Międzybrodzie Żywieckie 🗺️ Co można robić w okolicy

Międzybrodzie Żywieckie
foto – Wikipedia

Międzybrodzie Żywieckie to wieś znajdująca się w województwie śląskim. Mająca turystyczno-letniskowy charakter miejscowość przyciąga rocznie tłumy turystów, stając się również bazą wypadową do okolicznych atrakcji.

Pierwsza wzmianka na temat wsi pochodzi z 1598 roku, dlatego jej powstanie datuje się na XVI wiek. Karczowano wówczas tutejsze lasy i budowane podgórskie wsie. Pierwsi osadnicy w tych stronach osiedlili się na prawym brzegu rzeki Soły.

Nazwa miejscowości jest ściśle związana z jej historią i położeniem. W dawnych czasach prowadził tędy solno-miedziany szlak handlowy wiodący na Orawę oraz Węgry. Kupcy, którzy pokonywali ten szlak, byli zmuszeni dwukrotnie brodzić przez rzekę Sołę, stąd też nazwa “Międzybrodzie”. Natomiast drugi człon miejscowości nadano dopiero w XIX wieku, ponieważ należała ona wówczas do parafii w Starym Żywcu.

 

Co warto wiedzieć na temat Międzybrodzia Żywieckiego oraz jakie atrakcje znajdują się w okolicy? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Góra Żar to szczyt w Beskidzie Małym, który wznosi się na wysokość 761 metrów nad poziomem morza. Prowadzą tędy czerwony szlak turystyczny zwany Małym Szlakiem Beskidzkim, a także zielony szlak wiodący przez przełęcz Isepnicką. Jest to teren, który przyciąga wielbicieli aktywnego wypoczynku w pięknych okolicznościach przyrody, a także miłośników pieszych wycieczek po górach.

2. Ośrodek Narciarski położony w Międzybrodziu Żywieckim na zboczu Góry Żar to nowoczesny kompleks, który zimą przyciąga fanów sportów zimowych. Znajduje się tutaj kolej linowo-terenowa, wyciąg orczykowy oraz wyciąg taśmowy. Na użytek turystów zbudowano tutaj trzy trasy narciarskie o różnym stopniu trudności, a na miejscu znajduje się również wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, szkoła jazdy na nartach oraz parking i restauracja.

3. Jezioro Międzybrodzkie to zbiornik zaporowy znajdujący się na rzece Sole, który został wybudowany w 1937 roku. Pełni on funkcję rekreacyjną i przyciąga wielbicieli sportów wodnych oraz relaksu w pięknych okolicznościach przyrody. Zaawansowana infrastruktura sprawia, że na tutejszych plażach można spędzić cały dzień bez potrzeby opuszczania pięknego miejsca.

4. Jezioro Międzybrodzkie ze względu na dużą ilość spokojnych zatoczek i bogate zarybienie stanowi raj dla wielbicieli wędkowania. Żyje tutaj wiele gatunków ryb pożądanych przez wędkarzy takich, jak karpie, szczupaki, sandacze, leszcze, pstrągi czy sumy.

7. Elektrownia Porąbka-Żar to droga pod względem wielkości elektrownia szczytowo-pompowa w Polsce. Pierwsze wzmianki o planowanej budowie pochodzą jeszcze z czasów przedwojennych, natomiast prace projektowe rozpoczęto dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku. Dziś jest ona udostępniona do zwiedzana i stanowi jedną z ciekawostek okolicy.

8. Park Linowy Trollandia na Górze Żar to atrakcja przyciagająca rodziny z dziećmi w różnym wieku. Na terenie parku znajdują się liczne trasy z przeszkodami o różnym stopniu trudności, dlatego uczestnicy zabawy w rozmaitym wieku mogą tutaj sprawdzić swoje możliwości i przy okazji świetnie się bawić.

9. Czupel to najwyższy szczyt Beskidu Małego, który wznosi się na wysokość 930 metrów nad poziomem morza. Cały jego masyw jest zalesiony, a podczas marszu w pięknych okolicznościach przyrody można tutaj natrafić na okopy z okresu drugiej wojny światowej. Ze wschodnich polan szczytu można przy dobrej pogodzie podziwiać Tatry oraz Małą Fatrę.

10. Większość dzieci jest zachwycona atrakcjami, jakie czekają na nie w pobliży góry Żar. Poza parkiem linowym znajduje się tutaj również Zoolandia stworzona z myślą o dzieciach od trzeciego roku życia, działający przez cały rok tor saneczkowy oraz zjeżdżalnia pontonowa, która usytuowana jest przy dolnej stacji kolei terenowej.

11. Góra Żar to raj dla miłośników sportów ekstremalnych i wywołujących więcej emocji niż piesze wycieczki po górach. Znajdują się tutaj trasy downhillowe dla rowerów górskich, do których należą trasa Easy Line o długości 1,7 kilometra, trasa Air Line o długości 2,3 kilometra oraz najtrudniejsza trasa Downhill, która ma aż 2 kilometry długości. W okresie letnim można tutaj jeździć na hulajnodze terenowej Monsterroler oraz poszybować na paralotni wraz z wykwalifikowanym instruktorem.

12. Muzeum Miejskie w Żywcu to miejsce, które warto odwiedzić, aby zaznajomić się z historią oraz bogatą kulturą tego regionu. Znajdują sie tutaj działy historii i sztuki, dział przyrodniczy i etnograficzny, a także dział archeologii. Można tutaj poznać dokładnie faunę i florę ziemi żywieckiej, a także kulturę ludową.

13. Nowy Zamek w Żywcu to klasycystyczna budowla, która została wybudowana w XIX wieku. Byl wielokrotnie modyfikowany, ale bogate zdobienie wciąż przypominają o artystycznych skłonnościach kolejnych właścicieli. Ciekawostką jest fakt, że w 2001 roku do zamku powróciła córka arcyksięcia Karola Olbrachta, której oddano jedno ze skrzydeł dawnej rezydencji.

14. Konkatedra Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu to najważniejszy obiekt sakralny w okolicy. Świątynia została wybudowana w XV wieku, ale w kolejnym stuleciu ją rozbudowano. W środku zachwyca barokowy wystrój oraz obrazy z XVII wieku. Warto również zwrócić uwagę na stalle i ambonę z XVIII wieku.

15. Jedną z najwyżej ocenianych restauracji w Międzybrodziu Żywieckim jest karczma “Jak dawniej”, która odwołuje się do żywieckiej tradycji nie tylko za sprawą wystroju, ale również dzięki karcie dań. Nie brakuje w niej regionalnych potraw takich, jak golonka czy świeże ryby podawane na różne sposoby.

3.8/5 - (5 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić