Jak spędzić czas w Nowe Warpno? Atrakcje Nowe Warpno

W Nowym Warpnie znajduje się kilkanaście zabytków historycznych, pochodzących z różnych okresów w dziejach tego miasta

Nowe Warpno to miejscowość leżącą w województwie zachodniopomorskim, w północno-zachodniej części Polski, w powiecie polickim. Jest to miejscowość turystyczna, która oferuje wiele atrakcji dla turystów. Ma solidnie rozbudowaną bazę noclegową i gastronomiczną, jest więc idealną lokalizacją na urlop o każdej porze roku.

Spacer po Nowym Warpnie

Nowe Warpno odwiedziłem w październiku 2018 roku. Oto Nowe Warpno jakie udało się wówczas uwiecznić na zdjęciach.

Najciekawsze miejskie zabytki

W Nowym Warpnie znajduje się kilkanaście zabytków historycznych, pochodzących z różnych okresów w dziejach tego miasta. Do najciekawszych z nich można zaliczyć:

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny; Kościół ten pochodzi z XV wieku, kościół ten ma charakter gotycki ale jego wnętrze zostało urządzone w stylu barokowym, jest bardzo bogate i strojne.

Pałac w Karsznie; Pałac ten znajduje się nad brzegiem jeziora Nowowarpieńskiego, nieopodal Puszczy Wkrzańskiej. Został on wybudowany w 1898 roku, ma styl neorenesansowy.

Stare Miasto; Tereny Starego Miasta w Nowym Warpnie, zachowały się jeszcze z czasów połowy XV wieku, wiele budynków w tym rejonie, ma nadal oryginalne konstrukcje. Jest to ciekawe miejsce do spacerowania, do posiedzenia, do skosztowania miejskich smakołyków w jednym z licznych w tym miejscu obiektów gastronomicznych.

Ratusz; Znajduje się on na Placu Zwycięstwa, jest jednym z najbardziej cenionych zabytków tego miasta. Powstał on w 1697 roku na miejscu starego Ratusza, który wcześniej spłonął w pożarze. Budynek ten ma konstrukcję ryglową, ma on kwadratową wierzę zegarową, która góruje nad okolicą. Obecnie Ratusz jest siedzibą miejskich władz.

Kościół Św. Huberta; Kościół ten jest kolejnym zabytkiem miasta, jest on położony w dzielnicy Karszno. Ma on kształt prostokąta i ryglowe ściany, charakterystyczne dla okresu w którym został zbudowany – koniec XVIII wieku. Ciekawostką jest wystrój tego kościoła, ma on typowy charakter myśliwski. Znajduje się w nim wiele poroży, drewnianych elementów, prostych ław, często w tym miejscu są organizowane wystawy.

Domy Szachulcowe; w miejscowości Nowe Warpno można się natknąć na dwa domy szachulcowe, które zostały wybudowane na przełomie XVIII i XIX wieku. Jeden z nich znajduje się na ulicy Kościelnej a drugi na ulicy Zwycięstwa.

Pomniki; niedaleko kościoła pw. Wniebowzięcia NMP można spotkać dwa ciekawe pomniki w postaci głazów. Jeden głaz został poświęcony Papieżowi Janowi Pawłowi II, drugi zaś głaz powstał ku pamięci zmarłym mieszkańcom Nowego Warpna.

Ciekawe miejsca w Nowym Warpnie

Poza zabytkami historycznymi, w Nowym Warpnie można też znaleźć wiele miejsc, gdzie można wspaniale wypocząć i nacieszyć się ładną pogodą.

– Plaża – Z pewnością na uwagę zasługuje plaża, która jest położona na południowym brzegu półwyspu. 

Marina – Położona jest przy nowo wyremontowanych bulwarach portowych, Marina Nowe Warpno to niewielki port dla jachtów oraz łodzi motorowych. Można tutaj pospacerować i posiedzieć na nietypowych ławeczkach.

Wieża widokowa – Znajduje się obok Mariny. Warto tu zajść, popstrykać fotki i poobserwować okolicę. 

Historia miejscowości

Pierwsze wzmianki o miejscowości Nowe Warpno pochodzą z 1184 roku. Początkowo była to niewielka osada, miano miasta zdobyła dopiero w 1295 roku. W tym czasie miasto to zostało włączone w granice Księstwa Pomorskiego. W latach 1678 – 1720 pieczę nad miastem przejęła Szwecja. W czasie szwedzkich rządów, miasto zostało porządnie zfortyfikowane, w tym okresie powstało wiele budowli, które mimo przeciwności losu do dziś znajdują się w Nowym Warpnie. W późniejszych latach rządy nad miastem sprawowały Prusy a później Niemcy, dopiero od 1945 roku miejscowość ta trafiła do Polski.

Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj

4.3/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić