub nocne oczekiwanie na lot, z uwagi na dobrą lokalizację – nieco ponad 3 kilometry dzielą ten kompleks konferencyjno-hotelowy od lotniska Chopina, będącego liderem pod względem ilości obsłużonych pasażerów w Polsce. 

Oferta dedykowana podróżującym 

Każdy etap podróży powinien być zorganizowany z zapasem czasu, aby właściwie skoordynować całość i sprostować możliwe błędy (np. nieprawidłowe dane na bilecie, czy niewłaściwy termin pobytu w hotelu) – jednym z takich detali jest zabukowanie noclegu. W poszukiwaniu cenowej okazji warto zajrzeć na stronę internetową Arche Hotel Krakowska, który stworzył specjalną ofertę, zachęcającą do rezerwacji hotelu ze znacznym wyprzedzeniem. Pakiet “Wcześniej znaczy taniej” obejmuje rabat zależny od dni pozostałych do realizacji pobytu, a każdy dzień to 1% rabatu (można otrzymać maksymalnie 20% zniżki na pobyt). Rezerwacja obejmuje:

  • nocleg w komfortowych pokojach,
  • śniadanie w Restauracji Impresja,
  • nieograniczony dostęp do WiFi,
  • możliwość wcześniejszego zameldowania (w miarę dostępności pokoju),
  • możliwość późniejszego wymeldowania do 14 bez dodatkowych opłat (w miarę dostępności pokoju),
  • dowolną długość pobytu.

Transfer z lotniska

Samodzielna organizacja podróży wymaga zadbania także o transport z lotniska do obiektu hotelowego i z powrotem. Możemy skorzystać z komunikacji miejskiej (o ile warunki na to pozwalają), taksówki lub zapytać obsługę hotelu o możliwość zorganizowania transferu – często hotele znajdujące się w chętnie odwiedzanych, turystycznych miejscach, oferują taką usługę za dopłatą. Warto zainteresować się tą możliwością zawczasu, aby dograć wszystkie szczegóły – datę, godzinę przylotu i ilość pasażerów. 

Plan zwiedzania 

Kiedy nasz wyjazd jest już zaplanowany i dobrze zorganizowany ze strony logistycznej (wybór środka transportu, zakup biletów, transfer i nocleg), możemy zająć się stworzeniem planu zwiedzania. Na samym początku należy określić, jaki rodzaj wycieczki nas interesuje – aktywny wypoczynek (piesze odwiedzanie najważniejszych atrakcji), błogie lenistwo w kurorcie lub połączenie obu form wypoczynku. Plan powinien być oparty o nasze preferencje, ponieważ tylko wtedy uznamy wyjazd za udany. Co uwzględnia taki harmonogram?

  • Poszczególne dni wycieczki (oprócz terminów można wypisać także dokładne godziny przeznaczone na zwiedzanie i przerwę obiadową),
  • przydział atrakcji na każdy dzień,
  • wybrany środek lokomocji.

To najbardziej podstawowy wariant planu, jaki możemy stworzyć. Jednak jeśli chcemy mieć wszystko dopięte na ostatni guzik, możemy wypisać przystanki tramwajowe czy autobusowe, stacje metra, punkty sprzedaży biletów na przejazdy znajdujące się blisko atrakcji – rozpiska z pewnością przyda się osobom, które stresuje wyszukiwanie tak ważnych informacji w krótkim czasie – wystarczy wpisać dokładny adres w GPS i wyruszyć w drogę. 

Ubezpieczenie na czas podróży

Warto wykupić polisę ubezpieczeniową, dzięki której w przypadku nagłej choroby możemy liczyć na zwrot kosztów leczenia oraz w razie konieczności transportu medycznego. Ubezpieczyć możemy także bagaż (w tym opóźnienie w jego dostarczeniu przez obsługę lotniska), sprzęt elektroniczny oraz opóźnienie lotu. 

Na terenie Unii Europejskiej możemy korzystać z opieki zdrowotnej na podstawie specjalnej karty EKUZ – warto podkreślić, że są to podstawowe zabiegi medyczne i konsultacje z lekarzem pierwszego kontaktu. Koszt bardziej specjalistycznych świadczeń musimy pokryć z własnej kieszeni, ponieważ karta ich nie obejmuje. 

Planując odległe podróże (zarówno geograficznie, jak i czasowo), warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie od kosztów rezygnacji. W sytuacji, kiedy musimy odwołać wyjazd, możemy liczyć na częściowy zwrot pieniędzy.  

Przygotuj swój portfel na wyjazd

Koniecznie sprawdź, jaka waluta obowiązuje w danym kraju i zdecyduj, czy chcesz wymienić złotówki już w Polsce, czy dopiero na miejscu. Zdecydowanie lepiej jest wymienić walutę w kantorze poza lotniskiem – zdarza się, że kurs w tym miejscu jest nieco niższy i w efekcie możemy być stratni od kilku do kilkunastu złotych zależnie od sumy, jaką przewalutujemy. 

Przydatne jest założenie konta wielowalutowego – dzięki niemu w każdej chwili możemy wymienić złotówki na dowolną walutę po obecnie obowiązującym kursie. Spora część banków przeprowadza przewalutowanie bez prowizji, jednak zdarza się, że niektóre spółki pobierają opłatę wynoszącą średnio 5% od wartości każdej transakcji. 

Należy mieć na uwadze, że nie zawsze płatność kartą jest możliwa – np. na straganach, targach, czy w niektórych lokalach gastronomicznych – na tę okoliczność poleca się posiadanie chociaż niewielkiej sumy w gotówce. Jeśli dysponujemy wyłącznie banknotami, znacznie bezpieczniej jest nosić przy sobie wyłącznie szacunkowe kwoty, jakie możemy wydać w ciągu dnia – to zasada, którą warto stosować szczególnie w nieco biedniejszych krajach lub tych z ponadprzeciętnym wskaźnikiem przestępczości. 

4.7/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić