Malownicza Islandia, czyli wakacje na łonie natury

Islandia to wyspa praktycznie na końcu świata, która jest lokalizacją, dla prawdziwych miłośników dzikiej natury. Jeśli szukasz nietuzinkowych wakacji, gdzie przyroda pozostaje praktycznie nietknięta od wieków, to warto wybrać Islandię.

Islandia kusi niesamowitą florą i fauną

Gdzie znajduje się Islandia? Islandia to piękna wyspa, usytuowana między Szkocją a Grenlandią, niedaleko Koła Podbiegunowego. Jej wielkość jest duża w stosunku do ilości zamieszkujących osób, a ze względu na położenie geograficzne, wyspę zamieszkują głównie rdzenni mieszkańcy. To ostatnie to ogromny plus, bo lokalni mieszkańcy zawsze najpełniej przekazują tradycję i kulturę wyspy.

W kwestii fauny i flory to wyspa nie ma sobie równych. Jest zamieszkana przez owce i karłowate konie, wspaniałe ptaki w tym maskonury, które na klifie w Islandii mają największe miejsce lęgowe w Europie. W Islandii Wschodniej można nawet zobaczyć dzikiego renifera.

Jeśli chodzi o krajobraz, to nie bez powodu bywa nazywana krainą lodu i ognia. Wyspa jest znana z zapierających dech krajobrazów i zjawisk naturalnych, znajdują się tam wulkaniczne kratery, aktywne wulkany, ciekawe gejzery i niesamowite fiordy. Krajobraz o każdej porze roku jest urzekający. Zimą podziwiamy puchową pierzynę Islandii, latem długie zachody słońca, natomiast jesień zaskakuje nas polami lawowymi pokrytymi zielonym mchem. Gorące źródła zachęcają do kąpieli, a krystalicznie czysta woda prosto z potoku cieszy podniebienie.

Jakie atrakcje czekają na turystów w Islandii?

Oferta jest naprawdę bogata i z pewnością spotkanie z dziką naturą w tak pięknym i naturalnym miejscu, będzie niezapomnianym wrażeniem. Odpoczynek wśród spokojnej przyrody z pewnością przyniesie mnóstwo relaksu i odprężenia. Jeśli chodzi o atrakcje, które oferuje Islandia, wycieczki oferują różne trasy.
Natomiast najpopularniejsza trasa turystyczna to Złoty Krąg, czyli trzy efektowne atrakcje. Pierwsza z nich to kaskadowy wodospad Gullfoss, kolejna to największy aktywny gejzer wyspy Strokkur, a na koniec mamy perełkę, czyli Park Narodowy Thingvellir. W nim znajdują się unikatowe skalne kompozycje, które powstały dzięki przecięciu się płyt tektonicznych północnoamerykańskiej oraz eurazjatyckiej.

Inna popularna atrakcja to laguna lodowcowa Jokulsarlon, gdzie znajdują się góry lodowe. Jest to najgłębsze jezioro Islandii, o głębokości 248 metrów. Lód, który jest budulcem gór lodowych, ma ponad 1000 lat, a sama laguna jest połączona z oceanem, co nadaje jej piękny kolor. Sama laguna powstaje z topiącej się wody, natomiast bloki lodu odrywają się od pobliskiego lodowca. Bloki lodu z lodowca, spadają na lagunę, następnie powoli się topią i dryfują w stronę morza, gdzie zostają wyrzucone na pięknej czarnej Plaży Diamentowej, czyli Breiðamerkursandur. Jej nazwa pochodzi powstałych lodowych rzeźb, które pokrywają wtedy plażę i lśnią w słońcu.

Słynne fiordy zachodnie to wyjątkowa, skalna sceneria

Fiordy zachodnie to zdecydowanie miejsce warte zobaczenia. Fiordy budzą respekt i zachwyt, a ich krajobraz jest raczej surowy, osady natomiast nieliczne.

Niezwykle klify Látrabjarg na fiordach zachodnich to kolejna, spektakularna atrakcja. To skalne urwisko w Islandii, jest miejscem najdalej wysuniętym na zachód w tym kraju. Jego długość to 14 km i można tam zobaczyć całe mnóstwo niezwykłych ptaków tzw. maskonurów, dla których jest on największym miejscem lęgowym w Europie. Sceneria klifu jest romantyczna i jednocześnie trochę mroczna, a pogoda bywa bardzo kapryśna.  Fiordy Zachodnie są dostępne dla turystów tylko w miesiącach letnich, tj. od maja do października, bo w pozostałych miesiącach jest tam zbyt dużo śniegu, aby można było się swobodnie poruszać.

Oglądaj niespokojne wulkany, a nawet je zwiedzaj

Nie sposób nie wspomnieć o wulkanach na Islandii. Dzięki właśnie zjawiskom wulkanicznym, ukształtowało się sporo najpiękniejszych terenów na Islandii, min. gorące źródła, gejzery, jaskinie i klify. Na Islandii spotkamy aż 130 wulkanów, a ich wybuchy są dość regularne i pojawiają się częściej niż raz na dekadę. Erupcje są nie tyle niebezpieczne dla wyspy, co wpływają na resztę zjawisk np. chmury popiołu w 2010 sparaliżowały loty w Europie, a innym razem wydostały się z ziemi szkodliwe substancje, powodując zatrucie tysięcy owiec.

Jedyny wulkan na świecie, który można zwiedzać to Wulkan Thrihnukagigur, który od 2012 jest dostępny dla turystów. Magmowa Komnata znajduje się głęboko pod powierzchnią ziemi i jest naprawdę ogromna, a przy tym zachwyca bogactwem kolorów i kształtów. Jeśli chodzi o bogactwo żywiołów i atrakcyjne wycieczki, Islandia nie ma sobie równych.

Atrakcje kulinarne na Islandii

Jak na teren nadmorski przystało, warto skosztować świeżej ryby czy też zupy rybnej. Islandczycy jedzą też rekina grenlandzkiego po odpowiedniej obróbce. Chleb wypiekany w glebie to kolejny niezwykły rarytas. Podziemna, naturalna piekarnia to konwencja, która pokazuje uwielbienie Islandczyków do natury. Ten islandzki chleb podaje się z masłem i wędzoną rybą. Mamy również Skyr czyli nieco podobny przysmak do naszego jogurtu. Jest on lekko kwaśny, a można go kupić w różnych wersjach smakowych i jest też jedzony z owocami. Na wyspie znajdziemy też suszonego dorsza, coś na kształt chipsów rybnych. Jak widać, wycieczka na Islandię to również inspiracje kulinarne.

Islandia jako kraina lodu i ognia ma niesamowicie dużo do zaoferowania turystom, którzy szukają spokoju i żywiołów natury. Z pewnością nie są to wakacje pod palmami, ale dostajemy coś znacznie lepszego, spotkanie z żywiołem natury w nienaruszonej formie, praktycznie na końcu świata.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić