Monachium – Najlepsze Atrakcje i Ciekawe Miejsca

fotografia – Pixabay

Monachium to jedno z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów miast w Niemczech. Znajduje się w południowej części kraju w Bawarii, nad rzeką Izarą. W okolicy miasta rozciągają się piękne Alpy Bawarskie, które są celem turystów z całej Europy. Monachium to także wyjątkowo atrakcyjne miasto, które pełne jest pięknej architektury, interesujących muzeów i licznych atrakcji dla całej rodziny. Przedstawiamy 10 miejsc, które warto zobaczyć podczas pobytu w Monachium!

1. Plac Mariacki (Marienplatz)

Plac Mariacki to najważniejszy plac w całym mieście. Jego najważniejszą częścią stanowi neogotycki gmach Nowego Ratusza, który wybudowany został w połowie XIX wieku. Nad placem góruje kolumna maryjna wybudowana w 1638 roku, która wzniesiona została w celu ochrony miasta przed kataklizmami, epidemiami i głodem. Przez cały rok na Placu Mariackim odbywają się liczne wydarzenia kulturowe i pokazy artystyczne. Latem w pobliżu rozstawiane są ogródki piwne i miejsca do odpoczynku na świeżym powietrzu. Zimą – w grudniu – odbywa się tu jeden z największych w Europie Jarmarków Bożonarodzeniowych, podczas którego odbywają się występy kolędników oraz rozkładane są stoiska z bawarskimi, świątecznymi przysmakami, pamiątkami, wyrobami rękodzielniczymi i grzanym winem.

2. Muzeum Niemieckie

Najważniejszą placówką muzealną w całym Monachium jest bez wątpienia Muzeum Niemieckie. To ogromne muzeum o charakterze techniczno-naukowym posiada w swojej kolekcji m.in. liczne dioramy czyli schematy działań produkcyjnych, ogromny zbiór książek (około 800 tysięcy egzemplarzy) oraz fascynujące wynalazki i odkrycia, które na zawsze zmieniły otaczający nas świat. Obejrzeć tu można pierwszą niemiecką kolej elektryczną, samochód trójkołowy z końca XIX wieku, okręt wojenny z 1906 roku czy zabytkową maszynę do prowadzenia skomplikowanych obliczeń z XVIII wieku.

3. Muzeum BMW

Miłośników motoryzacji z pewnością nie może ominąć wizyta w monachijskim Muzeum BMW. W środku możemy poznać historię rozwoju marki i całej motoryzacji niemieckiej, jednak turystów przyciąga bogata ekspozycja aż 125 pojazdów. Wystawa obejmuje zarówno wyjątkowo wartościowe samochody i motocykle, jak i dopracowane silniki i elementy konstrukcji lotniczych, dzięki którym firma BMW stała się jedną z najbardziej docenianych na całym świecie.

4. Pałac Nymphenburg

Pałac Nymphenburg został wybudowany w XVII wieku na zlecenie rodziny Wittelsbachów – jednej z najważniejszych bawarskich dynastii. Kompleks składa się z trzech pawilonów (pawilonu głównego i dwóch pawilonów bocznych), a całość rozciąga się na długość ponad 600 metrów. W Pałacu Nymphenburg zwiedzić można:

– pawilon główny z licznymi komnatami, oryginalnym wyposażeniem i dziełami sztuki użytkowej,
– dwa pawilony boczne, w których obecnie znajdują się wystawy dzieł malarstwa,
– zabytkowe stajnie dworskie, w których urządzono Muzeum Powozów, gdzie prezentowane są m.in. pojazdy zaprzęgowe, sanie, karoce paradne oraz wyposażenie pojazdów konnych,
– piękny, zadbany park z fontanną, rzeźbami i pięknymi kompozycjami roślinnymi, w którym znajduje się wiele obiektów tzw. niewielkiej architektury (m.in. łazienki, pawilony, dworek myśliwski i rokokowe domki).

5. Katedra Najświętszej Marii Panny

Katedra Najświętszej Marii Panny to najważniejszy i największy kościół w Monachium. Późnogotycka świątynia wzniesiona została pod koniec XV wieku na miejscu wcześniejszego kościoła chrześcijańskiego. Jej cechą charakterystyczną są dwie wysokie na 99 metrów wieże zwieńczone renesansowymi kopułami. W środku podziwiać można wspaniałe, barokowe wnętrza oraz liczne dzieła sztuki, w tym obrazy Jana Polaka, rzeźby Hansa Leinbergera, wspaniałe ołtarze i zdobione stalle.

6. Stara i Nowa Pinakoteka

Nowa Pinakoteka to jedno z najstarszych i największych muzeów sztuki współczesnej w Niemczech. Otwarte zostało w 1853 roku i od tego czasu zachwyca bogatymi kolekcjami wspaniałych dzieł sztuki najwybitniejszych artystów. Jednak to gmach Starej Pinakoteki przede wszystkim przyciąga miłośników sztuki. Znajdują się w niej wspaniałe arcydzieła znanych na całym świecie malarzy, takich jak Diego Velazquez, Hieronim Bosch, Rafael Santi, Leonardo da Vinci, Rembrandt, Rubens czy Paulo Botticielli. W środku warto zwrócić szczególną uwagę na wspaniałą kolekcję malarstwa flamandzkiego, hiszpańskiego i holenderskiego oraz gotyckie dzieła sztuki z XVI wieku.

7. Konigsplatz i Okroberfest

Kolejnym ważnym placem w Monachium jest Konigsplatz, który jest wspaniałym przykładem neoklasycystycznego minimalizmu. Jego główną część zajmuje dorycka, dziewiętnastowieczna brama, która swoim kształtem i fasadą przypomina antyczne budowle greckie. To właśnie na Konigsplatz odbywa się Okroberfest czyli największe dożynki chmielne na świecie, które corocznie przyciągają kilka milionów turystów. Podczas wydarzenia odbywają się konkursy i degustacje piw z różnych części kraju, występy artystyczne, koncerty, pokazy i różne wydarzenia towarzyszące. Podczas Oktoberfestu można zauważyć mnóstwo osób ubranych w tradycyjne stroje bawarskie, a samo piwo podaje się w litrowych, regionalnych kuflach. Szacuje się, że rocznie na samej imprezie wypija się ponad 5 milionów litrów złotego napoju, a podczas kilku dni wydarzenia do Monachium przybywa nawet 6 milionów turystów, co czyni Oktoberfest największym cyklicznym wydarzeniem w całym kraju.

8. Gliptoteka

Wśród wielu monachijskich muzeów z pewnością na wyróżnienie zasługuje tutejsza Gliptoteka, która zajmuje się kolekcjonowaniem zabytków o charakterze archeologicznym. Wewnętrzna ekspozycja podzielona jest na trzy główne części. W dziale rzeźby greckiej i rzymskiej obejrzeć można m.in. popiersia najwybitniejszych cesarzy starożytnego Rzymu i greckie podobizny postaci mitologicznych. W muzeum funkcjonuje również dział egipski oraz dział starożytnej sztuki greckiej i rzymskiej, w którym można podziwiać wspaniałe ozdoby z brązu i dużą kolekcję antycznej ceramiki greckiej.

9. Ogród Angielski (Englischer Garten)

Szukając miejsca na popołudniowy spacer, warto wziąć pod uwagę Ogród Angielski. Park poprzecinany jest licznymi alejkami i ścieżkami, nie brakuje w nim również miejsc do odpoczynku i uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Przepływa przez niego sztuczna rzeka Eisbach, która słynie ze sztucznej fali, idealnej do spróbowania swoich sił w surfowaniu. W monachijskim Ogrodzie Angielskim znajduje się również piękna, tradycyjna herbaciarnia japońska, w której skosztować można idealnie przyrządzonych, aromatycznych naparów. Zwiedzić tu można m.in. rekonstrukcję antycznej świątyni Monopteros, galerię sztuki Haus der Kunst, wieżę chińską z końca XVIII wieku oraz jeden z największych w mieście ogrodów piwnych.

10. Isartor

Isartor to jedna z najważniejszych budowli w Monachium, a przy tym swoisty symbol miasta. Okazała, średniowieczna brama miejska została wzniesiona w 1337 roku i do dziś jest jednym z najlepiej zachowanych obiektów z XIV wieku w całej Bawarii, głównie dzięki pracom remontowym przeprowadzonym przez Ludwika I Wittelsbacha w XIX wieku. Korpus budowli zdobi wspaniały fresk autorstwa Bernharda von Nehera z 1835 roku.

Monachium to miasto, które pełne jest niesamowitych atrakcji. Ciekawe muzea pełne zabytków, piękna architektura oraz liczne obiekty rozrywkowe to jedynie początek atrakcji. Pobytem w Monachium z pewnością będą usatysfakcjonowani miłośnicy doskonałej kuchni, a także fani pieszych wycieczek. To zielone miasto, które z pewnością warto odwiedzić podczas zwiedzania Bawarii.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.5/5 - (15 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić