Magurki – Informacje Praktyczne i Ciekawostki

Magurki
foto – Autorstwa Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48658531

Magurki to szczyt w Gorcach o wysokości 1108 m n.p.m. Nazwa Magurki wywodzi się z języka wołowskiego i oznacza „wolnostojący masyw górski”. Północno-wschodnie stoki Magurki należą do Gorczańskiego Parku Narodowego.

Wejście na szczyt Magurki jest przyjemny i stosunkowo szybki, dzięki czemu przyciąga wielu turystów.

1. Lokalizacja

Wejście na szlak prowadzący na Magurki rozpoczyna się w Ochotnicy Górnej w okolicach przysiółka Forędówka. Ochotnica Górna położona jest w Małopolsce, w odległości około 2 godzin jazdy samochodem z Krakowa. Do miejscowości można dojechać kierując się w kierunku Nowego Targu lub Mszany Dolnej.

2. Parking

Przy wejściu na szlak na Magurki nie ma utworzonego parkingu. Samochód musimy zostawić na poboczu, w taki sposób aby nie przeszkadzał on innym użytkownikom.

3. Szlak Kultury Wołowskiej

Na Magurkę prowadzą głównie ścieżki „Szlak Kultury Wołowskiej” oraz „Dolina Potoku Jaszcze”. Celem pierwszego z nich jest przybliżenie historii pasterskich ludów oraz przybliżenie ich dziedzictwa kulturowego. Na trasie na Magurki możemy zobaczyć pozostałe po nich drewniane szałasy oraz polany. Szlak Kultury Wołowskiej oznaczony jest logiem oraz wytyczony jest za pomocą drewnianych palików.

4. Trasa na wieżę widokową

Na Magurki nie ma wytyczonego oficjalnie szlaku turystycznego. Jest jednak tabliczka z napisem „Wieża Widokowa na Magurkach”. Ścieżka na szczyt jest szeroka i wyraźna, zatem na pewno się nie zgubimy. Na początku prowadzi ona wzdłuż potoku, a później przechodzi przez las. Czas wyjścia na Magurkę wynosi około 60 minut, w zależności od obranego tempa.

5. Kurtynowa Koliba

Na trasie na Magurkę, będziemy przechodzić obok Kurtynowej Chaty, która jest najstarszym, zachowanym zabytkiem w Gorcach. Na jej drzwiach jest wyryty rok 1839. Podczas wojny w chacie ukrywali się lotnicy z rozbitego Liberatora. Swoja bazę miał tutaj również Józef Kuraś (pseudonim „Ogień”). Na Kurtynowej Polanie w odległych czasach było więcej zabudowań, które dawały schronienie oddziałowi partyzanckiemu.

6. Wieża widokowa – charakterystyka

Wieża widokowa na szczycie Magurka została postawiona stosunkowo niedawno, bo w 2015 r. Jest wybudowana z drewna i mieści około 30 osób. Jej budowa została sfinansowana ze środków UE i z inicjatywny gminy Ochotnica.

7. Wieża widokowa – panorama

Z wieży widokowej w Magurce rozciągają się niesamowite i przepiękne widoki na Tatry, Gorce, Pieniny, a także Beskid Sądecki. Przy ładnej pogodzie możemy zobaczyć nawet Wielką Fatrę. W pobliżu wieży znajdują się tablice z opisami panoram.

8. Wybór dnia na wycieczkę na Magurkę

Widoki ze szczytu Magurka są fantastyczne, jednak najwięcej zobaczymy przy odpowiedniej pogodzie. Dlatego wycieczkę najlepiej zaplanować na dzień bezchmurny. Na wieży widokowej znajduje się kamera, z której podgląd możemy obejrzeć za pośrednictwem Internetu – dzięki temu będziemy wiedzieć jaka pogoda panuje aktualnie na szczycie.

9. Gdzie dalej?

Ze szczytu Magurka warto wybrać się w dalszą wyprawę w kierunku Pańskiej Przehyby, na której znajduje się „Uroczysko Pamięci”. Jest to miejsce katastrofy samolotu amerykańskiego, który rozbił się tutaj w 1944 r. Obecnie w miejscu katastrofy znajduje się fragment kadłuba samolotu oraz zarys jego skrzydła.

10. Zimą czy latem?

Magurka jest szczytem, na który warto wybrać się o każdej porze roku, ponieważ zarówno w lecie jak i zimie posiada swój urok. Ważne jedynie, aby pogoda była „przejrzysta”, abyśmy mogli bez problemów podziwiać widoki.

11. Wycieczka rodzinna

Wyprawa na Magurkę jest idealna dla rodzin z dziećmi, ponieważ trasa jest przyjemna, łatwa i w miarę krótka. Nasze pociechy z pewnością będą zachwycone krajobrazami rozciągającymi się z wieży widokowej.

12. Piękne wschody i zachody słońca

Przy odpowiedniej pogodzie, na Magurce możemy podziwiać bajecznie piękne wschody i zachody słońca. Jest to gratka szczególnie do miłośników fotografii, którzy mogą zrobić unikatowe i piękne zdjęcia.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić