Miłosław Atrakcje – Ciekawe miejsca i co warto zobaczyć 2024

fotografia by Kacper Łotewski / Wikipedia

Miłosław to miejscowość, która leży w okolicach Wrześni i znajduje się nad rzeką zwaną Miłosławką (a oficjalnie nazwaną jako Szywra). Umiejscowione jest na w granicach Równiny Wrzesińskiej i Pojezierza Wielkopolskiego. Do stolicy województwa – Poznania – jest stąd 50 kilometrów.

Historia Miłosława

Miłosław nabył prawa miejsce w 1397 roku, jednak już wcześniej znajdowała się tutaj osada handlowa. W średniowieczu miasto to rozwijało się bardzo szybko, głównie ze względu na przechodzące w tym miejscu szlaki handlowe. Na przełomie XVI i XVII wieku miasto to było głównym ośrodkiem protestantyzmu w tej części Polski. Do jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Miłosława doszło w roku 1848 kiedy na jego terenie odbyła się zwycięska bitwa z wojskami pruskimi w ramach Powstania Wielkopolskiego.

Największe atrakcje miasta

Najważniejszym zabytkiem w mieście jest dziewiętnastowieczny pałac, w którym niegdyś goszczono wybitne postacie ze świata polskiej literatury i sztuki. Rodziny będące właścicielami pałacu organizowali tzw. “dom otwarty”, którego ideą było kultywowanie i rozwijanie życia towarzyskiego i artystycznego. Pałac odwiedzili m.in. Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Józef Ignacy Kraszewski i Wincenty Pol. Fasada budynku przez lata wykorzystywana była jako muzeum, a dziś służy jako miejscowe gimnazjum. W okolicy pałacu rozpościera się ogromny kompleks parkowo-pałacowy, gdzie znaleźć można najstarszy w kraju pomnik Juliusza Słowackiego, liczne stawy z wysepkami oraz system wodnych kanałów z mostami i kładkami.
Jednym z najpiękniejszych budynków w mieście jest Kościół św. Jakuba Większego Apostoła wybudowany w pierwszej połowie XVII wieku. Warto również odwiedzić zabytkowy Kościół Ewangelicki, gdzie odbywają się liczne wydarzenia o charakterze artystycznym i kulturowym. Obyły się w nim koncerty takich artystów jak Irena Santor, Stare Dobre Małżeństwo i Alicja Majewska oraz spotkania literackie w ramach Wielkiego Nocnego Czytania, w których uczestniczyła m.in. noblistka Olga Tokarczuk.
Miłosław i jego okolice doskonale nadają się do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Przez miasto przebiegają liczne trasy rowerowe, którymi dotrzeć możemy również do okolicznych miejscowości oraz wielu zbiorników wodnych Pojezierza Wielkopolskiego.

3.7/5 - (51 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić