fotografia by Kacper Łotewski / Wikipedia

Miłosław to miejscowość, która leży w okolicach Wrześni i znajduje się nad rzeką zwaną Miłosławką (a oficjalnie nazwaną jako Szywra). Umiejscowione jest na w granicach Równiny Wrzesińskiej i Pojezierza Wielkopolskiego. Do stolicy województwa – Poznania – jest stąd 50 kilometrów.

Historia Miłosława

Miłosław nabył prawa miejsce w 1397 roku, jednak już wcześniej znajdowała się tutaj osada handlowa. W średniowieczu miasto to rozwijało się bardzo szybko, głównie ze względu na przechodzące w tym miejscu szlaki handlowe. Na przełomie XVI i XVII wieku miasto to było głównym ośrodkiem protestantyzmu w tej części Polski. Do jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Miłosława doszło w roku 1848 kiedy na jego terenie odbyła się zwycięska bitwa z wojskami pruskimi w ramach Powstania Wielkopolskiego.

Największe atrakcje miasta

Najważniejszym zabytkiem w mieście jest dziewiętnastowieczny pałac, w którym niegdyś goszczono wybitne postacie ze świata polskiej literatury i sztuki. Rodziny będące właścicielami pałacu organizowali tzw. “dom otwarty”, którego ideą było kultywowanie i rozwijanie życia towarzyskiego i artystycznego. Pałac odwiedzili m.in. Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Józef Ignacy Kraszewski i Wincenty Pol. Fasada budynku przez lata wykorzystywana była jako muzeum, a dziś służy jako miejscowe gimnazjum. W okolicy pałacu rozpościera się ogromny kompleks parkowo-pałacowy, gdzie znaleźć można najstarszy w kraju pomnik Juliusza Słowackiego, liczne stawy z wysepkami oraz system wodnych kanałów z mostami i kładkami.
Jednym z najpiękniejszych budynków w mieście jest Kościół św. Jakuba Większego Apostoła wybudowany w pierwszej połowie XVII wieku. Warto również odwiedzić zabytkowy Kościół Ewangelicki, gdzie odbywają się liczne wydarzenia o charakterze artystycznym i kulturowym. Obyły się w nim koncerty takich artystów jak Irena Santor, Stare Dobre Małżeństwo i Alicja Majewska oraz spotkania literackie w ramach Wielkiego Nocnego Czytania, w których uczestniczyła m.in. noblistka Olga Tokarczuk.
Miłosław i jego okolice doskonale nadają się do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Przez miasto przebiegają liczne trasy rowerowe, którymi dotrzeć możemy również do okolicznych miejscowości oraz wielu zbiorników wodnych Pojezierza Wielkopolskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You May Also Like