20 Ciekawostek o mieście Milwaukee

Milwaukee
foto – Pixabay

Milwaukee to miasto w Wisconsin, o którym przeciętny Polak nie wie zbyt wiele. Warto to zmienić i zapoznać się z interesującymi faktami, a być może później również je odwiedzić.

Ciekawostki o Milwaukee:

1. Pierwsi odkrywcy obszaru Milwaukee nazywali go różnymi nazwami, w tym Milwacky, Mahn-a-waukie, Melleorkie i Milwack, z których wszystkie zapożyczyły od indiańskich tytułów, które oznaczały, w zależności od tego, kogo zapytasz, „dobrą ziemię” lub „bogata i piękna ziemia”.

2. Korzenie Milwaukee jako miasta piwnego sięgają do napływu niemieckich imigrantów w połowie XIX wieku. Przybyli w poszukiwaniu taniej ziemi i schronienia od podzielonej ojczyzny – i przywieźli ze sobą swoje doskonałe umiejętności warzenia piwa. W 1856 roku Milwaukee było domem dla ponad dwóch tuzinów browarów, w tym Pabst, Schlitz, Blatz i oczywiście Miller.

3. Nowoczesna maszyna do pisania – to znaczy pierwsza wersja, którą można nazwać „maszyną do pisania” i używać konfiguracji klucza QWERTY – została wynaleziona w Milwaukee. Był tak duży i nieporęczny, że jeden z twórców, były redaktor gazety, Christopher Latham Sholes, nazwał go „skrzyżowaniem pianina i stołu kuchennego”.

4. Zakaz miał głęboki wpływ na browary Milwaukee. Aby utrzymać się na powierzchni, wielu z nich sprzedawało produkty alternatywne, takie jak napoje gazowane, piwo bezalkoholowe, batoniki, a nawet pługi śnieżne.

5. Jest również znany jako „Miasto festiwali” z powodu różnych uroczystości kulturalnych, które odbywają się w okresie letnim. Jest Festa Italiana, największy w kraju festiwal dziedzictwa włoskiego, który obfituje w jedzenie i wino, a w zeszłym roku zawierał replikę rzymskiej Fontanny di Trevi. Jest też Polish Fest, Oktoberfest, Irish Fest, Mexican Fiesta i oczywiście państwowy jarmark, który odbywa się w pobliskim West Allis.

6. Czy zastanawiałeś się kiedyś, gdzie znaleźć największą na świecie czaszkę dinozaura? Wypróbuj Muzeum Publiczne Milwaukee, gdzie wystawiona jest czaszka Torosaurus o wymiarach 9 na 8 stóp wraz z częściowym szkieletem.

7. Tętniąca życiem społeczność imigrantów w Milwaukee uczyniła z miasta wylęgarnię piłki nożnej. Kluby takie jak Chorwackie Orły i Bawarczycy działają od prawie wieku. Miasto jest także domem dla najstarszej, nieprzerwanie działającej profesjonalnej drużyny piłkarskiej w USA — Milwaukee Wave z Major Arena Soccer League.

8. Jeden z najbardziej wystawnych i najlepiej zachowanych domów w mieście należał do Fredericka Pabsta, człowieka, który dał światu Pabst Blue Ribbon. Położona przy West Wisconsin Avenue, Pabst Mansion to rezydencja w stylu wiktoriańskim, która obejmuje 10 łazienek, 14 kominków i główny gabinet wypełniony tajnymi przegródkami.

9. Jedna z największych na świecie kolekcji antycznych mikrofonów jest wystawiona w sklepie elektronicznym na East National Street. Mic guru, Bob Paquette, zgromadził kolekcję ponad 1000 mikrofonów, w większości wyprodukowanych przed 1950 rokiem i w większości sprawnych dzięki naprawom Paquette. Jest ten używany przez Hitlera w Orlim Gnieździe i inny, który dostarczał aktualizacji podczas wyprawy na Antarktydę. Jest też telefon z 1876 roku wynaleziony przez Alexandra Grahama Bella.

10. Miasto wykształciło szeroką gamę talentów muzycznych, od Les Paula po Liberace. Tam też swoje pierwsze akordy zagrał Steve Miller z zespołu Steve Miller Band.

11. W Milwaukee jest 80 ulic, których nazwy zaczynają się na literę H.

12. Emerytowany statek transportowy SS City of Milwaukee jest teraz pensjonatem i muzeum w Manistee w stanie Michigan.

13. Milwaukee jest głównym kulturalnym i gospodarczym centrum Metropolitalnego Obszaru Statystycznego Milwaukee–Waukesha–West Allis.

14. Na cześć miasta nazwano pięć okrętów Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, w tym USS Milwaukee.

15. Niemiecki element Milwaukee jest nadal silnie obecny. Miasto świętuje swoją niemiecką kulturę, corocznie organizując niemiecki festyn w lipcu i Oktoberfest w październiku.

16. Teren Milwaukee jest wyrzeźbiony przez ścieżkę lodowca i obejmuje strome urwiska wzdłuż jeziora Michigan, które zaczynają się około mili (1,6 kilometra) na północ od centrum miasta.

17. Milwaukee jest siedzibą międzynarodowej siedziby 6 firm z listy Fortune 500.

18. Milwaukee było niegdyś domem dla czterech największych browarów na świecie (Schlitz, Blatz, Pabst i Miller) i przez wiele lat było miastem numer jeden produkującym piwo na świecie.

19. Muzeum Publiczne Milwaukee jest od 125 lat głównym muzeum historii naturalnej i historii ludzkości w Milwaukee.

20. Miasto znane jest z tradycji piwowarskich.

4.5/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić